Правосуддя не по-нашому: коли і як звертатися до Європейського суду?
Бувають ситуації, коли громадянин не може порозумітися з власною державою. Цей факт підтверджує кількість заяв, що наразі перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини. 47 суддів щороку розглядають десятки тисяч скарг від громадян 47 країн, як
Бувають ситуації, колигромадянин не може порозумітися з власною державою. Цей факт підтверджуєкількість заяв, що наразі перебувають на розгляді у Європейському суді з правлюдини. 47 суддів щороку розглядають десятки тисяч скарг від громадян 47 країн,які ратифікували Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод.
Україна входить до числа цих держав, а тому їїгромадяни теж мають право добиватися справедливості у міжнародному суді, якщовважають, що ця справедливість була порушена на рівні національному.
Я особисто досить часто стикаюся з моментом того, щонаші громадяни не зовсім розуміють, яким чином вони можуть відстояти свої правана міжнародному рівні. Тому сьогодні детально розповідаю про Європейський суд зправ людини та про те, хто і як має право до цієї інстанції звертатися.
Які права захищає цей міжнародний суд?
Ті, що визначені Конвенцією про захист прав людини таосновоположних свобод. Якщо зовсім узагальнити, перелік цихправ є доситьшироким,й охоплює майже усі права, що є відомиминашому законодавству.
Суд розглядає індивідуальніскарги,що можуть бути поданими:
• фізичноюособою;
• групоюосіб;
• неурядовоюорганізацією.
Вартозазначити,щощеможливаподачаскаргинапорушенняконвенціїдержавою — членомРадиЄвропи збокуіншоїдержави— члена. Але це не тема нашої сьогоднішньої розмови. Наразі говоримо про суд, якпро інструмент захисту прав пересічного українця.
Коли подавати скаргу до суду?
Суд працює зі скаргами, предмет яких перебуває усфері відповідальності державних органів (наприклад, парламенту, прокуратури чи іншого державного органу). Важливозауважити, що суд не розглядає заяви, спрямовані проти приватних осіб абонедержавних організацій.
Наступний момент, на якийхочу звернути вашу увагу: суд приймає заяви до розгляду лише після того, якбули використані усі можливості юридичного захисту у середині країни.Альтернатива - ви маєте довести, що такі засоби захисту є неефективними.
Тобто звернутися одразу до Європейського суду з правлюдини не можна. Для Українивичерпаннямнаціональнихзасобівправовогозахистує звернення до першої, апеляційноїта касаційноїінстанцій.
Якщо ж рішення касаційноїінстанції ви отримали, й це рішення вас аж ніяк не влаштовує, зволікати зподальшими кроками не варто. Адже звернутися до Європейського суду ви маєтеправо лише протягом шести місяців з дати винесення остаточного рішення.
Як подати скаргу?
Поштою. Навіть, якщонадсилаєте документи в електронному вигляді – обов’язково дублюєтеусе поштою. Так, двадцять перше століття двадцять першим століттям, а поштовихголубів ніхто не скасовував)) Про голубів жартую. Але все ж у паперовому виглядізвернутися до суду доведеться. Тепер детальніше.
Офіційні мови суду –англійська та французька. Але також ви можете звертатися мовою однієї з держав,що ратифікували конвенцію. Це означає, що стартово документи можна надіслатиукраїнською. Надалі, якщо суд не визнає вашу заяву неприйнятною (тобто якщоваше звернення будуть розглядати “по суті”), все ж комунікувати доведетьсяанглійською, або французькою.
Момент приємний – фізичноприїздити до Страсбурга (саме у цьому красивому французькому місті розташованосуд) вам не доведеться. Розгляд звернення може відбутися без фізичноїприсутності позивача.
Після отримання першоголиста Секретаріат Суду надсилає відповідь з повідомленням про те, що за Вашиміменем було відкрито справу, якій присвоєно певний номер. Необхідно зазначатиномер цієї справи в усіх наступних листах до Суду. Також зауважу, щовідповідати на листи зі Страсбурга необхідно оперативно, якісно та чітко. Упротилежному випадку, ваша відсутня або недостатня реакція може розцінюватисяяк те, що Ви не зацікавлені у продовженні провадження в Суді. У таких історіяхрозгляд заяви, як правило, припиняється.
Листи і документи не треба скріплювати, але всісторінки повинні бути пронумеровані.
Чи потрібен мені адвокат або представник?
На початковій стадії звернення - ні. Вам не потрібен представник. А якщо віну вас все ж є, він не зобов’язаний бути адвокатом. Але якщо суд прийме рішення запропонуватиУряду висловити свою позицію у вашій справі, представляти ваші інтереси маєпрактикуючий юрист. Ще один момент – цей юрист має володіти або французькою, абоанглійською мовами.
Хтось заплатить у такомувипадку за мого юриста?
Ні. Суд не надасть вам фінансову допомогу для оплатипослуг юриста на етапі підготовки заяви/звернення. Але після рішення Суду пронаправлення заяви Урядові для надання коментарів, Ви можете претендувати наотримання безкоштовної юридичної допомоги.
За звернення до судунеобхідно платити?
Ні. Процедура розгляду справи безкоштовна й непотребує вашої особистої присутності. Про результат розгляду вас обов'язково будепроінформовано.
Про моменти проблемні
Наразі Європейський суд є дуже перезавантаженим. Чіткихчасових рамок розгляду справ теж немає. Тому є висока ймовірність, що рішенняцієї інстанції доведеться чекати досить довгий період часу. Але все ж існуваннятакого органу – це ще один щит на захисті головного – прав людини. Тому складнонедооцінити роль такої інстанції. Щиро сподіваюся, що найближчим часомефективність її роботи підвищиться.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87047
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11243
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5712
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5411