Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
22.02.2018 18:47

Правосуддя не по-нашому: коли і як звертатися до Європейського суду?

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва

Бувають ситуації, коли громадянин не може порозумітися з власною державою. Цей факт підтверджує кількість заяв, що наразі перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини. 47 суддів щороку розглядають десятки тисяч скарг від громадян 47 країн, як

Бувають ситуації, колигромадянин не може порозумітися з власною державою. Цей факт підтверджуєкількість заяв, що наразі перебувають на розгляді у Європейському суді з правлюдини. 47 суддів щороку розглядають десятки тисяч скарг від громадян 47 країн,які ратифікували Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод.

 

Україна входить до числа цих держав, а тому їїгромадяни теж мають право добиватися справедливості у міжнародному суді, якщовважають, що ця справедливість була порушена на рівні національному.

 

Я особисто досить часто стикаюся з моментом того, щонаші громадяни не зовсім розуміють, яким чином вони можуть відстояти свої правана міжнародному рівні. Тому сьогодні детально розповідаю про Європейський суд зправ людини та про те, хто і як має право до цієї інстанції звертатися.

 

Які права захищає цей міжнародний суд?

 

Ті, що визначені Конвенцією про захист прав людини таосновоположних свобод. Якщо зовсім узагальнити, перелік цихправ є доситьшироким,й охоплює майже усі права, що є  відомиминашому законодавству. 

Суд розглядає індивідуальні скарги,що можуть бути поданими:

       фізичною особою;

       групою осіб;

       неурядовою організацією.

 

Варто зазначити, що ще можлива подача скарги на порушення конвенції державою — членом Ради Європи з боку іншої держави— члена. Але це не тема нашої сьогоднішньої розмови. Наразі говоримо про суд, якпро інструмент захисту прав пересічного українця.

 

Коли подавати скаргу до суду?

 

Суд працює зі скаргами, предмет яких перебуває усфері відповідальності державних органів (наприклад, парламенту, прокуратури чи іншого державного органу). Важливозауважити, що суд не розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб абонедержавних організацій.

 

Наступний момент, на якийхочу звернути вашу увагу: суд приймає заяви до розгляду лише після того, якбули використані усі можливості юридичного захисту у середині країни.Альтернатива - ви маєте довести, що такі засоби захисту є неефективними.

 

Тобто звернутися одразу до Європейського суду з правлюдини не можна. Для Українивичерпаннямнаціональнихзасобівправовогозахистує звернення до першої, апеляційноїта касаційноїінстанцій.

 

Якщо ж рішення касаційноїінстанції ви отримали, й це рішення вас аж ніяк не влаштовує, зволікати зподальшими кроками не варто. Адже звернутися до Європейського суду ви маєтеправо лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення.

 

Як подати скаргу?

 

Поштою. Навіть, якщонадсилаєте документи в електронному вигляді – обов’язково дублюєтеусе поштою. Так, двадцять перше століття двадцять першим століттям, а поштовихголубів ніхто не скасовував)) Про голубів жартую. Але все ж у паперовому виглядізвернутися до суду доведеться. Тепер детальніше.

 

Офіційні мови суду –англійська та французька. Але також ви можете звертатися мовою однієї з держав,що ратифікували конвенцію. Це означає, що стартово документи можна надіслатиукраїнською. Надалі, якщо суд не визнає вашу заяву неприйнятною (тобто якщоваше звернення будуть розглядати “по суті”), все ж комунікувати доведетьсяанглійською, або французькою.

 

Момент приємний – фізичноприїздити до Страсбурга (саме у цьому красивому французькому місті розташованосуд) вам не доведеться. Розгляд звернення може відбутися без фізичноїприсутності позивача.

 

Після отримання першоголиста Секретаріат Суду надсилає відповідь з повідомленням про те, що за Вашиміменем було відкрито справу, якій присвоєно певний номер. Необхідно зазначатиномер цієї справи в усіх наступних листах до Суду. Також зауважу, щовідповідати на листи зі Страсбурга необхідно оперативно, якісно та чітко. Упротилежному випадку, ваша відсутня або недостатня реакція може розцінюватисяяк те, що Ви не зацікавлені у продовженні провадження в Суді. У таких історіяхрозгляд заяви, як правило, припиняється.

 

Листи і документи не треба скріплювати, але всісторінки повинні бути пронумеровані.

Чи потрібен мені  адвокат або представник?

На початковій стадії звернення  - ні. Вам не потрібен представник. А якщо віну вас все ж є, він не зобов’язаний бути адвокатом.  Але якщо суд прийме рішення запропонуватиУряду висловити свою позицію у вашій справі, представляти ваші інтереси маєпрактикуючий юрист. Ще один момент – цей юрист має володіти або французькою, абоанглійською мовами.

 

Хтось заплатить у такомувипадку за мого юриста?

 

Ні. Суд не надасть вам фінансову допомогу для оплатипослуг юриста на етапі підготовки заяви/звернення. Але після рішення Суду пронаправлення заяви Урядові для надання коментарів, Ви можете претендувати наотримання безкоштовної юридичної допомоги.

 

За звернення до судунеобхідно платити?

 

Ні. Процедура розгляду справи безкоштовна й непотребує вашої особистої присутності. Про результат розгляду вас обов'язково будепроінформовано.

 

Про моменти проблемні

 

Наразі Європейський суд є дуже перезавантаженим. Чіткихчасових рамок розгляду справ теж немає. Тому є висока ймовірність, що рішенняцієї інстанції доведеться чекати досить довгий період часу. Але все ж існуваннятакого органу – це ще один щит на захисті головного – прав людини. Тому складнонедооцінити роль такої інстанції. Щиро сподіваюся, що найближчим часомефективність її роботи підвищиться.

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net