Навіщо громадам нові повноваження?
Минулого тижня суспільство знову сколихнула звістка з Житомирщини – одного з ключових осередків нелегального видобутку бурштину в Україні. По суті, це був лише епізод війни між селянами і приїжджими бандитами за контроль над бурштиновими копальнями. І ті й
Як відомо, процес децентралізації влади означаєпередавання функцій і повноважень від центральних органів державного управліннядо органів місцевого самоврядування. Ідея подібного зміщення владнихможливостей полягає в тому, що з новими ресурсами і повноваженнями місцевавлада працюватиме не на уряд, а на себе, відтак, досягатиме власного добробутуефективніше, ніж це роблять державні менеджери з Києва. Ця ідея має давнюісторію і підтверджене досвідом економічне обґрунтування: якщо державасправляється з деякими функціями неефективно, їх передають тим суб’єктам, якімають більшу мотивацію і будуть ефективними. Це однаково стосується іприватизації в економіці, і децентралізації в політиці. Тому цілком нормальноює ситуація, коли відповідні суб’єкти (в нашому випадку – громади) готові кращесправлятися з деякими державними повноваженнями і самі вимагають від центру їхпередачі на місця. Інша справа, які мотиви і цілі громади переслідують упрагненні позбутися від присутності держави в містах, селах, районах іобластях, взявши владу у свої руки.
Минулого тижня суспільство знову сколихнула звістка зЖитомирщини – одного з ключових осередків нелегального видобутку бурштину вУкраїні. Цього разу в Олевському районі відбулася справжня битва між жителямиодного із сіл та групи приїжджих осіб із застосуванням вогнепальної зброї.Наслідки цього побоїща могла побачити вся країна з фоторепортажів вітчизнянихЗМІ. Що відбулося? По суті, це був лише епізод війни між селянами і приїжджимибандитами за контроль над бурштиновими копальнями. І ті й інші займаються надприбутковимнезаконним видобутком сонячного каміння.
Чесно кажучи, особисто мене вразив не стільки сам фактсутички, яких в цьому регіоні останнім часом рідкістю не назвеш, скільки позиціямісцевих жителів і громадян, що їх підтримують. Виявляється, більшість із нихвиступають проти втручання правоохоронців і силовиків у подібні конфлікти.Селяни готові самі розбиратися, якщо треба – воювати з бандитами, жертвуватиздоров’ям і життям, але щоб їх взагалі ніхто не чіпав. Причина очевидна – надтоласим шматком ніхто не хоче ділитися – ні з рекетирами, ні з державою. Загаломтреба визнати, що в питанні наведення порядку в місцях видобутку бурштинудержава не відзначилася особливим сумлінням, але не слід замовчувати і тойфакт, що шалений спротив легалізації цієї діяльності чинять і жителі «хлібних»регіонів. І якщо раніше місцеві бюджети грабувала центральна влада, то тепер їхграбують місцеві мешканці.
На жаль, такі установки не поодинокі в нашомусуспільстві. Мені неодноразово доводилося чути від громадян, що в контрабанді,яку провозять українці за кордон, немає нічого поганого. Мовляв, не варто їхчіпати, хай собі заробляють. Людям з такими поглядами не вигідна і не потрібнаніяка влада, жоден контроль чи правила, жоден уряд і адміністрація. Але нетому, що всі ці інститути неефективні і перешкоджають більш раціональновикористовувати місцеві ресурси, а тому, що вони просто заважають варварськомузбагаченню місцевих. Для таких громадян децентралізація – це синонім анархізмуі вседозволеності. Тож для того, аби одна з найважливіших реформ в історіїУкраїни відбулася, ми всі повинні зрозуміти, що її головний аспект – не переписуваннязаконів і створення нових інституцій, а наша готовність будувати краще життя вгромадах замість скочування у беззаконня первісного суспільства.
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 172
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 170
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 108
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України 54
-
Брно відправило до України перші подаровані Харкову тролейбуси – фото
Бізнес 11256
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
9225
-
Правопис без правил: дев'ять дивних винятків, які ми взяли як норму
Життя 6577
-
Психолог назвав фразу, яку часто недооцінюють, але вона шкодить стосункам
Життя 5874
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 5558