Досвід податкової міліції буде визначальним для запуску Бюро економічної безпеки
Чи є місце податковій міліції в новому органі?
В одній з перших публікацій цього блогу, я порушив питання, яке вже досить давно вирує у сфері державних реформ – питання створення в Україні окремого, принципово нового, органу з протидії та упередження економічних злочинів. Відтоді, представники бізнесу почали адресувати мені багато питань за цим напрямом. Спробую пояснити своє бачення даного процесу.
Розумію, чому бізнес не хоче залишатись осторонь обговорення такої важливої теми. Вітчизняні підприємці вже давно - не об’єкт, відносно якого приймаються надважливі рішення, вони - активна громада, що захищає свої права й намагається лобіювати власні концепції взаємодії з державними інститутами. Маючи потужну армію професійних спілок, асоціацій та галузевих представництв, бізнесова спільнота намагається тримати «руку на пульсі» будь-яких змін, які можуть вплинути на їх діяльність та предметно цікавляться проектами реформування того чи іншого органу.
Хочу підкреслити, що для легального, прозорого, білого та офіційного бізнесу, який знає, що таке офіційний найм працівників, своєчасна сплата податків та дотримання законодавства – ця майбутня реформа з об’єднання функцій всіх правоохоронних органів з протидії економічним правопорушенням – не стане відчутною. Складнощі та загрози мають виникнути у тих, хто працює на тіньову економіку.
Досвід - гарний вчитель
Чи є місце податковій міліції в новому органі?
Якщо озирнутись та поглянути на весь період діяльності підрозділів податкової міліції, можна зробити висновок, що країна, впродовж 24 років не утримувала б коштами платників податків абсолютно неефективну державну структуру. Але, на жаль, за цей час економічні здобутки податкової міліції були нівельовані її корупційними проявами, а також проявами тиску на бізнес.
Слід зазначити, що податкова міліція - спеціалізований підрозділ, який займається боротьбою з податковими правопорушеннями та є органом досудового розслідування у справах про ухилення від оподаткування. Виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Була утворена ще в далекому 1996 році у складі Державної податкової адміністрації України на базі підрозділів по боротьбі з кримінальним приховуванням прибутків від оподаткування Міністерства внутрішніх справ України та працівників підрозділів податкових розслідувань.
За цей час підрозділ розвивався, вдосконалювався, навчився працювати з інформаційними базами та досяг значних успіхів в оперативному та слідчому напрямах роботи. Але, потрібно визнати, що через прояви неправомірних дій, податкова міліція разом з іншими правоохоронними органами, які займаються розслідуваннями економічних злочинів, все ж, на сьогодні – розгубили довіру до себе.
Зараз в суспільстві активною є дискусія, чи заслуговує підрозділ податкової міліції все ж потрапити до майбутньої державної інституції з протидії економічним злочинам. Дехто заперечує це, аргументуючи тим, що методами власної діяльності податкова міліція дискредитувала своє покликання.
Проте, я дозволю не погодитись.
Майбутня Служба фінансових розслідувань, чи Бюро економічної безпеки, насправді абревіатура не стільки важлива, як місія та візія цього органу, має поєднати набір наявних функцій економічного спрямування всіх правоохоронних органів. І це перший крок на шляху, щоб стати ефективною структурою держави. Наступним кроком має бути відкритий і прозорий конкурс для всіх працівників, які наразі мають досвід у боротьбі з тіньовою економікою. А далі – створення надсучасної матеріально-технічної бази та комплекс навчань з апробацією кращих європейських практик.
Якщо виокремити негатив до діяльності, власне, податкової міліції, отримаємо відсутність негативу до самої професії. Адже сперечатись, чи потрібно державі мати спеціалістів з протидії ухиленню від оподаткування та інших економічних правопорушень – просто не має сенсу. Стійкий негатив зараз є все ж до іміджу, який сформувався роками. Якщо працівник за багаторічну діяльність правоохоронної системи під назвою «підрозділ податкової міліції», жодним чином не був причетним до корупційної складової та демонстрував свою ефективність, виходить на таку людину суспільство незаслужено ставить тавро невідповідності.
Тому я вважаю, що коли запрацює принципово новий орган, професійний досвід податкової міліції стане визначальним. Саме набір вмінь та навичок діючих працівників податкової міліції може допомогти старту нового органу з протидії економічним правопорушенням.
Молодь допоможе
Не менш важливим питанням цієї реформи може стати роль професії податкової міліції у майбутньому державному органі.
Констатуючи факт, що зазначена реформа - це завдання майбуття, її невідворотність мало хто піддає сумніву, і ми маємо готуватись до змін.
Наразі, йдуть активні внутрішні зміни у чинній ДФС, яка позбувається старих підходів в роботі з бізнесом, а також працівників, які не готові працювати за новими прозорими стандартами. Особисто я покладаю великі сподівання на молодь, та вважаю її основою будь-яких зрушень. Вважаю, що вже зараз необхідно навчати студентів, наприклад, Національного університету державної фіскальної служби з врахуванням специфіки майбутньої реформи правоохоронних органів, давати можливість освоювати нові аспекти підготовки.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386