«Нові» правові позиції нового Верховного Суду
«Нові» правові позиції нового Верховного Суду.
Зусіма плюсами та мінусами судової реформи, що сталася в Україні, правоваспільнота, покладали певні надії на новий Верховний Суд, та його орієнтованістьна верховенство права і практику Європейського суду з прав людини, при розглядісправ при формуванні правових позицій.
Такісподівання були не безпідставними, адже стаття 6 Кодексу адміністративногосудочинства України, визначає, що «Судзастосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практикиЄвропейського суду з прав людини.» (аналогічні позиції містять і іншіпроцесуальні кодекси).
Частиною1 статті 36 Закону України «Просудоустрій і статус суддів» визначено: «ВерховнийСуд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб,визначені процесуальним законом»
Нідля кого не секрет, що вже багато років, нескінченно суперечливими є позиціїсудів, відносно застосування податкових наслідків, в тому випадку, коли всправі з’являлися вироки суду (або лише пояснення директора) про визнанняфіктивною діяльністю певного контрагента (стаття 205 ККУ).
Вданому випадку, найчастіше суперечності виникали між Вищим адміністративнимсудом, який вставав на сторону платника податків, та Верховним Судом України,який без встановлення вини, покладав на платника податків певні обов’язки, чипозбавляв певних прав. Останній сформував наступну позицію: «Статус фіктивного, нелегального підприємстванесумісний з легальною підприємницькою діяльністю. Господарські операції такихпідприємств не можуть бути легалізовані навіть за формального підтвердженнядокументами бухгалтерського обліку.».
Нанаше переконання, ця позиція є хибною, принаймні в рамках чинного законодавстваУкраїни. І на це неодноразово наголошував Європейський суд з прав людини.
Якмінімум, суддям відомо про Рішення ЄСПЛ - «Булвес» АД проти Болгарії» від22.01.2009 р. (заява № 3991/03), де суд визначив наступну позицію:
«Якщоодержувач товарів, що поставляються, є особою зі статусом платника податків,яка не знала і не могла знати про те, що операція, яка розглядається, пов'язаназ шахрайством зі сторони продавця, ст.17 Шостої Директиви Ради 77/388/ЄЕС від 17 травня 1977 р. прогармонізацію законодавства країн - членів ЄС в частині податків з обороту -загальна система податку на додану вартість: єдина база нарахування, зурахуванням змін, внесених Директивою Ради ЄС 95/7/ЄС від 10 квітня 1995 р., повиннатрактуватися як така, що виключає нормунаціонального права, у відповідності з якою той факт, що операція з продажу вважається недійсною - в силу положеньцивільного права, відповідно до якого така операція визнається нікчемною яктака, що суперечить громадському порядку і здійснена на протиправних началах зісторони продавця - призводить до того, що платник втрачає право на податковийкредит. У даному контексті не важливо, чи є операція недійсною в силушахрайського ухилення від сплати ПДВ чи будь-якого іншого шахрайства. (п.32).
Напревеликий жаль, Верховний Суд послідовно та необґрунтовано продовжив сумнівнупрактику Верховного Суду України в податкових справах, в яких при наявностівироку суду, відносно посадової особи контрагента за статтею 205 КК України, наплатника податків покладався тягар відповідальності, щодо сплати податку надодану вартість або зменшення його від’ємного значення (Постанова Верховного Суду від 16.01.2018 року, справа 2а-7075/12/2670, К/9901/1478/18).
Дужедивним є те, що Верховний Суд, починаючи свою судову практику, не обґрунтовуєсвою позицію з точки зору верховенства права, не враховує практикуЄвропейського суду з прав людини, а в обґрунтування своєї позиції, лише робитьпосилання на практику Верховного Суду України, ще за 2015 рік. Це могло б бутизрозумілим, якщо б на таку практику посилалися суди нижчих інстанцій. Але колидо такого припускається Верховний Суд, то виникають певні питання.
Якмінімум, зазначене свідчить про те, що Верховний Суд, ймовірно, не дужепереймався розглядом справи, та не прагнув сформувати дійсно правову позицію,яка б забезпечила сталість та єдність судової практики.
Тутслід відзначити, що і практика Верховного Суду України, з цього питання, мала дуже сумнівне правове обґрунтування, томупосилання на неї (практику ВСУ) в рішеннях Верховного Суду, викликає не аби яке здивування.
Невикликає питань, що дана категорія справ містить виключну правову проблему. Аджеподібні справи непоодинокі, це цілий «пласт» справ і, як показує практика,правозастосування з цього питання (не зважаючи на правову позицію ВСУ) єдостатньо неоднаковим. А це, у свою чергу, обумовлює необхідність формуванняєдиної правозастосовчої практики (для чого саме і було створено Верховний Суд).
Напревеликий жаль, колегія суддів Касаційного адміністративного суду ВС, незвернула на це увагу, та не скористалася правом передачі справи на розглядоб'єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду, як це передбачено статтею346 КАСУ.
Тобтона сьогодні, ситуація з цього питання, на превеликий жаль, залишиласянезмінною.
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський вчора о 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус вчора о 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський вчора о 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик вчора о 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський вчора о 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін вчора о 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський вчора о 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13382
-
Потужність Rheinmetall в Україні значно перевищить заплановані 150 000 снарядів на рік
Бізнес 12600
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5161
-
"Червоні двері, жовті двері": небезпечна гра серед підлітків чи черговий тренд із TikTok
Життя 4445
-
Сто днів на відповідь: став остаточно зрозумілим дедлайн Трампа для Путіна
Думка 4068