Як себе захисти від незаконної реєстрації права власності на житло?
Якщо думаєте, що ця тема вас не стосується, то вам пощастило або ще все може бути. Мова йде про афери на ринку первинної нерухомості. Зловмисники з підробленими документами реєструють на себе житло, а коли реальний власник звертається до реєстратора з п
Якщо думаєте, що ця тема вас нестосується, то вам пощастило або ще все може бути.
Мова йде про афери на ринку первинноїнерухомості. Зловмисники з підробленими документами реєструють на себе житло, аколи реальний власник звертається до реєстратора з проханням зареєструвати йогоправо власності, йому відмовляють по причині того, що у квартири вже є власник,внесений належним чином до реєстру речових прав на нерухоме майно.
Звичайно, перша думка, яка приходитьзаконному власнику: “Все пропало” або “Що робити?”. В даній ситуації вихід є.
1. Постраждала сторона завжди можезвернутись до суду за захистом своїх прав. З очевидних мінусів: реальний час навідкриття справи та її розгляд (не 2 місяці як зазначено в законодавстві),після винесення позитивного рішення (якщо ще не буде подано апеляційної скарги)потрібно звертатися до реєстраційної служби з заявою про внесення змін уреєстрі на підставі рішення суду. Переваги: суд встановлює юридичні факти щодовласника нерухомого майна. Реєстрація на підставі рішення – це суто процедурначастина.
2. Постраждала сторона може звернутисядо Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Переваги: уразі позитивного розгляду заяви дані до реєстру вносяться одразу. Недоліки:рішення Комісії може бути оскаржене у суді; якщо порушені вимоги щодо термінуподання скарги до Мін`юсту (це 60 днів після вчинення незаконної реєстраційноїдії, або ж 60 днів з того моменту, як особа дізналася про цей факт); якщо єрішення цього органу з того самого питання.
Комісія діє на підставі НаказуМіністерства юстиції України від 12.01.2016 № 37/5 “Про діяльність Комісії зпитань розгляду скарг у сфері державної реєстрації та Комісії з питаньакредитації суб’єктів державної реєстрації та моніторингу відповідності такихсуб’єктів вимогам акредитації”, в рамках Закону України “Про державнуреєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” і в межах компетенції,встановленою Постановою КМУ від 25 грудня 2015 р. № 1128 “Про затвердженняПорядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації”.
Що варто знати при зверненні доКомісії.
По-перше, Комісія вивчає скаргу чивіднесено розгляд скарги відповідно до Законів до повноважень суб’єкта розглядускарги (належний суб’єкт розгляду скарги). По-друге, чи дотримано вимогиЗаконів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щододокументів, що долучаються до скарги. По-третє, чи наявні (відсутні) іншіскарги у суб’єкта розгляду скарги.
Вирішуючи питання по суті, Комісія встановлюєнаявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і запереченняскаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення дляоб’єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, щомістяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та у разінеобхідності витребування документів, пояснень тощо у суб’єкта оскарження.
Власне, виходячи з можливостей таповноважень Комісії не завжди можна оскаржити незаконну реєстрацію на підставіпідроблених документів, адже державний реєстратор не перевіряє легітимність тихчи інших документів. Інша справа, якщо така реєстрація відбулася через некомплектністьдокументів або форма таких документів (на момент реєстрації) не відповідалавимогам чинного законодавства.
І в даному випадку, якщо комісія підчас розгляду скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзіобставин правоохоронними органами щодо можливого підроблення документів,суб’єкт розгляду скарги надсилає відповідні відомості правоохоронним органамдля здійснення перевірки таких відомостей та вжиття в межах їх компетенціївідповідних заходів реагування щодо припинення порушення законодавства.
Безумовно, коли ваші права вжепорушено, то жодні превентивні заходи не допоможуть. Однак, потенційнимпокупцям (інвесторам) первинної нерухомості, а також власникам нерухомогомайна, я б рекомендував користуватися сервісами, які контролюють зміни узаписах в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо їхнього майна.Щонайменше не пропустите строки подання скарги, зможете швидко реагувати нанезаконні дії третіх осіб, а також допоможете правоохоронним органам спійматизловмисників по гарячим слідам.
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак вчора о 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов вчора о 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- Військовий закупівельник у ЗСУ: нова посада для ефективного забезпечення армії Євгеній Сільверстов 03.02.2025 11:40
- Влада під час війни: кому вигідна загроза демократії? Дмитро Зенкін 03.02.2025 09:51
- Як блокчейн змінює ринок електроенергії: можливості, виклики та перспективи Ростислав Никітенко 03.02.2025 09:12
- Как уволиться из армии при наличии родственников с инвалидностью: советы Віра Тарасенко 02.02.2025 20:04
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь 76
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? 71
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості 71
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 67
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 63
-
НАБУ завершило розслідування справи проти Пашинського і бізнесмена Тищенка
Бізнес 4877
-
Калінінград відріжуть від енергосистеми Росії: це станеться вже цього тижня
Бізнес 4672
-
Рейтинг найсильніших армій світу в 2025 році: Україна опустилася в рейтингу – чому
Інфографіка 4273
-
Україна знайшла нові ринки збуту цукру замість ЄС: експорт зріс на 17%
Бізнес 2370
-
Україна приєдналася до міжнародної системи фітосанітарних сертифікатів ePhyto
Бізнес 2078