Більше справедливості. Як зміниться оскарження публічних закупівель
Мінекономіки пропонує змінити вартість оскарження публічних закупівель. Що саме чекає на державних замовників та приватних постачальників
На ринку публічних закупівель назріває чергова революція. Зараз закупівельна спільнота обговорює проект Постанови Кабінету Міністрів «Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження». За довгою назвою ховається важлива суть: на ці зміни учасники сфери закупівель — як державні замовники, так і підприємці — чекали дуже давно. В чому вони полягають і на що впливатимуть?
В чому суть проблеми
Протягом останніх років «тендерний тролінг» став поширеним явищем. Йдеться про випадки, коли представники бізнесу навмисно затягують тендери, подаючи скарги до Антимонопольного комітету України — інколи десятками.
Схема проста: поки АМКУ розглядає скарги (до 15 днів), скаржник вимагає від замовника віддати перемогу певній компанії або заплатити конкретну суму грошей, аби тендер був розблокований. Детальніше про це писав генеральний директор ДП “ПРОЗОРРО” Василь у своїй колонці «Тролі в тендерах: як з ними боротися».
Звісно ж, найбільш поширеним це явище є на дороговартісних торгах, коли йдеться про багатомільйонні закупівлі. За статистикою, 46% скарг подається на аукціони вартістю вище 2,6 млн грн, тоді як торги на кілька сотень тисяч гривень оскаржують значно рідше.
Чому? Нинішня вартість скарги не стимулює чесний малий бізнес відстоювати свої права, бо ціна за скаргу становить фіксовані 5 тис. грн на товари та послуги і 15 тис. грн — на роботи. До того ж, навіть якщо Антимонопольний комітет погодиться з аргументами скаржника, цю суму йому не повернуть.
Якими будуть нові тарифи
У змінах до Закону України «Про публічні закупівлі», що набирають чинності 19 квітня, йдеться про зміну вартості подання скарги з фіксованої на відсоткову.
Ось тарифи, закладені у Постанову, що зараз обговорюється:
1) Вартість оскарження до закінчення строку подання тендерних пропозицій: 0,3% від очікуваної вартості закупівлі, але не менше ніж 2 тис. гривень та не більше ніж 85 тис. гривень,
2) Вартість оскарження після після оцінки тендерних пропозицій учасників: 0,6% від очікуваної вартості закупівлі, але не менше ніж 3 тис. гривень та не більше ніж 170 тис. гривень.
Проілюструю нову вартість оскарження на прикладах.
При очікуваній вартості тендеру, наприклад, 200 тис. грн вартість скарги становитиме лише 2000 грн, якщо аукціон ще триває, і 3000 грн, якщо претендент на перемогу вже визначений.
На тендері 20 млн грн скарга коштуватиме 60 тис. грн та 120 тис. грн відповідно.
Отже, тарифна градація розширює можливості оскарження для представників малого та середнього бізнесу і при цьому змушує увесь бізнес більш ретельно зважувати, чи справді варто подавати скаргу.
Що ще змінюється?
Ще одна важлива новація в оскарженні закупівель: відкликати скаргу не можна. Сьогодні 30% скарг на дороговартісні торги подаються і потім відкликаються. Виникає цілком обґрунтована підозра: чи не для того їх подавали, аби домовитися з замовником і потім відкликати скаргу?
Тепер скаржнику варто зважувати: чи справді він вважає умови тендеру або рішення замовника несправедливими? Якщо так, обов’язково потрібно йти та доводити свою правоту. Але якщо скарга це інструмент шантажу — то з новим підходом таких випадків має стати набагато менше.
Більше того: у системі Prozorro оновився електронний кабінет АМКУ — тепер Комітет отримуватиме лише ті скарги, які були оплачені. Якщо оплата не надійшла — скарга не розглядається. Нагадаю, що 40% скарг донедавна не оплачувалися скаржниками і при цьому все одно вимагали окремої процедури розгляду.
Гадаєте, нові правила звучать надто жорстко по відношенню до учасників тендерів? Для них є рішення, яке має суттєво підвищити рівень справедливості в системі.
Якщо скаржник повністю або частково виграв справу, то вартість скарги йому повертається. Заради цього ДП «ПРОЗОРРО» відкриє окремий рахунок, куди зараховуватиметься оплата скарг, і буде повертати скаржнику плату, якщо АМКУ частково або повністю задовольнив скаргу. Якщо ж ні — гроші надійдуть від ДП «ПРОЗОРРО» до Державного казначейства України і будуть перераховані до держбюджету.
Як зміни вплинуть на ринок публічних закупівель
95% представників бізнесу, зареєстрованих в електронній системі Prozorro, — це суб’єкти малого та мікропідприємництва, які в переважній більшості беруть участь у тендерах з відносно невисокою очікуваною вартістю — до 1,5 млн. гривень. Саме для них процес оскарження має стати більш доступним.
Загалом аналіз регуляторного впливу показав, що завдяки змінам потік скарг до АМКУ майже не зміниться: кількість скарг на невеликих тендерах зросте і, швидше за все, перекриє зменшення скарг від “тендерних тролів”, які зазвичай беруть участь у багатомільйонних аукціонах.
- Договір до енергетичної хартії: що потрібно знати трейдерам в енергетиці Ростислав Никітенко 10:52
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа Георгій Тука 10:33
- Юридичний чекап бізнесу Сергій Пагер вчора о 22:29
- Хто і за що торгується: надра України і ставка на "гаранта схеми" Валерій Карпунцов вчора о 19:16
- Как оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке Віра Тарасенко 05.04.2025 11:52
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? Інна Бєлянська 04.04.2025 16:39
- Перемога на полі бою: основа для реального миру Дмитро Пульмановський 04.04.2025 16:09
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 04.04.2025 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков 03.04.2025 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 03.04.2025 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 03.04.2025 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 03.04.2025 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 03.04.2025 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 03.04.2025 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 03.04.2025 10:27
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3930
- Непотрібний президент 424
- The Telegraph: Україна може зіткнутись з жорстким ультиматумом Трампа 316
- Що допомагає вистояти в нестабільні часи: де знайти опори? 299
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 292
-
Боти, які збирають інформацію для штучного інтелекту, почали сповільнювати Вікіпедію
Бізнес 10544
-
Залишають "мішені" на тілі і переносять не тільки хворобу Лайма: що треба знати про кліщів
Життя 9372
-
Кріс Гемсворт, Джей Ло та Дженніфер Еністон: зірки, які змінили свій стиль життя заради здоров’я
Життя 9180
-
"Це катастрофа". Країна з найвищими митами від Трампа терміново готує делегацію до Вашингтона
Бізнес 8495
-
Весняні тренди у фарбуванні волосся: які відтінки будуть у моді та що замінить біляве мелірування
Життя 7051