Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.04.2024 10:32

Трансформація українського бізнесу: яким має бути шлях до міжнародного успіху у 2024 році?

Генеральна директорка Payoneer в Україні

Виділила ключові тренди та можливості, які чекатимуть на українських підприємців у 2024 році.

2023-й був ще одним роком випробувань для українського бізнесу. Але попри всі труднощі, наші підприємці демонструють незламність і активно шукають шляхи для відновлення та просування на міжнародних ринках. Аналізуючи виклики й амбіції МСБ в контексті глобальної експансії за минулий рік, можу назвати наступні можливості, що очікуватимуть на бізнес у 2024-му. 

Глобальне розширення стане ключем до збільшення експортних прибутків

Прагнучи компенсувати втрати, завдані пандемією, війнами та глобальною кризою, підприємці активно розглядають міжнародне розширення як ключ до відновлення своїх позицій на ринку та здобуття нових. Майже три чверті МСБ (72%) асоціюють цей крок з підвищенням доходів та розширенням бази клієнтів. Це відкриває нові горизонти росту для українського бізнесу.

З розвитком на міжнародних ринках українські МСБ отримуватимуть все більше доходів від експорту. Дані Payoneer за останні кілька років свідчать про позитивну тенденцію: частка доходів від експорту серед МСБ зросла з 52% у 2021 році до 61% у 2022 році, а на кінець 2023 наш прогноз становив 69%. Українські МСБ мають унікальну можливість скористатися цією тенденцією, зосередившись на розробці ефективних експортних стратегій та розширенні своєї міжнародної клієнтської бази.

Експорт до ринків Європи та Центральної Азії вийде на перший план

35% МСБ вважають ці регіони пріоритетними для розширення своєї діяльності. Завдяки географічній та культурній близькості до цих країн, українські компанії можуть використовувати стратегічні переваги для ефективного експорту. Північна Америка також привертає увагу МСБ, але виклики, пов'язані з віддаленістю, високою конкуренцією та значними культурними розбіжностями, ускладнюють проникнення на цей ринок.

Трансформація українського бізнесу: яким має бути шлях до міжнародного успіху у 2024 році?

Пріоритетні регіони для розширення українських МСБ у найближчі 5 років. Джерело: дослідження «Барометр амбіцій малого та середнього бізнесу» від Payoneer

Для того, щоб максимально використовувати регіональні переваги, підприємцям потрібно глибоко аналізувати геополітичні та економічні умови, а також розуміти специфіку та потенціал кожного ринку, включаючи оцінку економічного розвитку, споживацьких уподобань та політичної стабільності.

Цілком імовірно, що для успішної реалізації продукту на новому ринку знадобиться його адаптація до місцевих уподобань і вимог, щоб зробити його привабливим для локальної аудиторії. Також зміцненню довіри до товару і підсиленню його надійності сприятиме отримання сертифікатів якості та відповідність міжнародним стандартам.

Партнерства з міжнародними гравцями – шлях до успіху на нових ринках

Українським МСБ, які планують вийти на нові ринки, необхідно зміцнювати партнерські відносини з міжнародними гравцями. Надійні партнери можуть допомогти бізнесу в різних аспектах його діяльності, таких як:

• Постачання матеріалів і компонентів. За даними «Барометра амбіцій», 34% МСБ вже працюють з міжнародними постачальниками, що сприяє розширенню й оптимізації ланцюгів постачань. Перевірені постачальники забезпечують стабільність та ефективність виробництва, а також допомагають уникнути можливих логістичних труднощів. Додавши до цих контактів резерв альтернативних постачальників із різних регіонів, МСБ можуть створити безперебійну систему, готову до будь-яких викликів, і мати налагоджені постачання навіть у непередбачених ситуаціях.

• Бізнес-партнерства і стратегічні альянси. Така співпраця відкриває нові можливості для розвитку та розширення асортименту продукції чи послуг. Спільна діяльність може призвести до створення інноваційних продуктів та розширення технічних можливостей підприємства.

• Збут і реалізація продукції через дистриб'юторів, дилерів і мережу магазинів. Партнерство з такими організаціями допомагає у введенні продукції на нові ринки та максимізує збут. Ефективна дистрибуція стає важливим чинником успіху на іноземних ринках, дозволяючи досягти місцевих споживачів та підтримувати стабільний попит.

Участь у міжнародних заходах, таких як виставки, конференції та бізнес-заходи, є важливим кроком для встановлення необхідних контактів та налагодження стратегічних відносин. Ці заходи створюють унікальну можливість для українських МСП знаходити потенційних партнерів, обмінюватися ідеями та розвивати ефективні стратегії для успішного ведення бізнесу на глобальному ринку.

На хвилі інновацій: технології підвищуватимуть конкурентність українських МСБ на глобальних ринках

58% МСБ визнають, що цифрова трансформація є важливою для зростання та конкурентоспроможності на міжнародних ринках. Тому українські підприємці активно впроваджують технологічні інновації для зміцнення своїх позицій на світовому ринку. Серед найактуальніших технологічних трендів для бізнесу можна назвати наступні:

• Штучний інтелект та Big Data. Нейромережі допомагають бізнесу автоматизувати рутинні процеси, такі як збір та аналіз даних з обліку клієнтів, аналізувати та прогнозувати ринкову ситуацію, обробляти заявки, платежі та транзакції, генерувати креативний контент тощо.

• Диджиталізація продукції та бізнес-процесів. Роботи чи 3D-принтери на виробництві та дрони для доставки вже стали звичними у великих компаніях, але тепер і МСБ можуть використовувати ці технології для удосконалення своїх операцій і зниження логістичних витрат. А якщо технологічні новинки інтегрувати в сам продукт, це виділить його серед конкурентів.

• Посилення онлайн-присутності через електронну комерцію. Сучасні маркетплейси як-от Etsy, eBay та Amazon все більше залучають українських продавців і створюють для них вигідні умови роботи. Присутність на різноманітних платформах дозволяє компаніям розширювати географію продажів та збільшувати ринкову частку.

Трансформація українського бізнесу: яким має бути шлях до міжнародного успіху у 2024 році?

Відсоток доходу, який компанії заробляють онлайн, за галузями

Кібербезпека — інвестиція в майбутнє бізнесу

За останні роки кіберпростір став полем бою для кожного другого бізнесу світу, і українські компанії відчувають це на собі особливо гостро. В умовах війни кібератаки стають ще більш небезпечними, оскільки можуть використовуватися як інструмент економічного та політичного впливу. Найбільше від таких загроз страждають державні установи, банки та фінансові організації, інтернет-магазини, ІТ-компанії, бізнес, який працює з персональними даними клієнтів, виробничі компанії та стартапи.

Українські МСБ мають продовжувати посилювати заходи кібербезпеки, щоб захистити чутливі дані та свої інформаційні системи. Це включає впровадження сучасних технологій кібербезпеки, навчання персоналу та розробку планів реагування на кібератаки.

Замість висновку: український бізнес як символ стійкості

На тлі глобальних викликів українські підприємства демонструють надзвичайну адаптивність та інноваційний підхід у своєму розвитку. У 2024 році українські МСБ прагнутимуть не просто зберегти свої ринкові позиції, а й активно розширювати свою діяльність, виходячи на нові рівні присутності в глобальній економіці. Стратегічне планування та впровадження технологічних нововведень сприятимуть зміцненню їх стійкості та підвищенню гнучкості перед можливими ризиками. Українські МСБ, оснащені сміливими ідеями та глобальними амбіціями, прагнуть до самовдосконалення та успіху, відкриваючи нові можливості для збільшення своєї частки на світовому ринку та внесення вагомого внеску у розвиток національної економіки.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи