Комунальний камінг-аут
Згоден, що всі роки ми жили не по засобах, і держава через дешеві тарифи дотувала комунальний сектор. Зневажаю політиків, які займаються популізмом і піаряться на цій темі. Здавалось би, ідеальний виборець влади. Проте погодившись на справедливі та ринкові
Згоден, що всі роки ми жили не по засобах, і держава через дешеві тарифи дотувала комунальний сектор. Зневажаю політиків, які займаються популізмом і піаряться на цій темі. Здавалось би, ідеальний виборець влади. Проте погодившись на справедливі та ринкові тарифи, я хочу бачити аналогічну якість комунальних послуг.
Натомість як у романі «Дванадцять стільців», влада просить «зранку – гроші», обіцяючи «ввечері стільці» (якість послуг). Проте на практиці ринкові тарифи не змінили температуру води в моєму крані — вона холодна. За старою традицією в нашому районі в цей час відключили гаряче водопостачання. І що найприкріше — ніхто навіть не обіцяє зробити послуги якісними. Лише — довести тарифи до ринкових.
Чомусь при цьому у кабінетах влади забувають коаліційну угоду. Вона ж передбачає запровадження оплати за фактично спожиті природний газ, тепло і воду шляхом запровадження 100%-го комерційного обліку (до 2017 року) та перехід до стимулюючого тарифоутворення. Лише після цього планувалось встановлення тарифів на рівні економічно обґрунтованих. Натомість чиновники зрозуміли установку по -своєму: тарифи діють вже давно, а встановлення лічильників та прозорість тарифоутворення перенесли на «вечір». Але найцікавіше в комунальній історії навіть не це. Один з найпереконливіших аргументів вже минулого уряду при встановленні нових тарифів полягав в тому, що ми маємо позбутись патерналістських настроїв. Цікаво, а масове насадження субсидій - не провокування тотального патерналізму?
Нагадаю, в уряді страшенно пишались, що 90% населення подали заяви на комунальні субсидії. І повалила юрба молодих і здорових українців за заповітними папірцями... Приблизно 80 млрд грн, за словами урядовців, держава витратить на субсидії для населення у 2017 році, якщо не проведе реформ. Це не мало-не багато 3,8% ВВП. А тепер вдумайтесь, що ці гроші з наших кишень перекладаються в кишені олігархів-власників монополій в комунальному секторі. Просто в світлі субсидій ми цього не бачимо. Очевидно, що дотувати за власний кошт населення Ахметов та Ко не будуть - держава компенсує їм живими коштами.
Субсидії — це обкрадання чистої води під виглядом допомоги незабезпеченим верствам населення. По-перше, чому за ці кошти врешті людям не встановити лічильники (які, до речі, мають ставити безкоштовно) та допомогти в утепленні і придбанні енергозберігаючих котлів? По суті, вертаємось знову до теми монетизації пільг. Довелось недавно прочитати роздуми одного експерта, що заявив, ЖКГ не поле для експериментів. Мовляв, давати живі гроші на енергозбереження пенсіонерам, які в переважній масі отримують субсидії, недоречно. Дивна логіка, чомусь за нею спокійно живуть у всіх країнах, лише у нас поле для експериментів.
По-друге, мене і мільйони інших українців вже вкотре залишають без вибору. Монополії у сфері водопостачання, водовідведення та теплопостачання залишились основою цієї системи, де продовжують правити бал олігархи-монополісти. А вибачте, якщо я не хочу платити компанії Ахметову, що мені робити? І не тому, що не маю грошей, а просто як споживач бажаю обирати іншого постачальника послуг. Тобто мені змиритись з відключенням світла?
Насправді, у нас надто гіпертрофоване сприйняття ЖКГ як якогось відособленого сектору, який начебто працює по своїх правилах. В багатьох європейських країнах змінити компанії, що надають комунальні послуги, змінити не складніше, аніж мобільного оператора. І доки я не отримаю відповіді на ці питання, довіри до субсидій та інших комунальних “пряників” не матиму.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 23363
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21296
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 9949
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 8979
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7731