Відсутність системи контролю: ризики для бізнесу в кризі
Про диверсифікацію українського бізнесу в умовах війни та важливість внутрішніх контролів для мінімізації ризиків втрати активів і грошей.
Прихід війни в нашу країну, змусив власників українського бізнесу в аварійному режимі масштабувати свій бізнес за кордон, адже спрацювало правило: «Якщо в тебе є бізнес в одній країні, то в тебе немає бізнесу».
Більшість власників бізнесу з метою балансування ризиків вирішили рухатись в бік географічної диверсифікації та відкривати представництва в різних країнах світу, тим самим активувавши одне із головних правил форензик: «Вихід з операційного контролю = втрата бізнесу», адже втрачаючи фізичний контроль або фізичну присутність в компанії, топменеджери починають робити бізнес в бізнесі ставлячи власні вигоди вище за компанію та репутацію, виводячи активи за межі компанії.
Питання: а що ж робити коли тут ризик на ризику?
Відповідь: коли ви бувши власником бізнесу вирішили залишити на деякий час компанію, потрібно попрацювати із системою внутрішніх контролів з метою мінімізації фрод-фактору в компанії.
Отже, нижче, приводжу 6 червоних прапорців, на які потрібно звернути увагу Вам як власнику бізнесу та взяти їх під контроль:
Прапорець #1:
Відсутність департаменту тендерних закупівель. Будете здивовані, але серед найбільших українських компаній є такі, де його нема, відповідно вибір підрядника відбувається – непрозоро – red flag.
В одному кейсі, які мені довелося розслідувати при витратах на пальне понад 1 мільярда гривень, не був передбачений відділ тендерних закупівель - це однозначно ризик.
Прапорець #2:
Достатньо часто підрядники в компаніях не міняються роками та надають товари та послуги по завищених цінах, або загалом не надають, а кошти платяться - red flag.
Прапорець #3:
Зменшення річної виручки компанії - (англ. revenue), досить часто свідчить про наявність схеми- пов’язані особи в рамках якої відчужується грошовий потік разом із клієнтами компанії. В компаніях де непідписані NDA/NCA- договори про не конкуренцію та нерозголошення - наявний ризик виникнення схем - компаній - клонів підвищений, так в одному з кейсів, який мені довелось розслідувати, недобросовісний СЕО викачав на підконтрольну компанію - більше ніж 30 млн. $ ліквідності та втік, за що пізніше був покараний.
Прапорець #4:
Відсутність фінансових перевірок в компанії за останні три роки. Тобто фінансова звітність не підтверджувалась третьою стороною - фінансовим аудитором. На превеликий жаль, більшість компаній в Україні будувалось та будується на довірі, забуваючи про одне із головних правил: довіряй, але перевіряй.
Прапорець #5:
Відсутність прозорого та деталізованого обліку в компанії. По-перше, є компанії, які з метою безпеки не ведуть первинну документацію взагалі. По-друге, в більшості укр. компаній відсутня облікова політика, а це означає що, наприклад, витрати класифікуються за суб’єктивним принципом. Ситуація особливо погіршується, якщо змінюються бухгалтери, після чого підходи до класифікації обліку також міняються і потім дуже важко класифікувати ті чи інші статті балансу. Тому важливо будувати - «систему», яка працює незалежно від того, яка команда менеджменту при виконанні задач в компанії, по принципу правила - важливіші за команду менеджерів.
Звучить трохи різкувато, але має сенс. Звільнений менеджер - є унікальним носієм знань, які ідуть із компанії при відсутності - «системи».
Прапорець #6:
Відсутність прописаних бізнес-процесів та системи комплаєнс в компанії. Пам‘ятаємо що все що не заборонено - дозволено. Тому важливо максимально деталізовано описувати всі бізнес-процеси та відповідальних за їх дотримання та виконання. Пам’ятаємо правило: у кожного бізнес-процесу повинно бути ім’я.
Що спостерігаю у європейських компаніях, так це те, що більшість найважливіших складових систем контролів в компанії представлені на папірці, але фактично не виконуються, тому в компаніях важливо контролювати саме дієвість даних систем контролів по принципу привалювання суттєвості над формою.
Звернувши увагу на ці 6 червоних прапорців, ви точно зможете заощадити кошти в такий складний для всіх українських підприємців час пом‘якшивши для себе вихід з операційного контролю.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак вчора о 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко вчора о 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал вчора о 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов вчора о 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 10151
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 9804
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6421
-
У країнах ЄС ціни на вершкове масло зросли на 40%. Україна скорочує експорт
Бізнес 4835
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 3632