Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
04.11.2022 15:21

Канадські компанії покидають російський ринок

Дослідниця KSE Institute Київської школи економіки

Скільки канадських компаній досі присутні в Росії?

На цей час російсько-канадські двосторонні економічні відносини розвиваються на тлі складної міжнародної обстановки в Європі та знаходяться на найнижчому рівні з часів закінчення холодної війни.

Російська анексія Криму в 2014 році призвела до серйозного погіршення російсько-канадських відносин. Канада розглядає дії Росії в 2014 році як порушення міжнародного права та територіальної цілісності України. Канада була однією з перших західних країн після США, яка у 2014 році запровадила санкції проти Росії. Так, канадські санкції проти Росії почали запроваджуватися на фінансовий, оборонний та нафтогазовий сектори співробітництва.

Зі свого боку російська сторона наголосила, що Канада не є життєво необхідним економічним партнером Росії та на рівні міжнародних економічних відносин Росія і Канада не є великими торговельними партнерами, а Росія не розглядає канадський ринок як привабливий для російських інвестицій. Зокрема, Канада бачиться з Росії тільки як один із західних лідерів «антиросійського хрестового походу»1.

Довідково: станом на 2021 рік російські прямі іноземні інвестиції (ПІІ) в Канаду складали 5 078,0 млрд. канадських доларів, а канадські ПІІ у Росії складали 7 024,0 млрд. канадських доларів2.

З початком широкомасштабної агресії Росії проти України у 2022 році Канадський Уряд запровадив нові санкції проти Росії з метою посилення обмежувальних заходів у відповідь на дії Росії, підтвердивши при цьому свою непохитну відданість суверенітету України та територіальній цілісності України. При цьому, санкційний акцент робиться на підрив можливостей дій російської армії3.

Було наголошено, що враховуючи значну участь російського бізнесу, зокрема російських банків, у світовій економіці, очікується, що зазначені санкції матимуть більший вплив, ніж будь-яка програма санкцій у новітній історії. Хоча Росія не є одним із провідних торговельних та інвестиційних партнерів Канади, щорічний товарообіг між двома країнами перевищує 1,7 млрд канадських доларів4. Це набагато перевищує торгівлю з будь-якою іншою країною, яка підпадає під економічні санкції Канади5.

Довідково: Значного розголосу в цьому році набрала позиція уряду Канади, який після тривалих дискусій погодився зробити виняток із санкцій проти Росії і відправити першу з 5 турбін для "Північного потоку", яка пройшла технічне обслуговування в Канаді, до Німеччини - щоб піти назустріч Німеччині і зменшити ризики, що РФ не відновить постачання по «Північного потоку-1» після планових технічних робіт6.

Також, Уряд Канади рекомендує всім канадським підприємствам ретельно переглянути свої інвестиційні плани, щоб виявити будь-які потенційні зв’язки з російськими інвесторами та організаціями у рамках планування своїх інвестицій7.

До того ж, Канада посилює свої правила щодо іноземних інвестицій, Так, Уряд Канади заявив, що інвестиції або угоди за участю російських інвесторів будуть схвалені лише у «виняткових випадках». Крім того, Канада заявила, що будь-яка запропонована інвестиція за участю інвесторів, які або перебувають під контролем російської держави, або під впливом Москви, автоматично призведе до перевірки національної безпеки. Канада заявила, що ці заходи необхідні, оскільки рішення Москви вторгнутися в Україну створило додаткові ризики для національної економічної безпеки Канади8.

Варто зазначити, що понад 100 лідерів канадського бізнесу пообіцяли продати власні російські інвестиційні активи та закликають інших інвесторів зробити те ж саме. Так, провідні канадські бізнес-лідери та інвестиційні менеджери направили відповідного відкритого листа на ім’я Прем’єр-Міністра Канади Джастіна Трюдо, Віце-Прем’єр-Міністра Канади Христі Фріланд та Міністра закордонних справ Канади Мелані Джолі9.

Канадський бізнес має найнижче представництво в Росії з країн G7 (17 місце серед усіх представлених в країні країн за кількістю компаній і 25 місце за кількістю зайнятого персоналу)10. За даними, зібраними KSE Institute11, у 2021 році 33 канадських компаній забезпечили роботою близько 2 500 людей, ці компанії отримали $443 млн річного доходу, мали $195 млн капіталу та $359 млн активів.

2 компаній (6% з 33 спостережуваних компаній) вже повністю вийшли з Росії з продажем своїх часток, вони отримали близько 18% виручки в 2021 році, мали близько 11% співробітників вже залишили або незабаром залишать попереднє місце роботи у зв'язку з їх виходом.

Наступна таблиця базується на даних, доступних для ТОП канадських публічних компаній, які працювали/працюють у РФ:

Рішення іноземних компаній по країнах і чисельності персоналу в Росії 11

Канадські компанії покидають російський ринок
photo_2022-11-04 15.12.35.jpeg

Найбільш «залежною» від Росії за часткою виручки (понад 10%) у цій країні є канадські компанії енергетики та нафтогазової галузі. Інші галузі з концентрацією доходу понад 100 мільйонів доларів США на рік: автомобільна промисловість, консалтинг і право, готельний бізнес і нерухомість, металургія та гірничодобувна промисловість..

Як реагують канадські компанії?

З 33 компаній в базі KSE лише 24% канадських компаній все ще залишаються в Росії, 18% чекають, дещо обмежуючи свою діяльність, а більше 50% вже анонсували про свій вихід. Деякі канадські компанії є одними з прикладів чистого виходу з російського ринку, тоді як інші кидають виклик вимогам виходу, незважаючи на тиск.

Повний вихід

Kinross Gold (Метали та добувна промисловість, Статус за KSE - вийшли) оголосила про завершення продажу 100% своїх російських активів групі компаній Highland Gold Mining за загальну винагороду в розмірі 340 мільйонів доларів готівкою. Кінросс отримав 300 мільйонів доларів готівкою в США на свій корпоративний рахунок і отримає відстрочений платіж у розмірі 40 мільйонів доларів у річницю закриття. У 2021 році в компанії в Росії працювало 225 осіб, а виручка склала 21 млн доларів.

McCain Foods (Їжа та напої, Статус за KSE - вийшли) Канадський гігант картоплі McCain Foods Ltd. продав своє російське підприємство з виробництва картоплі, завершивши вихід компанії з Росії. Маккейн зупинив будівництво 24 лютого, коли російські війська вторглися в Україну, і через два тижні оголосив про припинення проекту. Компанія також припинила поставки на російський ринок і заявляє, що не планує їх відновлювати. McCain заявив, що завершив продаж об'єкта місцевому покупцеві. Маккейн додав, що на російський ринок припадає менше 5 відсотків його світових річних продажів у 11 мільярдів доларів. У 2021 році компанія наймала в Росії 46 осіб і отримала виручку в розмірі $59 млн.

Аналіз окремих компаній

PHX Energy Services (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE - виходять) повідомляє про вихід з російського ринку. Це рішення було прийнято в результаті вторгнення російського уряду в Україну та в контексті міжнародних санкцій, які послідували, включно з комплексною програмою санкцій, запровадженою Канадою. Після того, як транзакція виходу завершена, Корпорація більше не веде бізнес у Росії. Діяльність у Росії була не суттєвою для консолідованих результатів Корпорації, і в 2021 році виручка в Росії становила менше 3 відсотків від консолідованої виручки.

Calfrac Well Services (Енергетика, нафта та газ, Статус за KSE - вичікують) - одна з найбільших у світі компаній з гідророзриву пластів – навесні повідомила інвесторам, що «оцінює варіанти» для своєї діяльності в Росії, але не уточнила, чи це так. приєднавшись до сотень компаній, які покинули країну після того, як вона вторглася в Україну в лютому. Calfrac Well Services Ltd. оголошує про призупинення будь-яких інвестицій у Російській Федерації, оскільки Компанія виконує свої договірні зобов’язання, суворо дотримуючись усіх чинних законів і санкцій. Нафтова компанія з Калгарі залишається в Західному Сибіру, де надає послуги з видобутку для Росії.

LCBO (Алкоголь та тютюн, Статус за KSE - виходять) LCBO підтримує провінційні та федеральні уряди в осуді нападу Росії на Україну. Окрім санкцій Канади проти Росії, уряд Онтаріо звернувся за підтримкою LCBO щодо протистояння діям Росії проти суверенітету України. Згідно з розпорядженням уряду, вся продукція російського виробництва буде видалена з каналів продажу LCBO, включаючи 679 магазинів LCBO по всій провінції, lcbo.com і LCBO Convenience Outlets.

Bombardier (Авіаційна промисловість, Статус за KSE - виходять) У відповідь на вторгнення Росії в Україну та подальші санкції з боку західних країн Bombardier «призупинив усі види діяльності з російськими клієнтами, включаючи всі форми технічної допомоги». Канадський авіабудівник додав, що продовжить дотримуватись міжнародних законів, правил і санкцій у міру їх розвитку.

EarthDaily Analytics (Аналітика, Статус за KSE - виходять) вертикально інтегрована компанія з обробки та аналітики даних, яка поєднує передові інструменти для великих даних з перевіреними космічними технологіями, оголосила навесні, що компанія припиняє свою діяльність у Росії, включаючи закриття місцевого офісу сільськогосподарської геоаналітики в Москві. Компанія також розірвала контракт на стадію розробки з російською компанією зі спостереження Землі TerraTech, яка передбачала надання Компанії даних спостереження Землі, отриманих із EarthDaily Constellation після його запуску в 2023 році.

Four Season hotels (Готелі і нерухомість, Статус за KSE - вичікують) Канадський оператор мережі розкішних готелів Four Seasons призупинив пряме управління готелями в Росії. «У світлі обмежень, що швидко розвиваються, Four Seasons призупинила послуги прямого управління Four Seasons Hotel Moscow і Four Seasons Hotel Lion Palace St. Petersburg, які з 6 липня продовжили незалежну діяльність під своїм поточним ім’ям», — повідомили представники компанії, додавши. щоб готелі продовжували приймати клієнтів. У 2021 році компанія наймала 291 особу в Росії та отримала дохід у розмірі $35 млн.

Canada Goose (Споживчі товари та одяг, Статус за KSE - виходять) Роздрібний продавець класу люкс Canada Goose Holdings Inc заявив навесні, що призупиняє всі оптові та електронні продажі в Росію.

Резюме

Враховуючи зазначене, варто зазначити, що одним із центральних чинників, що впливає на цей час на російсько-канадські економічні відносини, залишається геополітична криза в Європі, оскільки обидві країни не можуть дійти згоди ні щодо причин російсько-української війни, ні щодо шляхів її припинення.

Однак, незважаючи на геополітичну кризу у Європі, за даними ОЕСР, в Канаді очікують на посилення експорту і попиту на товари та на стимулювання торгівлі. Обмежені торговельні зв’язки з економіками, які сильно постраждали від війни в Україні, і доходи від високих цін на ресурси захищають Канаду від різкого економічного впливу. Так, прогнозований реальний ВВП Канади зросте на 3,8% у 2022 році та на 2,6% у 2023 році відповідно. При цьому, у бюджеті передбачено додаткове фінансування військової та фінансової допомоги на Україну.

Враховуючи вищевикладене, можна констатувати, що після 24 лютого 2022 року стало ясно, що «перезавантаження» у російсько-канадських відносинах відбудеться не скоро, і обидві сторони розвивають відносини за принципом «дія-протидія». Санкційний режим між двома країнами, як і жорстка риторика по обидва боки, формує загальний характер цих відносин. З погляду Канади Росія не є країною-однодумцем. При цьому, український фактор впливає на формування зовнішньополітичної стратегії Канади та, певною мірою, це можна пояснити наявністю в Канаді великої та активної української діаспори — 1,2 млн осіб.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи