Реформа з "багатьма невідомими": як працюватимуть органи соцзахисту на місцях?
На жаль, у нашій країні слово «реформа» завжди звучить раніше, ніж ми маємо реальний і ефективний механізм її впровадження.
Ми вже неодноразово бачили такі приклади в усіх сферах суспільного життя – держоргани спочатку ліквідують, потім заново відроджують. А з проблемами борються «по ходу їх виникнення», замість того, щоб передбачити їх наперед, хоча їх очевидність і неминучість, здавалося б, ні в кого не викликає сумніву.
Нині подібна ситуація ризикує виникнути з органами соціального захисту населення на місцях, адже до початку наступного року лишається менше, ніж півтора місяці, а ми досі не знаємо, як саме функціонуватимуть ці органи в громадах у зв’язку з завершенням реформи децентралізації та переформатуванням районів.
Так, у серпні цього року Кабінет Міністрів своїм положенням створив нову Національну соціальну сервісну службу України, яка передбачає, що з 1 січня 2021 року, у зв’язку із ліквідацією районів, буде створена нова вертикаль органів соцзахисту. Наприклад, до укрупнення районів у Полтавській області працювали 33 управління соціального захисту, зараз же створюється лише 4 регіональних підрозділи за кількістю нових, укрупнених районів – в Полтавському, Кременчуцькому, Миргородському та Лубенському. Одразу виникає питання щодо ефективності функціонування цих структур. Чи справлятимуться працівники цих регіональних підрозділів з навантаженням? Як люди зможуть добратися до цих районних управлінь, які у зв’язку з цим можуть виникнути черги? Чи реально людям буде вирішити необхідні питання? Адже якщо на всю Полтавську область площею майже 29 000 кв. км працюватиме всього 4 підрозділи, то це дійсно може стати великою проблемою і для реалізації новоутвореною структурою своїх повноважень, а головне – для самих отримувачів соціальних послуг і соціальних допомог.
Інше питання, яке викликає занепокоєння: згідно з положенням про Національну соціальну сервісну службу України, її повноваження полягають виключно в реалізації державних соціальних програм. Водночас, відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України, протягом 2016-2020 років, саме на органи місцевого самоврядування покладено фінансування та виконання окремих державних програм, наприклад, компенсація на догляд, оплата проїзду пільгових категорій населення, санаторно-курортне оздоровлення тощо. Хотілося б чітко розуміти, чи не залишаться місцеві бюджети один на один із виконанням окремих державних соціальних програм та гарантій, які на них просто кажучи, «навісили»? А є ж іще виконання місцевих програм, важливих для самих громад, і на це також потрібні кошти!
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, функції з прийому документів при призначенні державних соціальних допомог та гарантій з січня 2021 року покладені виключно на об'єднані територіальні громади, де часто немає ні відповідних підрозділів, ні потрібних фахівців.
Часу залишилося обмаль, а питання функціонування нових органів соціального захисту досі не вирішене. Це ставить під загрозу виконання як місцевих програм, так і програм державних гарантій, які фінансуються за рахунок коштів місцевих бюджетів. Абсолютно незрозуміло, як це все має запрацювати з початку наступного року, якщо наразі для цього не зроблено нічого?
Усвідомлюючи ситуацію, направив відповідні звернення на ім’я прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра соціальної політики Марини Лазебної, адже і місцеве самоврядування, і споживачі соціальних послуг повинні розуміти відповіді на ключові питання:
- які державні установи та на підставі яких нормативно-правових документів будуть здійснювати координацію і методичний супровід органів місцевого самоврядування з метою виконання на базовому рівні функцій з прийому документів на надання державних соціальних допомог та гарантій?
- чи розроблені і доведені до об’єднаних територіальних громад примірні положення, структура та штатні нормативи підрозділів з питань соціального захисту населення?
- яким нормативно-правовим документом врегульовано питання функціонування з січня 2021 року на перехідний період діючих Управлінь соціального захисту населення районних державних адміністрацій і яка сума коштів передбачена на їх фінансування в проекті Закону України «Про Державний бюджет на 2021 рік»?
Кабінет Міністрів повинен терміново розглянути більш ефективну модель органів соціального захисту населення на базовому рівні, яка б мала можливості комплексно забезпечувати виконання перелічених програм та була б доступною для населення, адже це і є головна місія органів соціального захисту. Необхідно терміново врегулювати спірні питання щодо роботи нової структури органів соціального захисту на місцевому рівні!
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1235
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1152
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 560
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 286
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 225
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9926
-
У Житомирській області збанкрутував порцеляновий завод з 200-річною історією
Бізнес 9817
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 8450
-
Попит на природний газ для експорту ЗПГ із США вперше за вісім років зменшився: причини
Бізнес 6501
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5176