Затяжна реформа системи державної допомоги суб’єктам господарювання
Як відомо, 16 вересня 2014 р. відбулася дуже важлива подія для нашої країни – ратифікація Угоди про асоціацію з ЄС (далі – Угода).
Як відомо, 16вересня 2014 р. відбулася дуже важлива подія для нашої країни – ратифікаціяУгоди про асоціацію з ЄС (далі – Угода). Положеннями ст. 262 – 267 цьогодокументу стосовно будування системи та контролю державної допомоги, Україназобов’язалась привести національне законодавство у відповідність з нормамиРегламентів і Директив ЄС. Зараз перед законодавцями постала важлива задача –розробити ефективний нормативний базис для регулювання специфічних відносин, щопоєднують у собі з одного боку інтереси суб’єктів господарювання, а з іншого –обов’язок держави дотримуватись правил ринкової конкуренції.
1 липня 2014р. вже було прийнято в цілому Закон України “Про державну допомогу суб’єктамгосподарювання”. Даний нормативно-правовий акт встановлюєправові засадипроведення моніторингу державної допомоги суб’єктам господарювання, здійсненняконтролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції. Він спрямований на забезпечення захистута розвитку конкуренції, підвищення прозорості функціонування системи державноїдопомоги та дотримання міжнародних зобов’язань України у сфері державноїдопомоги. Однак, в повній мірі Закон набуде чинності лише 2 серпня 2017 р. окрім ч.2 ст. 6, ч. 1 та п. 6 – 10 ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 14. Тобто ключові та важливідля врегулювання аспекти залишаються поза увагою ще на 2 роки, зокремаприйняття рішення Антимонопольним комітетом Українипро припинення та повернення незаконної державної допомоги, збирання та проведення аналізу інформації про заходи зпідтримки суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевихресурсів, вимагання від надавачів та отримувачів державної допомоги, їхпосадових осіб інформації, у тому числі з обмеженим доступом, необхідної дляприйняття рішень тощо.
Водночас, ч. 2 ст. 14 набуває чинності одразу з моменту опублікування нормативногоакту. Зокрема вказана норма встановлює, що порядок повернення незаконноїдержавної допомоги, недопустимої для конкуренції, встановлюється КабінетомМіністрів Україні. Проте на сьогоднішній день такий порядок ще не визначено.
Враховуючи існуючу фінансово-економічнуситуацію країни, вкрай важливим є питання скорішого запровадження можливихправових регуляторів, а також застосування європейських правил державноїдопомоги. Адже наразі ми маємо чималі масштаби надання допомоги (близько 132,5млрд грн всього, із них, наприклад, Національнаакціонерна компанія “Нафтогаз України” щорічно отримує 29,8 млрд грн піддержавні гарантії), більшачастина яких з економічної точки зору є неефективною. Нераціональне використаннябюджетних коштів є взагалі неприпустимим.
У зв’язку з цим до тихпір, коли Закон України “Про державну допомогусуб’єктам господарювання” набуде чинності, єдоцільним підготувати зміни до чинного Закону України “Про захист економічноїконкуренції”. Зокрема, необхідно посилити положення нормативного акту в частиніскладових державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції таобмеження монополізму, а саме закріпити положення про те, що будь-яка державнадопомога суб’єктам господарювання, яка спотворює конкурентне середовище, єзабороненою, а також встановити перелік винятків, згідно яких вона єдопустимою.
Дана пропозиція дозволить напідставі ст. 55 Закону України “Про захист економічної конкуренції” суб’єктамгосподарювання (конкурентам) звертатись з позовом до суду у випадку надання безналежних підстав допомоги, яка суттєво зміцнила позиції бенефіціара повідношенню до конкурентів.
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк вчора о 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко вчора о 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус вчора о 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич вчора о 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука вчора о 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко вчора о 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський вчора о 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда вчора о 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
- Цивільна конфіскація: про це варто знати, якщо ви державний службовець Тетяна Видай 28.03.2025 14:47
- Від 2 до 4 мільярдів доларів Євген Магда 28.03.2025 13:13
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 66166
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 5123
-
Equinor запустила родовище у Баренцевому морі: потужність – 220 000 барелів нафти на добу
Бізнес 4416
-
Зберегти картини Пимоненка. Як у Сумах евакуюють цінні музейні об’єкти на тлі новин про наступ
3520
-
Суд відкрив провадження про банкрутство забудовника ЖК "Еврика" у Києві
доповнено Бізнес 3169