Витрати на правову допомогу
Як повернути витрати на адвоката у господарських справах.
Відшкодування витрат на правову допомогу в господарському процесі. В господарській діяльності дуже часто виникають спори між юридичними особами. Однак, їх не завжди вдається врегулювати шляхом переговорів. У таких випадках учасник господарських відносин змушений звертатись до господарського суду для захисту своїх прав та інтересів. Для представництва в господарському суді дуже часто звертаються по правову допомогу адвоката, який володіє всіма навичками участі в господарському процесі і може домогтись задоволення позовних вимог. Дуже проблемним, але водночас таким, що має величезне практичне значення, є питання відшкодування оплати послуг адвоката в господарському процесі. Отже саме цьому питанню присвячена дана стаття.
Відповідно до ст.44 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК), оплата послуг адвоката належить до судових витрат. Ч.5 ст.49 ГПУ України передбачає, що суми, які підлягають сплаті за послуги адвоката, покладаються: при задоволенні позову – на відповідача; при відмові в позові – на позивача; при частковому задоволенні позову – на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Як бачимо, чинне законодавство передбачає можливість відшкодування витрат адвоката в господарському процесі шляхом покладення їх на сторону, яка програла спір.
Однак слід зазначити, що на відміну від цивільного і адміністративного процесу, в господарському відшкодуванню підлягають лише послуги адвоката, а не будь-якого представника. Це прямо передбачено в вищезазначеній ст. 44 ГПК України. Право представляти інтереси сторін спору в господарському процесі мають адвокати та інші представники (ст.28 ГПК України), а відшкодуванню підлягають тільки витрати на адвоката, про що слід пам’ятати. Щоб домогтись відшкодування витрат на оплату послуг адвоката слід довести, що ці витрати відносяться саме до цієї справи та надати суду підтверджуючі документи.
Відповідно до постанови Вищого господарського суду України по справі №34/34-09(33/389-07) від 29.09.2010р., до завершення розгляду справи в господарському суді першої інстанції слід надати суду документи, що підтверджують факт понесення витрат на оплату послуг адвоката. Такими документами є:
1) Договір про надання правової допомоги. В ньому повинно бути обов’язково зазначено в якій господарській справі здійснюється представництво прав та інтересів, розмір гонорару та порядок його оплати.
2) Копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
3) Довіреність (орден).
4) Документ, що свідчить про оплату послуг (платіжне доручення, банківська виписка, видатковий касовий ордер).
Факт здійснення оплати підтверджує призначення платежу, щоб можливо було визначити, що дані витрати відносяться саме до конкретного договору та справи, а не до будь-якої іншої. Відповідно до п. 12 Роз'яснення Вищого арбітражного суду «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України»№02-5/78 від 04.03.1998 р., вирішуючи питання про розподіл судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування названих витрат, крім державного мита, не повинен бути неспіврозмірним, тобто явно завищеним. За таких обставин, суд з урахуванням обставин конкретної справи, зокрема, ціни позову, може обмежити цей розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи. У п.11 Інформаційного листа від 14.12.2007 р. №01-8/973 ВГСУ зазначав: «У визначенні «розумно необхідного» розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги зокрема: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо». Отже, з практики господарських судів видно, щ питання «розумної необхідності» вирішується в залежності від обставин конкретної справи. Як правило, судді задовольняють лише частину реально понесених витрат на послуги адвоката. Аналіз практики ВГСУ показує, що як правило, спів розмірним визнається розмір витрат на оплату послуг адвоката в сумі, що не перевищує 10% від ціни поданого позову.
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 206
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 202
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 74
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 71
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році 65
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2315
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2233
-
"Рахувати кожну копійку". Гетманцев закликав до жорсткої фінансової політики в Україні
Фінанси 1993
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1823
-
Reuters: РФ може погодитися на використання Україною $300 млрд заморожених активів
Бізнес 1445