Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
30.05.2024 14:09

Законопроєкт №11220 про відмову від прийняття спадщини з боргами

На розгляд Верховної Ради України 29.04.24 внесено законопроєкт.

На розгляд Верховної Ради України 29.04.24 внесено законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо врегулювання деяких питань відмови від прийняття спадщини спадкоємцем у випадку наявності вимог кредиторів за зобов’язаннями спадкодавця”. Згідно з чим пропонується внести до Цивільного кодексу України такі зміни: 

1) статтю 1273 доповнити частиною сьомою такого змісту: «7. Не допускається відмова від прийняття спадщини у випадку наявності боргів за зобов’язаннями спадкодавця перед кредиторами до їх задоволення в межах вартості майна, одержаного у спадщину, в порядку, визначеному цим Кодексом.»;

2) статтю 1274 доповнити частиною шостою такого змісту: «6. Не допускається відмова від прийняття спадщини у випадку наявності боргів за зобов’язаннями спадкодавця перед кредиторами до їх задоволення в межах вартості майна, одержаного у спадщину, в порядку, визначеному цим Кодексом.». 

Дана законодавча ініціатива спрямована на вирішення актуальних проблем, пов'язаних із передачею боргових зобов'язань померлої особи у спадок її спадкоємцям. 

Відповідно до чинного законодавства спадкоємці одержують не тільки майно спадкодавця, а й зобов'язання погасити його борги перед кредиторами в межах вартості успадкованого майна. Однак на сьогодні мають право відмовитися від отримання спадщини, наприклад у випадку коли у спадкодавця є непогашені борги. Згідно з чим, отримання спадщини є для спадкоємця економічно недоцільним.  

Запропоновані у законопроєкті №11220 зміни вносяться до статей 1273 та 1274 Цивільного кодексу України та забороняють спадкоємцям відмовлятися від прийняття спадщини у разі наявності боргів спадкодавця перед кредиторами. Ця норма спрямована на забезпечення гарантованого повернення кредитору непогашених боргів у процесі передачі спадщини з урахуванням заборгованості спадкодавця. 

Згідно з чим, наявні питання, на які слід дати відповіді:

Як саме може змінитися спадкове законодавство у разі прийняття законопроєкту №11220? 

По суті все залишиться як і було, законопроєкт є хайп і не більше, оскільки законно “борги передавались у спадщину” і до вказаного закону (частина 1 статті 1282 Цивільного кодексу). Тому ця новація лише дещо звужує права деяких спадкоємців. 

Зміни стосуються заборони відмовлятися від прийняття спадщини у тих випадках коли за спадкодавцем залишився борг перед кредитором і вказаний кредитор відомий. Такі зміни будуть стосуватися не усіх спадкоємців, а лише тих хто прийняв спадщину, тобто:

1) проживав постійно зі спадкоємцем на момент смерті останнього;

або

2) не проживав, але подав нотаріусу відповідну заяву про прийняття спадщини;

чи

3) не проживав, не подавав, але має право на обов'язкову частку у спадщині як  недієздатна особа. 

У будь-якому випадку слід знати, що при прийнятті спадщини, борг перед кредитором потрібно погашати не більше ніж у розмірі прийнятого у спадок майна. Наприклад: після смерті прийняв у спадщину кошти у розмірі 50 тис. грн., а борг перед кредитором складає 100 тис. грн. Тому у спадкодавця виникне обов'язок погасити борг виключно у розмірі вартості прийнятого майна, а саме 50 тис. грн. 

ВІДЕО БОНУС: ВРЕМЯ, МЕСТО ОТКРЫТИЯ НАСЛЕДСТВА, СРОКИ ДЛЯ ПРИНЯТИЯ, УСТАНОВЛЕНИЕ ФАКТОВ

Наразі діє норма, яка дозволяє відмовитись від спадщини. Якщо відмовитись від спадщини, то відповідно і кредитор нічого не отримує? 

На сьогодні є діючі наступні статті Цивільного кодексу які дозволяють спадкоємцю відмовитись від спадщини:

1273 право на відмову від прийняття спадщини;

- 1274 право на відмову від прийняття спадщини на користь іншої особи. 

Саме до них і будуть вноситись наступні зміни: “Не допускається відмова від прийняття спадщини у випадку наявності боргів за зобов’язаннями спадкодавця перед кредиторами до їх задоволення в межах вартості майна, одержаного у спадщину, в порядку, визначеному цим Кодексом.” 

Приклад: на сьогодні спадкоємець набуває право впродовж 6 місяців з дня смерті спадкодавця подати нотаріусу заяву про відмову від спадщини. А новий законопроєкт передбачає заборону у поданні такій відмові за наявності непогашеного боргу перед кредитором у межах вартості прийнятого у спадщину спадкового майна.   

У випадку відмови спадкоємця від спадщини, кредитор не втрачає своє право на погашення боргу. Лише ускладняються для кредитора таке погашення, оскільки вже кредитору після спливу одного року з дати смерті спадкодавця необхідно звертатися до суду з заявою про визнання спадщини відумерлої (стаття 1277 Цивільного кодексу), а без цього не вдасться погасити борг за рахунок спадщини. 

Чи варто взагалі панікувати? 

Відсутні підстави для паніки. Оскільки, якщо спадкоємець:

1) знає про борг спадкодавця, спадкоємець може не звертатися до нотаріуса для прийняття спадщини, тим самим не буде претендувати на неї і як наслідок на нього не буде розповсюджуватись заборона на відмову від спадщини;

2)  дізнався про борг вже після прийняття спадщини, тоді вже у нього виникає новий «квест» (1) з погашення боргу за рахунок спадкового майна або (2) вчинення інших дій у рамках діючого законодавства, щоб уникнути боргу при збереженні спадщини. А як це правильно зробити - це вже тема для іншої статті. 

Мова лише про кредитні борги, чи й інші? 

Мова йде про будь-які борги, у тому числі кредитні, іпотечні, комунальні, за іншими невиконаними грошовими (майновими) зобов'язаннями і т.п. 

З якою метою  було законопроєкт розроблено?  

З метою обходу кредитором тривалого по часу та ресурсам погашення боргу у рамках “відумерлої спадщини”, оскільки при наявності спадкоємця «відумерла спадщина» відпадає і тим самим легше стягнути борг зі спадкоємця за рахунок отриманого у спадщину майна. 

ВІДЕО В ТЕМУ: АРЕСТ НАСЛЕДСТВЕННОГО ИМУЩЕСТВА / ОТКАЗ НОТАРИУСА ВЫДАТЬ СВИДЕТЕЛЬСТВО О НАСЛЕДСТВЕ 

Кого утискатиме цей закон? 

Тих спадкоємців які гадали, що “борги у спадок не переходять”. 

Що буде, якщо невідомо про наявність кредиторів? 

Буде спадкоємцем прийнята спадщина без обов'язку з погашення боргу, оскільки кредитор не скористався своїм правом на погашення боргу за рахунок спадкового майна.  

В який термін мають наразі звернутись кредитори до спадкоємця з вимогою про сплату боргу? 

У кредитора є строк 6 місяців на пред'явлення вимоги спадкоємцям або нотаріусу з приводу погашення боргу. При цьому цей строк рахується коли кредитор дізнався про відкриття спадщини (смерть боржника). 

Якщо людина  не хоче прийняти спадщину із боргами, то що робити? 

У такому випадку людині просто не потрібно звертатися до нотаріуса щодо прийняття спадщини і тим самим вона не отримує статус “спадкоємця”. 

При прийнятті спадщини за фактом постійного проживання зі спадкоємцем на момент смерті або недієздатний стан спадкоємця - тоді вже у разі прийняття закону відмовитись від спадщини з боргами не вдасться. У цьому випадку вже спадкоємець набуде обов'язок звернутися до нотаріуса для отримання свідоцтва на спадщину. При цьому, за невиконання такого обов'язку відповідальність відсутня. А проблема організації погашення боргу за рахунок спадкового майна - буде покладена на кредитора. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи