Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
10.10.2023 10:19

Війна в Ізраїлі, загроза ракетних атак, гнучкий курс: що буде з ціною на метал в Україні

Комерційний директор Національної мережі металоцентрів VARTIS

Війна на Близькому Сході вплине на світовий ринок металопрокату, зокрема, на ринки, які залежать більшою мірою від турецького експорту, і відіб’ється на українському ринку.

Ще важливими факторами, від яких залежатиме зміна ціни на метал у кінці 2023 і на початку 2024 року – це  введення Нацбанком курсу керованої гнучкості, а ще – масові ракетні обстріли, відновити які може росія з наближенням до опалювального сезону.

Наразі, станом на початок жовтня, картина на ринку металопрокату стабілізувалася. Так, на початку 2023 року ми прогнозували ріст українського ринку металопрокату до 15% у відношенні до повоєнного. Це і відбулося. 

Щодо цін, то на внутрішньому ринку вони повністю відповідають експортному паритету. Тобто ціна в доларах на арматуру, лист, чи профіль в Україні – дорівнює ціні на закордонних ринках.

Повторення масованих ракетних обстрілів може вплинути на зниження споживання металопрокату

Ми всі готуємося до випробування, яке вплине на внутрішній ринок, адже перші масовані ракетні удари росії по критичній інфрастуктурі України відбулися минулого року саме 10 жовтня, тобто рік тому.

Це значно вплинуло на споживання металопрокату на внутрішньому ринку. Так, якщо у 2022 році у вересні ми спостерігали пік споживання металопрокату, то у жовтні того ж року картина кардинально змінилася. Ми фіксували зниження попиту на 25-30%. В кожні два-три дні після масштабного обстрілу відбувалося критичне зниження споживання металопрокату. Одним словом – люди боялися будуватися, відповідно метал не продавався.

Я не хочу нікого налякати розмовами про відновлення ракетних атак. Розповідаю про реальні цифри і про те, до чого варто готуватися, хоча, сподіваюся, що завдяки роботі керівництва держави та допомозі закордонних країн-партнерів наша країна більше підготована до захисту українських міст та енергетичної інфраструктури.

Природне зниження споживання металопрокату будемо спостерігати через сезонність. Поки погода у вересні та жовтні сприяє будівництву і, відповідно, продажам металу. Коли ж температура повітря опуститься і підуть опади, то ситуація зміниться.

Як вплине на коливання цін введення в Україні гнучкого курсу

З березня-квітня 2023 року на зовнішніх ринках відбувається спад цін на металопродукцію. Це пов’язано зі світовою рецесією, прогнозували яку ще наприкінці 2022 року. Це означає спад попиту, девальвацію валют, зменшення споживання металопрокату.

В останні місяці, ми не спостерігаємо значної зміни цін на експортних ринках, тому що рівень цін і так вже достатньо знизився. Так, за словами виробників, ціна металопродукції майже відповідає її собівартості.  До слова, така низька ціна на зовнішніх ринках не є загрозою для металургійної галузі України та не відбивається на зменшені об’ємів експорту вітчизняних виробників.

Якщо порівняти ціни на металопрокат на внутрішньому ринку в гривнях (на початку 2023 року і зараз), то ми помітимо значне зниження цін. Це залежить значною мірою від рецесії і паритету експортних цін з внутрішньоринковими, а ще від того, що, порівняно з попереднім роком, у 2023 році НБУ не проводив значного пониження курсу гривні. Так, до прикладу, у липні минулого року, через пониження курсу гривні на 25% відбувся відповідний стрибкоподібний раптовий ріст ціни на метал на внутрішньому ринку.

Війна в Ізраїлі, загроза ракетних атак, гнучкий курс: що буде з ціною на метал в Україні
Ціни на метал, Київ (жовтень 2023)

Наразі, у зв’язку з введенням 3 жовтня гнучкого курсу в Україні, таких раптових змін курсу відбуватися не буде. Натомість зміна цін на металопрокат у 4 кварталі носитиме помірний і поступовий характер.

Як вплине на ціну металопрокату на експортних та на українському ринках війна в Ізраїлі

Через війну в Ізраїлі, споживання металу на Близькому Сході значно знизиться. А це призведе до того, що обєми, які виробники, переважно з Туреччини, експортували до цих держав, будуть намагатися продати на інших ринках.

Це призведе до збільшення пропозиції, і, відповідно, падіння цін на експортних ринках.

Виробники та трейдери на падаючому ринку будуть нести збитки, а країнам це може принести негативні наслідки для економіки. Проте, через введення в Україні гнучкого курсу валют, ці коливання в гривневому еквіваленті можуть бути не такими помітними на внутрішньому ринку. Адже, за прогнозами фінансових експертів, вартість долара ближче до зими в Україні буде поступово зростати. Це автоматично призведе до підвищення ціни на металопрокат і різниця з зниженням експортної ціни у доларах, у гривневому еквіваленті може просто нівелюватися.

Тому, рекомендую: той, хто планує закуповувати металопродукцію – не потрібно очікувати можливого зниження вартості металу в гривні. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи