Влада "морозить" громадян і економіку
Опалення житла стає такою ж болючою проблемою національної безпеки України, як і стан доріг. Поки мешканці міст мерзнуть у квартирах, в енергетиці наростає криза неплатежів. Виною всьому не холод і Росія, а корупція й безвідповідальність влади.
Опалення житла стає такою ж болючою проблемою національноїбезпеки України, як і стан доріг. Поки мешканці міст мерзнуть у квартирах, венергетиці наростає криза неплатежів. Виною всьому не холод і Росія, а корупціяй безвідповідальність влади.
Холодний цьогорічний вересень нагадав, наскількивразливою є система опалення житла. Чиновники заледве почали «опалювальнийсезон» на кілька тижнів раніше. На жаль, офіційний початок «сезону» не гарантуєякості й стабільності постачання. Люди в соціальних мережах повідомляють, що«рапорти» про 100% підключення будинків і шкіл «гріють» не всіх. Минулий сезонна моїй рідній Львівщині відзначився, зокрема, вибухами котелень, в т.ч. вшколі села Монастирець Жидачівського району.
А головні теплові проблеми України ще попереду. Черезпередчасне похолодання підприємства теплоенергетики швидко вичерпують своїрічні ліміти газу, тож незабаром купуватимуть паливо за ціною для промисловості(3,5 тисячі гривень за 1 тисячу кубометрів). Утім, слово «купуватимуть»некоректне. Адже їхні борги за газ, станом іще на 1 жовтня, вже складали 14-17,5 млрд. грн. Припиняти опалення посеред зими, як у Північній Кореї, ніхтопоки не збирається. Тож теплопостачання може стати чинником дефолту НАК«Нафтогаз», і взагалі України. В такому разі скрутно стане й тим українцям, якісамостійно опалюють свої оселі.
Однак не варто звинувачувати в опалювально-борговихпроблемах ані погоду, ані ціни наросійський газ, домовлені Юлією Тимошенко. Фахівці добре знають, щотеплопостачання є «чорною дірою» як для енергетики, так і для бюджетної системиУкраїни. Лише за офіційними, зваженими й перевіреними, даними, 55%вироблюваного тепла не доходить кінцевим споживачам через зношеність тепломережі неефективність обладнання. При цьому тарифи на опалення базуються саме навтратах, а не на собівартості палива й матеріалів. Не дивно, що деякі житловікооперативи Львова цієї осені відмовилися від передчасного опалення. Переважнабільшість багатоквартирних будинків досі не мають приладів обліку тепла.
Теплоенергетика й житлово-комунальний секторзбудовані радянською одержавленою економікою, тож нежиттєздатні в ринковихумовах. Хронічні неплатежі у цій системі вигідні для різноманітних тіньовихоборудок чиновників. Остання афера: компенсувати теплоенергетикам різницю втарифах для населення не грошима, а сумнівними казначейськими векселями.Покривати тарифи з нереальною собівартістю фіктивними «грошима» – це вершинабіло-блакитного «покращення».
Від «опалювального» банкрутства Україну врятує лишедокорінна модернізація теплопостачання та житла на засадах енергозбереження,конкуренції та захисту прав споживачів. На словах цим бурхливо опікувалися всіостанні уряди, освоюючи бюджетні кошти. На практиці ж робиться таке: 98%встановлених державою лічильників тепла розкрадені; НАК «Нафтогаз» купує натендерах шалено дорогі непотрібні послуги. Практично буксує найважливішийнапрям енергоощадної модернізації – переведення багатоповерхівок наавтономні будинкові котельні замістьзастарілих районних та міських. Термомодернізація житлового фонду фактичнозвалена на плечі самих мешканців міст, їх ОСББ та громадських організацій.
В таких умовах влада не наважується ані підвищуватитарифи на газ та опалення для населення, ані реформувати закредитованіжитлово-комунальні й теплоенергетичні підприємства. За нинішньої структуриуправління галуззю, ці необхідні й прозорі кроки загрожують борговоюкатастрофою та соціальним вибухом. Втім, красти з бюджету й видумувати новіподатки уряд не забуває. Таким чином, режим Віктора Януковича щодня «морозить»Україну. Когось буквально – в недоопалюваних домівках. І кожного економічно –«вішаючи» на прийдешні покоління борги за розтринькане тепло й перевитраченийгаз.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 123612
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 20813
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9072
-
За вітраж Тіффані троє учасників торгів змагалися 6 хвилин – його продали за $12,48 млн: фото
Життя 8679
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7516