Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.11.2023 14:55

Гірше за вуглекислий газ, метан і оксид азоту: SF6 та боротьба з ним в Європі та Україні

Менеджер з маркетингу компанії EATON Україна

Існує парниковий газ, більш шкідливий, ніж вуглекислий газ, метан і оксид азоту. Учені, активісти та законодавці б’ють на сполох щодо потенційної шкоди, яку він може завдати атмосфері.

Саме тому в боротьбі зі зміною клімату Європейський Союз взяв на себе ініціативу щодо заборони використання та експлуатації фторвмісних газів, особливо гексафториду сірки (SF6). 

Елегаз є одним з найпотужніших елементів у запобіганні виходу тепла в космос. Фактично, за підрахунками вчених, лише кілограм цієї речовини еквівалентний 23 500 кілограмам CO2 – така кількість викидається під час подорожі 24 людей з Лондона до Нью-Йорка в обидві сторони. Крім того, SF6 може залишатися в атмосфері Землі протягом 3200 років, створюючи катастрофічний ризик для нашої планети.

Попри небезпеку, яку представляє цей інертний і безбарвний газ, SF6 продовжує широко використовуватися в електротехнічній промисловості, зокрема в обладнанні середньої напруги, завдяки своїм релевантним властивостям. Це дозволяє виробникам створювати обладнання, яке самостійно регулює короткі замикання, підтримує ефективність і забезпечує безпеку обладнання та користувачів на електростанціях, вітрових турбінах та інших місцях, де використовується електрична сила. 

Однак, якою мірою і за яку ціну доцільно продовжувати використання гексафториду сірки?

Хоча вуглекислий газ (CO2) вважається основною рушійною силою глобального потепління, вчені вважають елегаз найпотужнішим і найшкідливішим парниковим газом в історії, оскільки він з більшою ефективністю утримує тепло в атмосфері Землі. Порівняно з CO2, гексафторид сірки вловлює більше інфрачервоного випромінювання протягом тривалішого періоду, більш того – його неможливо очистити природним шляхом через його синтетичність. Тому необхідні цілеспрямовані заходи щодо заміни та припинення використання елегазу для зменшення його впливу на довкілля.

Згідно з даними за 2017 рік, викиди SF6 в Європі на той момент становили щонайменше 6,73 мегатонни CO2. Ця кількість еквівалентна річному об’єму газів, які викидають 1,3 мільйона автомобілів.

Європа виступає проти елегазу

Після того, як усі країни європейського блоку ратифікували свою підтримку Паризької угоди у 2016 році, а Європейська комісія схвалила Європейську зелену угоду у 2019 році, континент мав намір стати «першою кліматично нейтральною економікою та суспільством» до 2050 року. 

30 березня 2023 року Європейський парламент схвалив перегляд законодавчої бази Європейського Союзу щодо викидів фторованого газу, який включає елегаз, що використовується в розподільчих пристроях середньої напруги. Цим законодавці ЄС висловили бажання поступово скорочувати гідрофторвуглеці на ринку, прагнучи до повної ліквідації виробництва та споживання до середини 21 століття.

Зокрема, цей захід вимагатиме від електричних мереж встановлення елементів середньої напруги без гексафториду сірки, оскільки з 1 січня 2026 року цей газ буде заборонений для обладнання до 24 кВ, а з 1 січня 2028 року для обладнання до 52 кВ. Крім того, це правило застосовуватиметься до всього обладнання, що постачається для нових або наявних установок, як для заміни, так і для розширення. 

Боротьба з елегазом в Україні

Україна, як і інші країни, долучена до міжнародних зусиль щодо зменшення використання гексафториду сірки через його високий потенціал тепловиділення та тривалий період розпаду в атмосфері. SF6 використовується в електроенергетиці, особливо у високовольтних вимірювальних та високовольтних вакуумних виробництвах, а також в газоізольованих вимикачах та трансформаторах.

Україна, як підписник Рамкової конвенції ООН про зміни клімату та Кіотського протоколу, зобов'язана виконувати обов'язки щодо зменшення викидів парникових газів, в тому числі SF6. Це включає такі заходи: 

Регулювання та моніторинг використання SF6: Уряд може встановлювати нормативи та вимоги щодо використання SF6 у різних галузях та вимагати від підприємств звітування про їхні викиди.

Сприяння альтернативним технологіям: Пошук та підтримка альтернативних ізоляційних та вимикаючих газів, які мають менший або нульовий вплив на клімат.

Технічне оновлення та модернізація обладнання: Перехід до більш сучасних технологій та обладнання, яке має менший вплив на навколишнє середовище.

Навчання та свідомість: Підвищення обізнаності про проблематику SF6 серед фахівців та громадськості.

Міжнародна співпраця: Україна може брати участь у міжнародних ініціативах та обміну досвідом щодо зменшення використання SF6.

У 2019 році Верховна Рада ухвалила закон, який затверджує засади державної екологічної політики на період до 2030 року (Стратегія-2030), у межах якого держава зобов’язана працювати над зменшенням викидів парникових газів. Також у 2016 році Україна ратифікувала Паризьку угоду про низьковуглецевий розвиток, тому повинна поступово відмовлятися від викопного палива і розвивати енергетику з поновлюваних джерел. Проте важливо зазначити, що попри позитивні зміни та ініціативи, прямої заборони елегазу наразі в Україні не впроваджено.

Як Україна може запобігти широкому використанню елегазу в майбутньому?

Регулювання та нормативи: Укладення строгих нормативів та обмежень на використання SF6 у різних галузях, таких як електроенергетика, промисловість, медична техніка та інші. Регуляторні органи можуть встановлювати стандарти ефективного використання та моніторити дотримання цих норм.

Стимулювання альтернативних технологій: Підтримка та розвиток досліджень та впровадження альтернативних газів та технологій, які можуть замінити SF6 у конкретних застосуваннях.

Просвітництво та навчання: Забезпечення освіти та навчання для фахівців та працівників галузей, де використовується SF6, щодо альтернативних технологій та методів.

Моніторинг та звітність: Введення систем моніторингу та звітності для відстеження кількості та викидів SF6 в різних галузях та застосуваннях.

Співпраця з міжнародними організаціями: Участь у міжнародних ініціативах та програмах для обміну досвідом та найкращими практиками щодо управління SF6 та іншими парниковими газами.

Розвиток стандартів та технологій: Сприяння розробці та впровадженню нових технологій та стандартів, які дозволяють замінити SF6 у важливих сферах.

Стимулювання досліджень та розвитку: Фінансування досліджень та розробок для пошуку альтернативних газів та технологій. 

Боротьба зі шкідливим впливом SF6 є невіддільною частиною стратегії збереження навколишнього середовища та здоров'я людей. Це значний крок до більш стійкої та екологічно безпечної економіки, ефективний внесок у боротьбу з екологічною катастрофою.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи