Як проходить реформа та ліквідація ДАБІ
Замість ДАБІ будуть працювати нові органи, які розділять між собою дозвільні та контрольно-наглядові функції.
Ще в березні Кабмін видав постанову про ліквідацію ДАБІ. Замість неї будуть працювати два органи, які розділять між собою дозвільні та контрольно-наглядові функції - Державна сервісна служба містобудування і Державна інспекція містобудування (ДІМ).
Як очільник ДІМ, хочу розповісти про процеси, що вже запущені.
Реформа системи держархбудконтролю та нагляду - це розмежування функцій, децентралізація та демонополізація. Це дуже потрібно, бо в ДАБІ нагляд практично не працював та існував великий спротив реформі через монополію. Розмежування функцій призведе до ліквідації цієї монополії. А там, де не існує монополії, починається розвиток.
Після децентралізації держархбудконтролю буде створена фахова конкуренція, бо замовник може подати документи на отримання права виконання будівельних робіт або в центральний орган виконавчої влади - Держсервісбуд, або в місцевий орган. І контролюватиме будівництво, відповідно, або ДІМ, або місцевий орган держархбудконтролю. Це зменшить корупційні ризики, а відсутність монополіста оздоровить процеси.
Реформа передбачає посилення контролю на будмайданчиках. Існує чіткий механізм. Якщо раніше інспектор не міг провести перевірку без присутності суб’єкта містобудування – замовника будівництва або його уповноваженого представника, то зараз буде достатньо присутності лише представника органу місцевого самоврядування. Уникнути перевірок стане практично неможливо. А це в підсумку означатиме більшу безпечність споруджуваних об'єктів.
Всіх хвилюють питання корупції. Головна ознака боротьби з нею в будь-якому органі - це наявність ефективного механізму в структурі, який зменшить корупційні ризики та збільшить контроль. У ДІМ буде збільшено кількість фахівців, які займатимуться питаннями запобігання корупції. Всього їх буде 9 на 660 співробітників. У порівнянні з ДАБІ - це у 20 разів більше, бо там був 1 на 1017 співробітників. В ДІМ приділятиметься увага навчанню держслужбовців, будуть розроблені стандарти поведінки.
Якщо в ДІМ хтось прийде з хабарем, то ми одразу будемо сповіщати правоохоронні органи і за цим послідує відповідна реакція, передбачена законодавством. У самій структурі створюються механізми контролю, щоб передбачати такі випадки. Територіальні органи ДІМ створюються як окремі юридичні особи, це полегшить процес перевірок у разі скарг. Буде проводитися оцінка співробітників.
Кадровий склад ДІМ суттєво зміниться. З ДАБІ в реформовану структуру будуть переведені не більше 30% кадрів. На старті із 1017 штатних позицій була заповненність приблизно 700 працівників, близько 120 були звільнені. Звільняти всіх під нуль неможливо через компенсації, які з‘їдять бюджет і через те, що робота системи може зупинитися.
Але в ДІМ точно буде посилений юридичний напрямок. І в цій площині працюватимуть люди, яких не було в ДАБІ. ДІМ має стати сильнішим у судах особливо в умовах позовів про незаконність ліквідації ДАБІ, щоб було неможливо зупинити реформу. Противників реформи багато тому треба не зупинятися.
В рамках реформи були подані пропозиції в Мінрегіон по зміні законодавства. Посилення відповідальності сертифікованих спеціалістів (проектувальників, технаглядів та ін.). За повторне порушення фахівець не матиме змоги займатися своєю діяльністю рік, за рішенням суду.
Я стежу за критикою, яка з'являється в інформаційному полі. Наприклад, не так давно йшла мова про статистику, де дані про реальні завершені житлові об‘єкти відрізнялися від кількості виданих сертифікатів про готовність до експлуатації. Тут можу відповісти просто: загалом статистика не враховує ситуацію з коронавірусом і перехідний період з ліквідацією ДАБІ. Також в ній взята ситуація по Києву, без врахування класу наслідків, що створює плутанину і впливає на об‘єктивність даних. Ми могли зупинити адмінпослуги на 100%, зважаючи на складні умови з пандемією і перехідним періодом. Але ми не зробили цього і взагалі за останній місяць в нас мінімальний відсоток відмов по видачі дозволів за всю історію існування ДАБІ. Просто нагадаю, що в перший місяць карантину в нас працювало 30% децентралізованих органів держархбудконтролю.
Є претензії в людей щодо строків видачі документів. В законодавстві існує один неврегульований момент, за яким вказаний загальний термін розгляду документів, проте не вказаний термін передачі документів від ЦНАПа до органу місцевого держархбудконтролю. Через це існує колізія, яка дає можливість на місцевому рівні гальмувати ці процеси. Потрібно просто врегулювати, щоб ЦНАП передавав документи до місцевого органу держархбудконтролю за один день.
А загалом, у реформи чимало недругів, але вона продовжується. Спротив змінам, час яких настав, буде подоланий. І нові органи повноцінно запрацюють.
- Підтвердження неможливості виконання платником податків своїх обов`язків Євген Морозов вчора о 19:50
- Студенти іноземних ВНЗ "поза законом"? Вікторія Бикова вчора о 13:20
- Трудові права у контексті сучасної гіг-економіки: як захистити себе Дмитро Зенкін вчора о 13:05
- Виконавче провадження – це просто Павло Васильєв вчора о 12:31
- Пастка для довірливих Євген Магда вчора о 09:40
- Відмова від мобілізації на основі релігійних переконань Світлана Приймак 17.09.2024 23:03
- Наслідки реконструкції (добудови) квартири із змінами геометричних розмірів Євген Морозов 17.09.2024 19:46
- Вплив модерування чатів у Telegram на безпеку українських компаній Інна Ковальчук 17.09.2024 17:09
- Дердбюджет-2025: теорія неймовірного Любов Шпак 17.09.2024 17:03
- Скасували продаж іпотечної квартири та повернули нерухомість клієнту Юрій Бабенко 17.09.2024 16:44
- Інноваційна інфраструктура: ключ до виживання в умовах технологічної турбулентності Єгор Осадчук 17.09.2024 14:30
- Дело "Хачапуридзе и Хачидзе против Грузии": нарушение права на справедливый суд Дмитро Зенкін 17.09.2024 13:57
- "Маски-шоу" для укриттів Євген Магда 17.09.2024 11:21
- Актуальные вызовы правового регулирования во время войны Світлана Приймак 17.09.2024 01:44
- Повторне звернення до суду з апеляційною скаргою Євген Морозов 16.09.2024 19:25
- Скасували продаж іпотечної квартири та повернули нерухомість клієнту 315
- Детінізація економіки – пріоритетний шлях фінансування Збройних Сил України 201
- Пастка для довірливих 110
- Вплив модерування чатів у Telegram на безпеку українських компаній 83
- Тайвань як стрес-тест для архітектури безпеки в АТР: наслідки для глобального світопорядку 70
-
Буданов натякнув, а Набіулліна визнала. Коли у РФ почнуться проблеми з грошима
Фінанси 36180
-
Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт про підвищення податків
Фінанси 26385
-
Прокуратура вимагає знести відпочинковий комплекс на Дніпрі у Києві
Бізнес 23820
-
"Наступні – навколо Москви". Як Україна влаштувала землетрус у Росії і що далі
12228
-
ВАКС конфіскував у київського митника садибу вартістю 8,6 млн грн
Бізнес 9115