Як не просвістувати державні іпотечні мільярди?
Програму єОселя оновили та профінансували, чи дасть це очікуваний результат?
З 1 серпня 2023 року починає діяти розширена програма єОселя. Якщо за весь період існування програми було видано 1910 кредитів на суму понад 2,6 млрд грн, то в липні Кабмін виділив кошти ще на 5-6 тис. кредитних угод. До кінця року заплановано видати ще 10 тис. угод, а коло претендентів на участь в програмі - розширити. І це важливо.
Держава фінансує Українську фінансову житлову компанію (Укрфінжитло), яка, в свою чергу, працює з банками, через які йде кредитування житла в об’єктах будівництва високого ступня готовності (в залежності від регіону, від 50%-80% і вище). Враховуючи реалії сьогодення, умови досить лояльні – фіксована ставка 7% у гривні, перший внесок 20%, строк кредитування – 20 років.
Вочевидь, що перед виділення кабміновского траншу стало питання – хто в Україні продовжує будувати під час війни та скільки взагалі є «вільних» квартир для продажу в новобудовах.
Була проведена чимала робота по вивченню ринка: – скільки житла реально будується, скільки квартир у продажу, в яких регіонах та який ступень готовності житла. Асоціація з управління фінансами та інвестиціями (FIMA) також була залучена до підготовки оновленої програми єОселя.
Рівень попиту на новобудови досі вкрай низький. Навіть у західних регіонах попит складає 20-30% від довоєнного. Переважна більшість покупців зацікавлена в придбанні житла в об’єктах високого ступеня готовності. Озвучена в ЗМІ інформація, що біля 70% будмайданчиків відновили роботу, в учасників ринку визиває лише сумну посмішку.
Великі забудовники, які останнім часом здебільшого стали «панами девелоперами», швиденько формують щось на кшталт або батальйонів «Монако», «Сан-Тропе», «Барселона», або імітують «активне» будівництво, створюючи певні ілюзії та міражі. Чимало будівельних компанії «вичікує», хтось вже опинився на межі банкрутства. Хоча, деяким з них, навіть важкий запах банкрутства не заважає «страждати» за гроші інвесторів за кордоном або підкорювати Еверест.
Все пов’язано: немає коштів – немає будівництва. Кошти потрібно а) десь знайти, б) контролювати їх використання. Тобто, контролювати забудовників і фінансувати тільки ті об’єкти, які дійсно будуються. А якщо не будуються, то мати змогу змінити забудовника.
Враховуючи скільки людей втратили житло і прикрий стан державних фінансів, питання безпеки інвестицій, надійності забудовника, контролю фінансування будівництва стало більш ніж актуальним.
З розмови на вулиці: «-Ми з чоловіком приїхали з Харкова, там в нас зруйновано все. Було все. Тепер - нічого. Мешкаємо у моїй подруги. Дуже їй вдячні, що терпить нас, сподіваємось, що поки не вижене».
Криза на будівельному ринку не перша, тому з сумом можу констатувати - про фонди фінансування будівництва (ФФБ) згадують у скрутні часи. Ми багато разів чули, що такий інструмент фінансування житла як ФФБ застарілий, незабаром залишитися у минулому, а на перший план вийдуть забудовники, які будуть залучати кошти на будівництво самі, «на пряму».
Час минає, забудовники змінюються, недобудови залишаються, а ФФБ існують і як завжди продовжують будувати. Сьогодні, в час страшних викликів, тільки управителі ФФБ наполегливо, ретельно і вперто фінансують будівництво і виключно ті об’єкти, забудовники яких не імітують, а працюють, звітуючи про кожну гривню, вкладену в цеглину, арматуру, скло.
Частка фінансування житла шляхом утворення фондів фінансування будівництва до 24 лютого 2022 року не перевищувала 8%. Але! На другому році війни і «очікувань» окремих забудовників, ми маємо таке:
за період з 24 лютого 2022 року по 15 червня 2023 року забудовниками, які користувалися інструментом залучення коштів для будівництва через фонди фінансування будівництва (ФФБ) було здано в експлуатацію 26 об’єктів житлової нерухомості: 6 у Києві та області, 12 у Львові та області, 3 у Вінниці, 2 Ужгороді і по 1 у Рівному, Житомирі та Полтаві. Сумарно це – 134 593 квадратних метри!
Не багато? А може хто похвалиться кращими, більшими результатами? А ФФБ – можуть. Станом на 15 червня 2023 року, триває будівництво ще 92 об’єктів. Це 12 940 квартир. З яких: 11 683 у Києві та області, 467 у Львові та Львівській області, 143 квартирі у Полтаві, і 647 у містах Ужгород, Житомир та Рівно.
І виходить, що принцип «будуєш - отримуєш гроші інвесторів» один з найефективніших. А чергова криза на будівельному ринку довела, що цей фінансовий механізм фонд фінансування будівництва не лише запобігає виведенню грошей забудовником, але й, завдяки прозорості, зрозумілості та дієвому контролю, навіть в такий складний військовий час, дозволяє не тільки будувати, а ще й залучати державну підтримку у вигляді іпотечних програм.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13552
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5196
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5057
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4813
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4145