Затяжна реформа системи державної допомоги суб’єктам господарювання
Як відомо, 16 вересня 2014 р. відбулася дуже важлива подія для нашої країни – ратифікація Угоди про асоціацію з ЄС (далі – Угода).
Як відомо, 16вересня 2014 р. відбулася дуже важлива подія для нашої країни – ратифікаціяУгоди про асоціацію з ЄС (далі – Угода). Положеннями ст. 262 – 267 цьогодокументу стосовно будування системи та контролю державної допомоги, Україназобов’язалась привести національне законодавство у відповідність з нормамиРегламентів і Директив ЄС. Зараз перед законодавцями постала важлива задача –розробити ефективний нормативний базис для регулювання специфічних відносин, щопоєднують у собі з одного боку інтереси суб’єктів господарювання, а з іншого –обов’язок держави дотримуватись правил ринкової конкуренції.
1 липня 2014р. вже було прийнято в цілому Закон України “Про державну допомогу суб’єктамгосподарювання”. Даний нормативно-правовий акт встановлюєправові засадипроведення моніторингу державної допомоги суб’єктам господарювання, здійсненняконтролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції. Він спрямований на забезпечення захистута розвитку конкуренції, підвищення прозорості функціонування системи державноїдопомоги та дотримання міжнародних зобов’язань України у сфері державноїдопомоги. Однак, в повній мірі Закон набуде чинності лише 2 серпня 2017 р. окрім ч.2 ст. 6, ч. 1 та п. 6 – 10 ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 14. Тобто ключові та важливідля врегулювання аспекти залишаються поза увагою ще на 2 роки, зокремаприйняття рішення Антимонопольним комітетом Українипро припинення та повернення незаконної державної допомоги, збирання та проведення аналізу інформації про заходи зпідтримки суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевихресурсів, вимагання від надавачів та отримувачів державної допомоги, їхпосадових осіб інформації, у тому числі з обмеженим доступом, необхідної дляприйняття рішень тощо.
Водночас, ч. 2 ст. 14 набуває чинності одразу з моменту опублікування нормативногоакту. Зокрема вказана норма встановлює, що порядок повернення незаконноїдержавної допомоги, недопустимої для конкуренції, встановлюється КабінетомМіністрів Україні. Проте на сьогоднішній день такий порядок ще не визначено.
Враховуючи існуючу фінансово-економічнуситуацію країни, вкрай важливим є питання скорішого запровадження можливихправових регуляторів, а також застосування європейських правил державноїдопомоги. Адже наразі ми маємо чималі масштаби надання допомоги (близько 132,5млрд грн всього, із них, наприклад, Національнаакціонерна компанія “Нафтогаз України” щорічно отримує 29,8 млрд грн піддержавні гарантії), більшачастина яких з економічної точки зору є неефективною. Нераціональне використаннябюджетних коштів є взагалі неприпустимим.
У зв’язку з цим до тихпір, коли Закон України “Про державну допомогусуб’єктам господарювання” набуде чинності, єдоцільним підготувати зміни до чинного Закону України “Про захист економічноїконкуренції”. Зокрема, необхідно посилити положення нормативного акту в частиніскладових державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції таобмеження монополізму, а саме закріпити положення про те, що будь-яка державнадопомога суб’єктам господарювання, яка спотворює конкурентне середовище, єзабороненою, а також встановити перелік винятків, згідно яких вона єдопустимою.
Дана пропозиція дозволить напідставі ст. 55 Закону України “Про захист економічної конкуренції” суб’єктамгосподарювання (конкурентам) звертатись з позовом до суду у випадку надання безналежних підстав допомоги, яка суттєво зміцнила позиції бенефіціара повідношенню до конкурентів.
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям Віталій Соловей вчора о 22:24
- Чому корпоративна форма — це не про одяг, а про людей: новий підхід до HR у медицині Павло Астахов вчора о 19:05
- Як підготуватися до співпраці з дизайнером: 5 кроків до успішного ресторану Алеся Карнаухова вчора о 12:54
- Поточні проблеми тайм-менеджменту власників малого та середнього бізнесу в Україні Катерина Мілютенко вчора о 12:45
- Договір між батьками стосовно дитини: філософія та роздуми Світлана Приймак вчора о 09:55
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії Олег Короташ вчора о 07:22
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі Юлія Мороз 26.03.2025 14:59
- Шукати ресурси для повоєнної відбудови потрібно вже зараз Дмитро Соболєв 26.03.2025 13:33
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту Лариса Білозір 26.03.2025 11:51
- Як зміни в лісовому законодавстві ЄС вплинуть на "зелене" повоєнне відновлення України Олена Криворучкіна 26.03.2025 10:57
- Тіні хаосу: що об’єднує архітекторів руйнувань і влади? Дмитро Зенкін 26.03.2025 09:56
- Коли батьківство тане в сутінках: закон як останній промінь Світлана Приймак 26.03.2025 09:55
- Контролюйте землю безпечно Сергій Пагер 25.03.2025 12:37
- Лише 160 світових брендів не хочуть мати імідж "спонсора тероризму" Володимир Горковенко 25.03.2025 11:34
- Alibaba і Maersk відкривають нові горизонти у сфері контейнерних перевезень Володимир Гузь 25.03.2025 08:49
- Полтавський Мамай, СБУ, "октябрята", ДБР… Що скаже Вища рада правосуддя? 819
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту 186
- Чому нас має навчити замороження USAID і "Голосу Америки"? 137
- Податкові пільги як драйвер розвитку молодіжного підприємництва: досвід Польщі 97
- Резервні копії під загрозою. Що ви можете зробити прямо зараз 86
-
Злочин без кари. Як Трамп хоче миру ціною України, і куди це веде світ
4097
-
Глава TotalEnergies "не здивується", якщо Північний потік відновлять
Бізнес 3926
-
Путін зірвав переговори: що далі
Думка 3816
-
Як німці з досвідом роботи в Росії розширюють контакти з Україною
3406
-
Торгові війни Трампа: які країни найбільше постраждають від мит США — інфографіка
Інфографіка 3396