Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.01.2018 15:37

Фальстарт “нових” правил дорожнього руху щодо збільшення штрафів

Зараз у мережі інтернет дуже багато інформації про те, що з 1 січня 2018 року нібито кардинально змінились правила дорожнього руху. Пости у соціальних мережах попереджають громадян, що суми штрафів не те що випереджають прожитковий мінімум, а навіть і мін

Зараз у мережі інтернет дуже багато інформації про те, що з 1 січня 2018 року нібито кардинально змінились правила дорожнього руху. Пости у соціальних мережах попереджають громадян, що суми штрафів не те що випереджають прожитковий мінімум, а навіть і мінімальну суму заробітної платні за цілий рік. Наприклад, штраф за перевищення швидкості планували зробити 3 400 грн., за керування авто без прав 10 200 грн., а деякі штрафи чиновники мріють встановити на рівні понад 40 000 грн.

Які глобальні зміни щодо водіїв планувались законодавцем (наразі вони не діють):

- перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п’ятдесят кілометрів на годину - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3 400 грн.), сьогодні 510 грн.;

- залишення місця ДТП - також підвищення штрафу до відмітки 3 400 грн., або альтернатива, позбавлення права керування авто до 6 місяців (зараз, як мінімальне покарання стягується штраф у розмірі 255 грн.);

- керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом – збільшення штрафу з 510 грн. на 10 200 грн.;

- керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами - збільшення штрафу з 510 грн. на 20 400 грн.;

- якщо водій повторно протягом року буде зупинений працівниками патрульної поліції без посвідчення, яке у нього вилучили або яке він не отримував – то це був би “джекпот” для нашої держави, який склав би: 40 800 грн., що в еквіваленті приблизно складає більше 1380 дол. США (при середній зарплаті близько 240 $);

- збільшення строків притягнення до адміністративної відповідальності за керування авто у нетверезому стані: “адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 КУпАП, може бути накладено протягом року з дня його виявлення.”;

- посилення кримінальної відповідальності за вчинення злочину пов’язаного з порушенням ПДР, - 1) можливість, як додаткове покарання позбавити особу, яка притягається до кримінальної відповідальності прав на строк до 10 років, 2) внесення змін стосовно більш суворої відповідальності за ст. 286 КК України “Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами”

- внесенням змін в Закон України “Про дорожній рух”, планувалось запровадити так званий принцип “презумпції правоти поліції” – тобто у разі настання цієї міні реформи водії на вимогу поліції повинні не пред'явити, а саме передати свої документи патрульному, крім того на вимогу останнього покласти руки на кермо або вийти з транспортного засобу.

При цьому слід зауважити, що у разі несплати зазначених штрафів у встановленні законодавством строки вони будуть збільшуватись у подвійному розмірі.

Якщо ретельно перевірити законодавчі зміні, то можна побачити, що єдиним нововведенням у 2018 році є зменшення допустимої максимальної швидкості у місті з 60 км/год. на 50 км/год. Наведені зміни впроваджені Постановою КМУ від 10.11.2017 № 883 «Про внесення змін до Правил дорожнього руху» (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/883-2017-%D0%BF).

Щодо зміни швидкісного ліміту до 50 км/год., просто цікаво запитати у можновладців, чим вони керувались при прийнятті вищенаведеної Постанови, чи була врахована вартість переобладнання дорожніх знаків? І якщо об’єктивно немає механізму, який чітко регламентує та застосовує автоматичне фіксування перевищення швидкості, то до чого ж такі зміни (питання риторичне).

Як, приклад подібних змін, мені чомусь згадується нещодавно реалізовані ініціативи законодавця щодо проїзду авто по колу. Законом України “Про внесення зміни до статті 41 Закону України "Про дорожній рух" щодо пріоритетності транспортних засобів, які рухаються по колу» було встановлено, що перевага в русі на перехрестях, де організовано круговий рух, надається транспортним засобам, які вже рухаються по колу. До чого ж це призвело на практиці, деякі водії нехтуючи усіма дорожніми знаками виїжджаючи на коло вважають, що вони мають постійну перевагу у русі, а деякі по-старому на нерегульованих перехрестях зупиняються за правилом правої руки.

Для зміни розміру штрафів та введення більш суворої відповідальності для водіїв був розроблений Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху” № 7286 від 14.11.2017 року.

МВС України провело медійну роботу та сповістило усіх громадян про наближаючі зміни. При цьому в інформаційних буклетах, які досі колихають фейсбук спільноту, було зазначено, що усі зміни запрацюють з 1 січня 2018 року. Як превентивна міра, це спрацювало дуже потужно.

Натомість, у останній момент здоровий глузд законотворців переміг та вказаний проект закону, яким напевно хотіли залатати дірки у держбюджеті відправили на доопрацювання.

Можливо й дійсно деякі штрафи у 300-500 грн. замалі, однак підняття їх у 20 та більше разів, з урахуванням доходів громадян є необґрунтованим заходом впливу та повністю не відповідає принципу пропорційності.

На мою особисту думку, питання доцільності застосування саме таких змін для нашого суспільства залишається відкритим, адже для належного виконання правил дорожнього руху, перш за все потрібно підвищувати культурний рівень водіїв на дорогах та запроваджувати усі необхідні умови для запобігання та протидію порушенням. Крім того, не слід забувати про вдосконалення професійного рівня реформованої поліції, оскільки законних методів впливу на водіїв більш ніж предостатньо. До того ж, терміново потрібно ввести автоматичну фіксацію порушень швидкісного режиму, як то зроблено у більшості розвинених країн сучасного світу. Таким чином, одразу можна усунути декілька проблем, штрафи будуть сплачуватися у своїй кількості в десятки разів більше, а після цього і швидкість на ділянках з камерами впаде до встановлених законом обмежень. Що ж, будемо і далі слідкувати за розвитком законодавчих ініціатив у цьому напрямку.           

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи