Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
17.07.2022 18:29

Ввезення готівкової валюти в Україну

Керуючий партнер компанії WeDoItBM, засновниця Інституту економічної аналитики WeDoItBM

Підтвердження походження не потрібно, конфіскація незаконна але декларувати треба

Наразі все більше українців, хто вимушений був виїхати закордон через війну, приймають рішення про повернення до України. Ще більше людей виїжджає в Україну на тимчасовій основі, щоб відвідати родичів, забрати речі чи залагодити певні юридичні чи побутові справи. Скільки при цьому через кордони переміщується готівкової валюти   – сказати важко. Люди перемішують власні накопичення, які вони зберігали на «чорний день», зароблені за кордоном гроші, щоб допомогти родичам, що залишились в Україні тощо. Можна спрогнозувати, що багато людей намагаються уникнути процедури декларування, або просто не здогадуються про наслідки, які їх очікують у разі не декларування. І давайте будемо відвертими, якщо ще при виїзді до інших країн багато хто про це турбується, то у зворотному напрямку – тривоги чомусь меншає. Вмикається аргументація на кшталт: «Ну я ж на Батьківщину повертаюсь, гроші ввожу до України, тож які тут можуть бути претензії.» 

Однак, я б радила не грати в «рулетку» і долю не випробовувати. Скупий або «необізнаний» завжди буде платити двічі. Нижче поясню чому.  

Спочатку коротко про чинні  вимоги українського митного законодавства до ввезення валютних цінностей з-за кордону.

Треба розуміти, що законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну, в принципі не обмежено, обмежено лише суму (10000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.

Тому при в’їзді в Україну фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України готівкову валюту і банківські метали без письмового декларування митному органу в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро.   Якщо сума дорівнює або перевищує еквівалент 10 000 євро – потрібно письмове декларування, тобто заповнення митної декларації на кордоні.   Дуже часто чую, що не всі розуміють  яку суму потрібно декларуватиповну чи тільки ту, що перевищує 10 000,00 євро.Вважайте, що необхідно декларувати повну суму.

Форма декларації, яку треба заповнити на кордоні - стандартна та не важка, з її формою можна ознайомитися заздалегідь. 

Одне із розповсюджених питань - чи можуть здійснювати переміщення валютних цінностей через кордон України неповнолітні особи? Законодавець ствердно відповідає на це запитання. 

Неповнолітні особи мають право на переміщення валютних цінностей  через кордон у сумі/вартістю, встановлених валютним законодавством, тобто до - 10 000 євро без декларування, якщо більше – із заповненням митної декларації. Від особи дитини, яка не досягла 16 років декларацію заповнює її законний представник (тобто один з батьків чи офіційних опікунів).

Ще одне запитання – скільки максимально валюти  фізична особа може ввозити на митну територію України? І тут гарні новини -  жодних обмеження не передбачено законодавством. Більш того, треба звернути увагу, що жоден  нормативний акт НБУ не вимагає подання підтверджувальних  документів про зняття/придбання/обміну валютних цінностей для їхнього ввезення в Україну. Але якщо ви будете намагатися вивозити валюти з України – в такому разі  відповідні підтверджувальні документи українським митним органам надавати обов‘язково.

А тепер щодо санкцій, якщо фізична особа все ж таки проігнорує вимогу письмового декларування суми понад 10 000 євро.  Одразу слід зауважити, що намагання митних органів конфіскувати незадекларовану валюту – є незаконним. Такі справи переважно потім виграються у суді. Готівкова іноземна валюта не відноситься до числа товарів, ввезення яких заборонено або обмежено. Тому застосування до правопорушників такої міри відповідальності за порушення вимог ст. 477 Митного кодексу України як конфіскація товару (іноземної готівкової валюти) - є неправомірним. 

Однак, шалених штрафів не уникнути. Тим більше, що нещодавно їх ще підвищили. У червні 2022 року Президентом України підписано закон  № 6051 про зміни до Митного кодексу, який встановлює розмір штрафів за ввезення на територію України незадекларованих валютних цінностей на суму понад 10 000 євро.  Його розмір тепер становить 20% від суми, що перевищує дозволений ліміт на ввезення/вивезення валюти без декларації. Наприклад, особа намагається ввезти 100 000 євро без декларування. Їй загрожує штраф у сумі 18 000 євро. Отже рахуйте, скільки може коштувати ігнорування вимог закону. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи