Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.05.2022 13:43

Як себе почуває малий бізнес країни?

Менеджер проєкту Unlimit Ukraine Європейської Бізнес Асоціації

Про малий бізнес часто говорять як про більш вразливих.

Проте, минуло понад два місяці, а український мікро та середній бізнес, як, власне, і увесь бізнес та країна загалом, продовжують демонструвати безпрецедентний приклад стійкості.

Однак, як малий бізнес пережив перші місяці війни, з який настроєм входив у ситуацію та в якому він зараз стані – про це детальніше розкажу нижче.

Ми в Європейській Бізнес Асоціації уважно стежили та стежимо за ситуацією в сфері малого підприємництва – в рамках проєкту Unlimit Ukraine, який об’єднує та опікується МСБ. На початку війни в березні та під час її розпалу в квітні Асоціація на платформі Unlimit Ukraine провела опитування серед представників малого бізнесу в Україні. Таким чином отримали дані щодо динаміки змін, яких малі підприємці зазнали протягом двох місяців воєнного стану.

На початку війни бізнес знаходився в шоковому стані. Більшість опитаних підприємств, а саме 73%, не працювали у березні, але третина з них мала намір відновити роботу, як тільки буде можливість. За місяць підприємці змогли адаптуватися  та знайти спосіб існувати в нових умовах. Тож вже у квітні бачимо оптимістичну картину. Кількість непрацюючих підприємств істотно скоротилась до 26%. Тих, хто працює в повному обсязі, теж стало більше. Кожен п’ятий –  за даними квітня, проти кожного восьмого – за даними березня. Загалом спостерігається тенденція щодо пожвавлення діяльності серед малих підприємців. Так, минулого місяця 17% відновили роботу після тимчасового припинення і ще 23% готувалися до відновлення. Суттєва різниця, якщо порівняти з тим, що було два місяці тому. Тоді 14% представникам малого бізнесу довелось обмежити географію діяльності, 3% – закрити частину торгових точок, 13% – переходити на роботу онлайн.

Ці раптові виклики вплинули на фінансову ситуацію малих підприємств. У березні майже кожен четвертий представник МСБ, а саме 24%, вичерпав свої фінансові резерви. Водночас 32% повідомили, що їм вистачить фінансової міцності на кілька місяців, 22% – на один місяць, 9% – на пів року, а 5% – на рік та більше. На жаль, сектор малого бізнесу не зміг швидко покращити своє фінансове становище. Станом на квітень все ще залишалося 26% підприємств без фінансової подушки. Але разом з поверненням до роботи у підприємців повертається також впевненість у своїх фінансах. Збільшилася кількість тих, хто оцінює свої фінансові запаси на кілька місяців – 40%, на пів року – 12%, рік та більше – 6%.

Під час війни власники підприємств старалися виконувати свої обов’язки перед працівниками, але, чесно кажучи, це нелегка задача в умовах відсутності ресурсів. У березні 27% продовжували виплачувати заробітну плату у повному обсязі, 8% виплачували додаткові кошти або зарплату наперед,  21% призупинили виплату заробітних плат, 19% скоротили розмір заробітної плати, 17% відправили персонал в неоплачувані відпустки, а 8% були змушені звільняти людей. Картина не зазнала особливих змін за квітень: заробітну плату в повному обсязі виплачували 25% підприємств, здійснювали авансові виплати – 5%, скоротили виплати – 27%, не мали коштів для виплати – 22%, вдалися до неоплачуваних відпусток та звільнень – 15% та 9% відповідно.

Окрім заробітних плат, значення мають також інші форми підтримки команди. Так, третина опитаних підприємців надавали своїм співробітникам матеріальну, психологічну допомогу, організовували евакуацію та забезпечували житлом. Часто на це власники бізнесу витрачали свої власні кошти. Також компанії підтримували своїх співробітників, які служать в армії та теробороні.

З перших днів війни малі підприємці, як соціально-активна верства населення, включилися до підтримки країни та її захисників. Кількість проактивних бізнесів майже не змінилася за два місяці.  Переважна більшість підприємців допомагали фінансово – понад 60%, продукцією – 24%,  послугами – понад 20%, медикаментами – 10%, засобами захисту/оборони – від 9 до 12%. Однак станом на квітень 18% підприємців зізналися, що вже вичерпали свої ресурси на допомогу.

Малий бізнес зазнав колосальних втрат у зв’язку з війною. Так, 15% підприємств втратили понад 100 тисяч доларів,  28% – від 10 до 50 тисяч доларів, 40% –  до 10 тисяч доларів. При цьому у кожного п’ятого втрати сталися безпосередньо внаслідок бойових дій. На основі даних опитування ми порахували, що сума збитків, яких було завдано підприємствам, становить близько 2 млн доларів. Водночас тільки 6% змогли пройти перші два місяці війни без втрат.

Отже, більшість малих підприємців втримали удар негативних наслідків воєнного стану, але дорогою ціною. У час, коли їм самим потрібна допомога, компанії продовжують працювати на благо своєї країни. Переважна більшість підприємців – 71% залишилася на своїх місцях. Лише приблизно 10% перевезли свій офіс чи виробництво до безпечних регіонів України та 4% за кордон. Український мікро бізнес вірить в перемогу та налаштований рішуче протриматися до цього моменту. І дуже хочеться вірити, що перемога вже «не за горами»!

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи