Щодо оренди комунального майна при виділі
Частиною 1 ст.109 Цивільного кодексу України визначено, що виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних нових юридичних осіб.
Частиною 1 ст.109 Цивільного кодексу Українивизначено, що виділом є перехід за розподільчим балансом частини майна, правта обов'язків юридичної особи до однієї або кількох створюваних новихюридичних осіб.
Таким чином, при виділі – до новоствореної особипереходять права та обов’язки, в тому числі і право оренди (про перехід праваоренди обов’язково зазначається у розподільчому балансі).
З урахуванням того, що при виділі із товариства зарозподільчим балансом буде передаватись нерухоме майно (будівля), то даніправовідносини будуть регулюватись ч.2 ст.120 Земельного кодексу України, увідповідності до якої встановлено, що якщо жилий будинок, будівля або спорударозміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуттяправа власності на ці об'єкти до набувача переходить право користуванняземельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому жобсязі, що були у попереднього землекористувача.
То ж при виділі – новостворена особа набуває правовласності на нерухоме майно, а в силу положень ч.2 ст.120 Земельного кодексуУкраїни — також і право користування земельною ділянкою, на якій розміщено ценерухоме майно.
Разом з тим, нормами ч.1 ст.125 Земельного кодексуУкраїни визначено, що право оренди земельної ділянки виникає з моментудержавної реєстрації цього права.
Відповідно до п.6 Порядку державної реєстрації речових прав нанерухоме майно та їх обтяжень (надалі - Порядок), затвердженого постановоюКабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 р. N 1127, уразі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду зодночасним набуттям речових прав на земельну ділянку, на якій вони розташовані,а також у разі державної реєстрації речових прав, що є похідними від прававласності, одночасно з державною реєстрацією права власності на таке майнозаявником подається одна заява.
Пунктом 49 Порядку передбачено, що длядержавної реєстрації права власності у зв'язку з передачею у власність фізичнимта юридичним особам майна у результаті припинення (ліквідації чиреорганізації) юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особиподаються:
1) документ, що посвідчує правовласності юридичної особи на майно, що передається у власність фізичним та юридичнимособам (крім випадку, коли право власності на таке майно вже зареєстровано вДержавному реєстрі прав);
2) ліквідаційний баланс, затверджений засновниками(учасниками) юридичної особи або органом, що прийняв рішення про ліквідаціююридичної особи, та письмова заява таких осіб, яким передано нерухоме майноюридичної особи, що припиняється, про розподіл між ними такого майна аборішення відповідного органу про подальше використання зазначеного майна (у разіліквідації юридичної особи);
3) передавальний акт, затверджений засновниками(учасниками) юридичної особи або органом, який прийняв рішення про злиття,приєднання або перетворення юридичної особи (у разі злиття, приєднання абоперетворення юридичної особи);
4) розподільний баланс,затверджений засновниками (учасниками) юридичної особи або органом, якийприйняв рішення про поділ юридичної особи або виділ з неї нової юридичної особи (у разіподілу юридичної особи або виділу з неї нової юридичної особи).
Разом з тим, у даному питанні також необхідновраховувати що при виділі (з урахуванням змін до цивільного та господарськогокодексів України) не застосовуються положення щодо правонаступництва прав таобов’язків від однієї юридичної особи до іншої юридичної особи, що створюєтьсяпри виділі.
Тобто, до виділу не застосовуються положення ч.1ст.104 Цивільного кодексу України, у відповідності до яких юридична особаприпиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу,перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно,права та обов'язки переходять до правонаступників.
Як наслідок, при виділі зпереходом до юридичної особи, що створюється шляхом виділу, права орендиземельної ділянки комунальної власності застосовуються загальні підстави набуттяправа оренди земельної ділянки комунальної власності.
У відповідності до ч.1 ст.124 Земельного кодексуУкраїни передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній абокомунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органувиконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їхповноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договорукупівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди)шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажуправа оренди земельної ділянки.
Таким чином, з метою переведення права орендиземельної ділянки із юридичної особи на новостворену юридичну особу шляхомвиділу необхідно буде завершити процедуру виділу, отримати рішення органумісцевого самоврядування про передачу права оренди земельної ділянкикомунальної власності юридичній особі, що створюється шляхом виділу, а такожпройти процедуру державної реєстрації прав на нерухоме майно та права орендиземельної ділянки, на якій розташоване таке нерухоме майно.
Враховуючи що документи про передачу прававласності на нерухоме майно підлягають нотаріальному посвідченню у нотаріуса,який в свою чергу також реєструє право власності на таке нерухоме майно таречові права (право оренди) на земельну ділянку під нерухомим майном, рекомендую додатково узгодити питаннянотаріального посвідчення розподільчого балансу, а також державної реєстрації правна нерухоме майно і права оренди земельної ділянки, на якій розташоване такенерухоме майно, безпосередньо у нотаріуса із яким Ви будете співпрацювати зданого питання.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 356
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 221
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 65
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 45
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 11895
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10133
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6538
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4074
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 3274