Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
22.08.2016 12:14

Оскарження тендерів. Типові хибні судження

Ексзаступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства

АМКУ

Замість епіграфа: діалог з представником Пенітенціарної служби та адміністративною колегією АМКУ під час розгляду скарги по відміні процедури закупівлі цукру:

-          Замовник, чому ви відмінили торги?

-          Бо у нас реорганізація і тому немає потреби в закупівлі

-          У вас – це де? Назвіть, будь ласка

-          Державна пенітенціарна служба

-          А як повязано із закупівлею цукру? Ви закуповуєте цукор для потреб служби?

-          Ні, для засуджених

-          А в результаті реорганізації їх стане менше?

-          Ні

-          Вони перестануть вживати цурок?

-          Ні

-          Тоді як реорганізація служби пов’язана із відміною процедури закупівлі цукру у зв’язку із втратою потреби?

-          Ммм…

Адміністративна колегія АМКУ щоденно розглядає скарги щодо оскарження державних/публічних закупівель, публікує всі рішення та пояснює одіозні «зради» та «перемоги». Незважаючи на те, що закупівлі існували майже завжди, вони тільки зараз стають публічними та відкритими. І це добре. Ми розміщуємо багато інформації на своїх сторінках, виходимо в публічну площину і очікуємо обов’язкового застосування ProZorro, яке зробить таємне явним. Це не панацея від зради, це інструмент, який, я сподіваюсь, змусить і навчатись більше і зловживати менше.

Попри те, що зараз ми дуже відкриті, все одно залишається ціла низка хибних суджень щодо оскарження закупівель та ролі Антимонопольного комітету в тендерних закупівлях. Щоб допомогти краще зрозуміти та задля уникнення маніпуляцій, нижче я розвію деякі міфи щодо роботи та рішень адміністративної колегії АМКУ.

Міф № 1. Колегія АМКУ визнає переможця

Звідки взявся цей міф?

Він існує виключно в результаті відсутності фахових знань законодавства про здійснення державних закупівель та зараз – законодавства про публічні.

Потрібно принципово зрозуміти, що всі дії, які здійснюються під час тендеру – це дії Замовника.

Визначення предмету закупівлі, технічні характеристики, параметри, потреба та багато іншого. Це саме те, що на самому початку робить Замовник і що є виключно його компетенцією та відповідальністю.

Колегія не має повноважень визнавати переможця та ніколи цього не робила. У відповідності до ст. 18 законів і про державні і про публічні закупівлі, повноваження колегії, зокрема, полягають у скасуванні всіх рішень після розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Що це означає на практиці?

Замовник і тільки Замовник має право на поновлення тендеру з етапу розкриття пропозицій конкурсних торгів та робить оцінку пропозицій учасників заново, якщо під час розгляду скарги в адміністративній колегії АМКУ буде встановлено, що відхилення пропозицій учасника-скаржника було неправомірним, або ж має право відмінити торги у випадку, якщо для цього є законодавчі підстави, а інших варіантів усунення порушень, виявлених за результатом розгляду  скарги, не існує.

Замовник оцінює всі пропозиції на предмет відповідності тендерній документації та обирає того учасника, чия пропозиція найкраща за ціною (та/або іншими критеріями оцінки, визначених у документації). Найкраща з тих, які запропонували учасники.

Міф № 2. Колегія зобов’язує укладати договір

Ми іноді чуємо про те, що адміністративна колегія АМКУ визначає з ким Замовнику укладати договори.

Як воно є насправді?

Не існує жодного рішення адміністративної колегії АМКУ та жодна норма закону не дозволяє АМКУ зобов’язувати Замовників укладати із кимось договір. Це навіть не перебільшення.

За законом відбувається наступне та ті дії, які безпосередньо здійснює Замовник:

-  публікація документації конкурсних торгів

-  Отримання пропозицій учасників

-  Відхилення (з різних причин) учасників, чиї пропозиції не відповідають документації конкурсних торгів

-  Обрання переможця серед допущених учасників

-  Укладення договору

-  Внесення змін в договір.

І справді, далі може бути «цікаве» у тих, хто зловживає. Якщо переможець не «той», торги відміняються. Причини можуть бути різні, і саме їх відповідність тим, які дозволені у відповідності до закону для відміни, розглядатиме колегія, але виключно якщо буде відповідна скарга з цього приводу.

Колегія АМКУ діє в межах інформації та матеріалів, отриманих за скаргою, яку розглядає щодо конкретної процедури закупівлі і не є контролюючим органом щодо державних/публічних закупівель. Колегія не контролює перебіг тендерів, не перевіряє тендери, якщо відносно таких тендерів  не надійшло скарг.

Такими повноваженнями наділені інші органи влади, зокрема,  Державна аудиторська служба України (колишня - Державна фінансова інспекція),  Рахункова палата.

 

Міф № 3. Колегія визначає вартість договору

Така хибна думка буває поширеною коли потрібно знайти винних в закупівлях безпорадних замовників, які зловживають та «обирають» тих, хто завищує ціни.

Як насправді?

Колегія в жодному разі не має відношення до вартості закупівель, бо розглядає тільки скарги учасників. Замовник самостійно обирає переможця серед учасників, які подали пропозиції. І та вартість, яку вони пропонують, і є тією, яка потім є базовою для укладеного договору, бо після його укладення, переможець може збільшити вартість договору на 10 %. Це виключені повноваження Замовників.

Як я зазначала вище, загальний нагляд за процедурами закупівель не здійснює АМКУ, відповідно до частини четвертої ст. 7 Закону, кожен орган здійснює нагляд в межах наданих йому повноважень.

Нижче навожу таблицю для порівняння що відноситься, а що ні до нашої компетенції.

Що входить до нашої компетенції

Що не є компетенцією Колегії

Ми розглядаємо скарги учасників торгів

Ми не формуємо вимоги до торгів включно із вартістю

Вказуємо, які вимоги порушують закон та є дискримінаційними до конкретного учасника-скаржника

Ми не обираємо переможця

Можемо зобов'язати замовника внести зміни до ДКТ

Ми не маємо функцій зобов`язувати укладати договори

Можемо, зокрема, зобов'язати замовника скасувати рішення після розкриття

Ми не контролюємо виконання торгів

 

Тільки фаховий підхід дозволить нам зробити закупівлі прозорими.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]