Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.09.2019 12:05

Інспекційні відвідування Держпраці за новим порядком: що змінилося?

Адвокат з податкових питань

Короткий дайджест найважливіших змін за новим порядком проведення інспекційних відвідувань.

30 серпня 2019 року набрала чинності постанова КМУ від 21 серпня 2019 р. №823 «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю», якою затверджено нові Порядки здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

«Нові» - це надто гучне визначення, оскільки багато у чому вони реінкарнують скасовані 14 травня цього року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду порядки (спр. № 826/8917/17, https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v8917805-19). Однак, певних змін процедур інспекційних відвідувань все ж зазначає. Коротко про них.

МЕД З ЛОЖКОЮ ДЬОГТЮ

1. Якщо раніше для проведення інспекційного відвідування інспектору достатньо було пред’явити службове посвідчення, то тепер окрім цього - на вимогу об'єкта відвідування - інспектор повинен пред'явити направлення на його проведення і зробити запис в журналі реєстрації перевірок. Не забудьте таку вимогу заявити, оскільки у направленні можна побачити підставу проведення інспекційного відвідування та встановити коло питань, для з’ясування яких направлено інспектора. ОДНАК - непред'явлення направлення або відмова зробити запис у журналі не дають права не допустити до відвідування.

2. Тепер можна оскаржити вимогу інспектора про надання документів його керівнику, і це зупиняє виконання такої вимоги. ОДНАК – строк на подання скарги становить 1(!) день і враховуючи суб’єкта розгляду скарги, нескладно здогадатися, яким буде результат.

3. Процес інспекційного відвідування можна фіксувати засобами аудіо-, фото- і відеотехніки. Насправді, і так було можна, хоч це і не було написано в порядку, але інспектори часто нервово реагували на зйомку. Тепер немає приводів для нервів – Кабмін дозволив зйомку.

4. Якщо після перевірки суб’єкт господарювання усуває виявлені порушення, у строк, в визначений приписом, - штрафу не буде. АЛЕ це правило не діє в разі виявлення неоформлених працівників.

БОЧКА ДЬОГТЮ

1. Постанова так само порушує Закон України «Про основи нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», як і попередня, а саме: визначає нові види нагляду (контролю), розширює (майже необмежено) перелік підстав для проведення позапланових заходів нагляду ( контролю) і т.д.

2. Більше «гостей» - інспектор може залучати до проведення відвідування інші державні органи (дайте вгадаю - податкову?) і правоохоронні органи, якщо йому здається, що є ознаки кримінального правопорушення (привіт, інспекційне відвідування, поєднане з обшуком).

3. Банкет триває довше - тепер строк проведення заходу для всіх становить 10 робочих днів і строк цей починається з дня, наступного за днем надання об'єктом відвідування документів і пояснень, необхідних для його проведення. І тут відразу два питання:

- а коли ці документи ще тільки вимагають - це ще не інспекційне відвідування?

- а якщо постійно з'являється щось ще «необхідне», то потенційно 10 днів можуть не початися (а відповідно - і не закінчитися) ніколи?

Як бачите, інспекційні відвідування знов загрожують стати «нічним кошмаром» підприємців і досить дієвим важелем тиску на бізнес.

Яку-не-яку надію дає те, що Державна регуляторна служба України звернулась до новоствореного Уряду з проханням скасувати цю постанову як таку, що прийнята з порушенням законодавства: http://www.drs.gov.ua/press-room/drs-prosyt-uryad-skasuvaty-postanovu-pro-inspektsijni-vidviduvannya-biznesu-derzhpratsi-yaka-bula-pryjnyata-z-porushennyam-zakonodavstva/

Викладене є авторською думкою, заснованою на узагальненні матеріалу та професійного досвіду і не може вважатися юридичною, адвокатською консультацією, роз’ясненням з правових питань, наданням правової інформації  тощо. Будь-яка ситуація є індивідуальною та потребує вивчення обставин та документів для прийняття правильного рішення.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]