Як громаді підтримати місцевого виробника в умовах карантину?
Як громаді підтримати місцевого виробника в умовах карантину? Історія Луганщини та Миколаївщини.
«Дрібному бізнесу в цей період дуже важко виживати. Затискають його й обставини, і кризи. Не звільняємо нікого, тримаємось, хоч і розвиватися немає можливості. Намагаємося пережити тяжкі часи, а вони ніяк не закінчуються!» - ділиться зі ЗМІ підприємець, власник невеликого агромагазину «Зелений світ» у невеликому місті Корюківка, що на Чернігівщині.
Активна фаза пандемії COVID-19 в Україні розпочалася 25 березня 2020 року. Запроваджені Урядом жорсткі карантинні заходи на всій території України почали діяти з 22 травня 2020 року та тривали 2 місяці. З серпня і по сьогоднішній день країна живе в умовах адаптивного карантину, який передбачає встановлення посилених протиепідемічних заходів на окремих територіях зі значним поширенням COVID-19.
Малий та середній бізнес опинився у вкрай важкій ситуації через запровадження карантину. Значній кількості підприємців, що працювали у сфері обслуговування та виробництва товарів, довелось згорнути свою діяльність та, навіть, звільнити своїх працівників. Це підтверджують дані Державного центру зайнятості, за якими на період дії карантину (з 12 березня по 30 вересня 2020 року) статус безробітного отримали 504 тис. осіб, що на 56% більше ніж за аналогічний період минулого року.
Як в таких умовах громада може підтримати місцевий малий та середній бізнес? Досвід Луганщини та Миколаївщини може стати у пригоді українським громадам.
На Луганщині ГО «Кремінська бізнес-асоціація» спільно з Луганською обласною держаною адміністрацією наразі реалізують ініціативу «Підтримка місцевих товаровиробників «Вироблено на Луганщині. Луганщина моя». Проєкт покликаний привернути увагу жителів луганських громад до продукції місцевих виробників.
Починаючи із серпня 2020 року автори ініціативи розгорнули широку інформаційну кампанію в семи луганських громадах щодо популяризації місцевих товаровиробників. Зокрема, вони домовились із власниками торгових мереж щодо маркування локальних товарів. З цією метою були вироблені відповідні стікери та наліпки, якими позначались продукти луганського виробництва. Ряд підприємців Сєвєродонецька, Попасної, Щастя, Рубіжного, Кремінського, Троїцька, Білокуракіного вже підтримали акцію та на полицях їх крамниць можна побачити марковану місцеву продукцію.
«Підтримати виробників Луганщини – це наша справа, оскільки ми тут живемо, це наш рідний край», - говорить Тетяна Овайс, менеджерка торгівельної компанії «Місосфера», яка закуповує продукцію у місцевих виробників та активно підтримує акцію «Вироблено на Луганщині. Луганщина моя».
Луганські товари також активно популяризувались за допомогою ЗМІ, зовнішньої реклами (лайтбоксів, білбордів, оголошень у публічному транспорті), інформаційних стендів на різноманітних ярмарках та фестивалях. Також планується виготовлення колективного виставкового стенду області для підприємств - учасників акції та розроблення брошури «Комерційні пропозиції Луганщини», які будуть представлені на виставці «Схід - Експо 2020», яка відбудеться 16-17 вересня у Києві.
На Facebook сторінці «Вироблено на Луганщині. Луганщина Моя» також розміщується інформація про місцевих виробників, в яких громадяни можуть придбати дитячу одежу, мед, сувенірну продукцію, солодощі ручного виробництва тощо.
Інший приклад – торговий онлайн майданчик Галицинівської громади Миколаївської області. Галицинівська сільська громада, як і всі інші населені пункти України, опинилась у складній ситуації через введення карантину. Власного ринку в громаді немає, оскільки Миколаїв знаходиться всього у п’яти кілометрах від ОТГ. Тому місцеві підприємці та жителі користувались ринками та торгівельними мережами великого міста. Після закриття ринку та обмеження міжміського транспортного сполучення, як продавці товарів, так і покупці ОТГ опинились у складній ситуації.
З метою підтримки підприємництва та економіки ОТГ, сільська рада утворила Viber-групу «Купуй у громади», в якій місцеві надавачі товарів та послуг могли розміщувати власні пропозиції. Діяльність онлайн-спільноти модерувалась посадовими особами місцевого самоврядування, які слідкували за дотриманням встановлених правил.
Місцеві виробники та власники закритих на період карантину крамниць розміщували свою продукцію та контакти в групі, отримавши за її допомогою можливість реалізовувати свої товари та не зупиняти свою діяльність. Всього до групи доєдналось більше 200 учасників та оприлюднено понад 150 оголошень. За словами модераторки майданчика, заступниці голови громади Юлії Болгак, інформація про групу поширилась швидко, велику роль заграло «сарафанне радіо».
«Ми би хотіли, щоб на базі цієї платформи з’явилися нові підприємці, які продовжуватимуть розвивали платформу не як волонтерський проєкт, а як власний бізнес, який був би зареєстрований на території нашої громади», - зазначає пані Юлія.
Отже, місцева влада та активісти, навіть в умова кризи, браку ресурсів та фінансування можуть займати проактивну позицію, не очікуючи «поки Київ щось зробить та підтримає бізнес». Маючи бажання, можна власними силами допомогти місцевим підприємцям, зокрема, відігравати важливу комунікаційну та інформаційну роль у просуванні продукції місцевих виробників.
Публікацію підготувала ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» в рамках проєкту «Громади проти COVID-19: як жити далі в умовах пандемії?». Проєкт впроваджується за фінансової підтримки Zagoriy Foundation
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Як зруйнувати країну 333
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 201
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 151
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 135
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 111
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
24668
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 10841
-
Як весняна погода вплине на врожай пшениці в Україні й світі
Думка 7060
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 6636
-
Спиратися на реальні дані, бути готовим до змін: як Барометр бізнесу допомагає діяти на випередження
Бізнес
3648