Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
02.02.2019 18:33

Як проголосувати не за місцем реєстрації проживання

Генеральний директор юридичної компанії "LEX ltd"

Вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року і виборчі дільниці будуть працювати з 08:00 до 20:00

Вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року і виборчі дільниці будуть працювати з 08:00 до 20:00. 

Хтось лікується у іншій місцевості, хтось перебуває у відрядженні, на навчанні або відпочиває на курорті України та ще чимало ситуацій, коли виборець перебуває не за своєю звичайною виборчою адресою. 

Але убачається, що найбільш актуальним згадане питання постало перед виборцями з тимчасово окупованих територій України. Лише за офіційними даними Міністерства соціальної політики України станом на 29 жовтня 2018 року вимушених переселенців в Україні зареєстровано більше 1 500 000 осіб, і не потрібно бути експертом, щоб зрозуміти, що реально таких осіб набагато більше.

Саме для такої категорії громадян і написана дана правопросвітницька стаття. 

Проголосувати на прийдешніх виборах Президента України, знаходячись не за зареєстрованим місцем проживання, можливо через передбачену у законодавстві тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. 

Нижче будуть наведені 3 кроки для зміни місця голосування з посиланням на законодавство. 

КРОК 1

Знайти на сайті Державного реєстру виборців ОРГАН ведення Державного реєстру виборців до якого необхідно подати відповідну заяву.

Наприклад у містах обласного значення з районним поділом, таких як Дніпро, такими органами є районні у місті ради. 

КРОК 2

Скласти (заповнити) та подати встановленої форми заяву до органу ведення Державного реєстру виборців (ч. 3 ст. 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців", п. 2.1. Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, який затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 № 893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси").

Подати заяву необхідно НЕ ПІЗНІШЕ НІЖ ЗА П’ЯТЬ ДНІВ ДО ДНЯ ГОЛОСУВАННЯ.

При поданні заяви громадянин пред’являє паспорт. Для військовослужбовців це також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

Бланк заяви та допомогу у її заповненні можна отримати у органі ведення Державного реєстру виборців.

Як вже зазначено у кроці 1, адреса у заяві має відповідати (бути підпорядкована) тому органу ведення Державного реєстру виборців, до якого звертається виборець. Наприклад, якщо виборець знаходиться у Індустріальному районі міста Дніпро, то необхідно заяву подавати до Відділу ведення ДРВ Індустріальної районної у місті Дніпрі ради.

Іншим варіантом є подавати до того органу ведення Державного реєстру виборців, яка відповідає обраній Вами (без прив'язки до місця перебування / проживання) виборчій дільниці, перелік яких можна знайти за посиланням. Наприклад, Ви знаходитесь поблизу міста Дніпро у селищі Обухівка, але хочете голосувати у якійсь із виборчих дільниць Амур-Нижньодніпровського району міста Дніпро. У такому випадку, заяву необхідно подавати до Відділу ведення ДРВ Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради.

Оскільки звернення виборця про зміну місця голосування має бути мотивованим (підкріплене відповідними документами) (ч. 3 ст. 7 Закону), "до заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій. До таких документів можна віднести довідку з місця роботи, довідку з місця навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, проїзні документи, путівка в санаторій, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. (Перелік таких документів не є вичерпним).", - зазначає на своїй сторінці Державний реєстр виборців.

Для осіб, у яких виборча адреса (зареєстроване місце проживання, "прописка") знаходиться на тимчасово окупованій території, Порядок передбачає спрощення: такі особи МОЖУТЬ НЕ ДОДАВАТИ до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування (п. 2.5. Порядку). 

КРОК 3

Отримання виборцем ПОСВІДЧЕННЯ в органі ведення Державного реєстру виборців.

Про тимчасову зміну місця голосування виборцю видається посвідчення за встановленою формою; посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування виборця, підписується керівником органу ведення Реєстру, який його видав, та засвідчується печаткою цього органу; посвідчення підлягає обов’язковій реєстрації в журналі обліку посвідчень, які підтверджують тимчасову зміну місця голосування виборця; про отримання посвідчення виборець розписується в журналі обліку посвідчень, які підтверджують тимчасову зміну місця голосування виборця (п.п. 4.5. - 4.6. Порядку).

У задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування може бути відмовлено з таких підстав: якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць (дільниць для голосування) або пізніш як за п’ять днів до дня голосування; якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не має права голосу на відповідних виборах чи референдумі; якщо заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця визнано необґрунтованою; якщо до заяви виборцем не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, крім випадку, коли із заявою звертається виборець з тимчасово окупованої території (п. 4.10. Порядку).

Крім того, на сайті Державного реєстру виборців реалізований також програмний ресурс "Особистий кабінет виборця", де в розділі "Перевірка включення" Ви зможете перевірити інформацію про своє включення до Державного реєстру виборців; в розділі "Пошук дільниці" Ви можете здійснити пошук виборчої дільниці за адресою або на мапі, а в розділі "Мої вибори" Ви побачите усі виборчі кампанії, у яких можете взяти участь.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]