Виконання судового рішення – в пошуках ефективності
На судову систему України не свариться най тільки ледащий. Суди в розвинутих країнах є надійним інститутом захисту порушеного права громадянина або підприємства.
І цей інститут є останнім доводом, крайньою мірою, коли всі інші можливості та способи вичерпані. Ви звертаєтесь до суду, вже не розраховуючи на добровільне відновлення опонентом вашого порушеного права. А відповідно й сила судової системи, сила її рішення вимірюється можливістю примусово виконати таке рішення та отримати, кінець кінцем, бажаний результат.
Нікому (прямо ось зовсім нікому, хоч перевіряйте) не цікавий процес заради процесу. Всіх цікавить бажаний результат протягом адекватного строку.
А значить, користь судового рішення також полягає в реальній можливості отримати відновлення порушеного права у передбачуваний час.
Чому це важливо?
За статистикою, у 2019 році 724,6 млрд грн підлягали стягненню Державною виконавчою службою. При цьому фактично стягнуті 6,5 млрд грн (за даними дослідження Асоціації приватних виконавців України).
Відповідно, бажаний результат отриманий лише у 2,3 % випадків.
Показово, що ефективність приватних виконавців, за інформацію цього дослідження, втричі краща за їх колег з державного сектору, а це вже близько 7 % виконання. Але, хоча й показник у 7 % відсотків виглядає привабливіше за статистику державних виконавців, в абсолютних цифрах різниця між сумою, яка підлягає стягненню, та фактично стягнута, дивовижна. Хоча навіть за таких показників приватне виконання - не просто альтернатива державній виконавчій службі, це - ефективніша альтернатива. А реформу виконання судових рішень можна без перебільшення вважати успішною.
У приватного виконавця є реальна мотивація до виконання рішення. Він конкурує за клієнта на новоствореному ринку, що є поштовхом до покращення сервісу та якості послуг, які надаються. Рекомендація задоволеного клієнта є для приватного виконавця найкращою рекламою.
Клієнт – Адвокат – Приватний виконавець
До повноважень приватного виконавця відносяться не всі категорії рішень. За багатьма з них зберігається монополія держави, що має стати предметом продовження реформи. Але якщо є можливість обирати між державним виконавцем та приватною альтернативою – вибір не складний.
І хоча багато хто вважає, що робота адвоката закінчується разом с судовим провадженням, а далі – не його справа, активна позиція адвоката на стадії примусового виконання рішення може збільшити шанси на успіх та загальну ефективність.
Адвокати можуть сприяти виконанню рішення. Збирання інформації про боржника, активна участь у розшуку майна та активів, на які може бути звернуто стягнення, як на етапі підготовки до примусового виконання, так і на етапі виконання – невичерпний перелік інструментів у арсеналі досвідченого фахівця.
Нестандартні підходи та вміння подивитися на ситуацію з різних боків можуть значною мірою вплинути на досягнення бажаного результату.
Шукаємо ефективність
Хай там як, але примусове виконання є тим важливим, фінальним елементом, яким завершується розв’язання спорів і досягнення захисту порушених прав і законних інтересів особи.
Обрання правильного виконавця значно збільшує шанси на успіх. Окрім цього, для збільшення ефективності, не зайвим буде активна позиція кредитора та його адвоката на стадії виконання рішення щодо розшуку активів і майна боржника, а також пошук нестандартних стратегій з використанням всього наявного правового арсеналу.
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник вчора о 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко вчора о 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков вчора о 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель вчора о 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Як зруйнувати країну 355
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя 206
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 153
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека 126
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 116
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
36286
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 11676
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 11267
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
10957
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 9964