Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.07.2022 10:37

Як не війна, так податкова… доб’є бізнес: реєстрація накладних та штрафи

Адвокат адвокатського бюро "Власова "Вектор", член комітету з податкового та митного права Асоціації правників України

Ваш контрагент ризиковий? Тоді ви також, а ваш податковий кредит перетворюється на податкове зобов'язання!

Відразу хотілося б зазначити: вся історія з критеріями ризиковості платників чи господарських операцій, на жаль, не має ЮРИДИЧНОГО глузду та логіки.

Тепер можновладці  головного болю бізнесу підкинули  «законом» № 2260.

1. Як відомо, «закон» № 2260 від 12.05.2022 передбачив (див. п. 69. Підрозділу 10 Перехідних положень): якщо платник податків зареєструє податкові накладні, які мали б бути зареєстровані з 24.02.2022 відповідно до граничних строків реєстрації згідно з ПКУ, до 15 липня 2022 року, то штрафів за невчасну реєстрацію цих накладних не буде – це якщо стисло.

Виключення існуватимуть для платників, у яких не було можливості виконати таку вимогу закону.

Що мається під «не було можливості» повинен розтлумачити Міністерство фінансів. Нині проєкт поки, що залишається проєктом, однак пропонується, що платник податків може скористатися «не можливістю», якщо подасть до 31 серпня 2022 року пакет документів, які податкова буде розглядати аж 20 календарних днів!

Звісно, вже зараз платник податків може звернутися до Мінфіну та висловитися з приводу цього «проєкту».

2. Питання з карантинними положенням про звільнення від штрафів для податкової вже вирішене. Цілком очікувано: карантинні звільнення від відповідальності у воєнний час з огляду на «закон» № 2260 не діють.

Проте положення п. 52-1 Перехідних положень ПКУ парламент на час воєнного стану "забув" зупинити, тому вони діють і зараз (карантин продовжили до 31 серпня): «за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються…» 

Маємо загальну карантинну норму про нештрафування, та нову норму про обов’язок зареєструвати податкові накладні.

Сподіваюся, що суди поставлять крапку в цьому питанні, адже при неоднозначності тлумачення норм законодавства, перевага, як відомо, має бути на користь платника податків і тим більше, що суди однозначно вважали до травня 2022 року, тобто до прийняття «закону № 2260», що положення п. 52-1 стосуються й реєстрації податкових накладних (для прикладу, Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.11.2021 у справі за № 640/6706/21)

3. І проблеми не було б з цими реєстраціями податкових  накладних до 15 липня, якби контрагенти, наприклад, не мали б критерію ризиковості, що зараз, на жаль, є масовим явище. Зрозуміло, що податкові накладні такого контрагента блокуватимуться, тому, він, здебільшого, навіть не намагається їх реєструвати, а  платник податків, по суті, не може сформувати  свій податковий кредит з цим контрагентом, і у нього «вилазить» податкове зобов’язання з ПДВ.

Податкова відзвітує про потенційні космічні надходження від бізнесу, Мінфін задоволений збалансованістю… Тільки-от бізнесу непереливки від цього.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи