Повернення міжнародних брендів в українські ТРЦ. Яке це має значення сьогодні?
Спробую розглянути основні аспекти та наслідки того, що ритейлери відновлюють свою роботу.
Війна в Україні завдала значної шкоди економіці, змусивши частину міжнародних компаній тимчасово призупинити свою діяльність. Але наразі спостерігається позитивна тенденція: інвестори та бренди повертаються, поступово відкриваючи магазини в ТРЦ. Спеціально для Liga.net спробую розглянути основні аспекти та наслідки того, що ритейлери на кшталт IKEA, H&M, Inditex відновлюють свою роботу.
Економічний вплив: дохід з 1 м²
Транснаціональні бренди — це “якірні” гравці. Мається на увазі, що ці компанії збільшують загальний трафік торговельної нерухомості та займають, переважно, велику площу. Окрім того, вони приваблюють інших орендарів, які хочуть бути на поверсі з відомими брендами.
І якщо виокремлювати суто економічну складову, то варто говорити про те, що:
- Збільшується інвестиційний капітал. Повернення супроводжується новими інвестиціями в економіку, й ці інвестиції можуть бути спрямовані на будівництво нових торгових точок, розширення виробничих потужностей, модернізацію інфраструктури тощо.
- Підвищується рівень конкуренції. Іноземні бренди стимулюють конкуренцію, що позитивно в перспективі відображається на якості товарів та сервісі. Конкуренція змушує підвищувати стандарти якості — у результаті споживачі отримують кращі товари за адекватними цінами.
- Збільшуються податкові надходження. Це особливо важливо сьогодні, в умовах війни, коли державі потрібні додаткові ресурси для фінансування оборони та соціальних програм. Збільшення податкових надходжень допомагає зменшити фінансовий тиск та підтримувати економічну стабільність.
І все це напряму впливає на дохідність ритейлерів з кожного квадратного метра, бо ринок зміцнюється. Ми з командою аналізували — у 2023/2024 бренди, попри втрати по обороту, вже отримують більший чистий прибуток, аніж це було до війни (тому, що знизилась орендна ставка та є індивідуальні домовленості з власниками молів).
А якщо проаналізувати обсяги роздрібу, то бачимо, що вони майже зрівнялися із довоєнними показниками. З кожним місяцем втрачений потенціал компенсується.
Соціальний вплив: безробіття знижується
Якщо ми говоримо про повернення транснаціональних бізнесів з погляду соціального впливу, то найважливішим є:
- Створення нових робочих місць. Що особливо важливо в умовах зростання безробіття під час війни. Нові можливості працевлаштування допомагають зменшити соціальну напругу та забезпечують фінансову стабільність для багатьох сімей. І наразі бачимо — у 2021 рівень безробіття в Україні був 9.9%, у 2022 (з початком війни) — 21.2%, у 2023 — 19%, й у 2024 прогнозується 16.2%, а деякі експерти кажуть навіть про 14.2%.
- Доступ по якісних товарів. Поява транснаціоналів на ринку підвищує доступність якісних товарів. Споживачі отримують можливість користуватися продукцією світових стандартів, що позитивно впливає на їхнє повсякденне життя. Це сприяє покращенню загального рівня життя населення.
- Поширення нових технологій та методів управління. Співпраця з іноземними брендами допомагає українським фахівцям здобувати нові навички, що сприяє розвитку людського капіталу.
Політичний вплив: імідж України у 2024 році
Повернення іноземних брендів є важливим сигналом для міжнародної спільноти щодо стабільності та привабливості українського ринку. Тут варто підкреслити:
- Підтримку міжнародного іміджу. Присутність міжнародних компаній свідчить про довіру інвесторів до політичної ситуації в країні. Це демонструє світовій спільноті, що, попри війну, в Україні існують нормальні умови для ведення бізнесу. Що, своєю чергою, позначається на покращенні дипломатичних відносин та підвищенню підтримки з боку інших держав. Недаремно саме Дмитро Кулеба закликає шведського ритейлера IKEA повернутися в Україну.
- Підтримку реформ та інтеграції з ЄС. В нашому випадку іноземні бренди, особливо з країн ЄС, можуть стати каталізатором для проведення економічних та соціальних реформ. Їхня присутність сприяє впровадженню європейських стандартів у бізнес-практиках та законодавстві, що наближає нас до євроінтеграції. Це неабияк важливо.
Повернення транснаціональних ритейлерів на український ринок під час війни має комплексний вплив на економіку, соціальну сферу та політичний контекст країни. Якщо узагальнювати, то це сприяє зростанню інвестицій, підвищенню рівня конкуренції, створенню робочих місць та покращенню якості життя населення.
Але все це має можливість працювати лише завдяки військовим на фронті — так, ринок перестало штормити й він виходить на довоєнні показники, однак й допомога бізнесу має бути зворотною. Ми маємо не забувати про постійну фінансову підтримку фронту.
- Как действовать после получения повестки: советы и рекомендации Віра Тарасенко вчора о 16:32
- Лідерство сучасності: динамічний підхід до управління у світі, що постійно змінюється Любов Даниліна вчора о 16:23
- Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно Євгеній Сільверстов вчора о 14:59
- Кліматична дипломатія України: Пріоритети на COP29 у Баку Юрій Гусєв вчора о 13:19
- Належний спосіб захисту учасника ТОВ який був виключений з його складу Євген Морозов вчора о 08:55
- Збільшення податкового тягаря Андрій Павловський 10.10.2024 20:36
- Що менеджменту потрібно усвідомити до запуску системи Performance management у компанії? Катерина Кошкіна 10.10.2024 15:49
- uResidency: Інноваційний підхід до залучення іноземних підприємців у юрисдикцію України Ольга Драчевська 10.10.2024 12:42
- Турбота про ментальне здоров’я в українському бізнесі: результати опитування Христина Кудрявцева 10.10.2024 11:50
- Набуття корпоративних прав спадкоємцями мажоритарного учасника товариства Євген Морозов 10.10.2024 10:01
- Прогноз геополитической погоды 08.08.2024 Володимир Стус 09.10.2024 22:14
- Держава має думати на кілька кроків уперед Дана Ярова 09.10.2024 20:52
- Премія навздогін Євген Магда 09.10.2024 19:04
- Executive освіта в Україні не тільки для бізнесу. Де можуть навчатися держслужбовці? Галина Пустова 09.10.2024 15:06
- Комплаєнс податкових ризиків: новий етап взаємодії податкової та бізнесу Юлія Мороз 09.10.2024 13:34
-
В Україну зайде найбільша пряма інвестиція за час війни на $435 млн: хто отримає
Бізнес 11025
-
Росія опублікувала свіже опитування щодо ставлення до війни в Україні не просто так. Ось причина
Думка 8722
-
FT: Лукойл використав громадянина Британії, щоб таємно купити 25 танкерів
Бізнес 8190
-
Угорщина підписала меморандум з Газпромом: постачання газу в обхід України зросте
Бізнес 7594
-
Розумні пасіки. Чому айтівці беруться за бджіл
Бізнес 7359