Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
31.08.2018 12:09

Як відтепер можна виїхати з дитиною за кордон

Адвокат

Яким чином, з урахуванням останніх змін в законодавстві, можна виїхати з дитиною за межі України

28.08.2018 року набрав чинності Закон № 2475-VIII від 03.07.2018, яким внесено зміни до Сімейного кодексу України, та інших законів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання.

 Торкнулись зміни в тому числі підстав та порядку виїзду з дитиною за межі України.

Тож яким чином відтепер можна виїхати з дитиною за межі України?

 

Матері/батьку з яким проживає дитина, якщо той з батьків, що проживає окремо, належно виконує свої батьківські обов’язки

 

Той із батьків, з яким проживає дитина самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця.

Мета з якою дозволено самостійно вивозити дитину за межі України:

-         лікування;

-         навчання;

-         участь дитини в дитячих змаганнях;

-         участь дитини в фестивалях;

-         участь дитини в наукових виставках;

-         участь дитини в учнівських олімпіадах та конкурсах;

-         участь дитини в екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах;

-         оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Факт проживання дитини з одним із батьків підтверджується рішенням суду, яким визначено місце проживання дитини або висновком органів опіки та піклування.

Якщо матері/батьку, з ким проживає дитина, відомо місце проживання іншого з батьків, така/такий матір/батько зобов’язані повідомити його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

У повідомлення має бути зазначено:

-         мета виїзду;

-         державу прямування;

-         відповідний часовий проміжок перебування у державі прямування.

Однак, слід мати на увазі, що дозвіл на самостійне прийняття рішення про виїзд дитини за кордон не розповсюджується на того з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною.

 

Матері/батьку з яким проживає дитина, якщо той з батьків, що проживає окремо, має заборгованість зі сплати аліментів

 

Мета, порядок та підстави виїзду з дитиною за кордон ті ж самі, що і в попередньому випадку, за виключенням наступного:

-         строк для виїзду з дитиною за межі України може становити більше одного місяця;

-         не потрібно повідомляти того з батьків, хто проживає окремо про тимчасовий виїзд дитини за межі України;

-         необхідно мати довідку про заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці ( три місяці - якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини або дитини яка хворіє на тяжкі захворювання) та яка видається органом державної виконавчої служби чи приватним виконавцем.

 

Матері/батьку, який проживає окремо

 

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, має право виїхати з дитиною за кордон з метою, зазначеною у попередніх розділах, у разі наявності нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон того з батьків, з ким проживає дитина.

Для отримання такої згоди, той із батьків, хто проживає окремо звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням такої згоди.

У разі ненадання нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Така заява буде розглядатися судом у порядку спрощеного позовного провадження.

 

Як отримати висновок органу опіки та піклування, яким підтверджується місце проживання дитини.

 

Для отримання висновку органу опіки та піклування щодо підтвердження місця проживання з одним із батьків, той з батьків, з ким проживає дитина повинен подати до служби у справах дітей за місцем проживання дитини такі документи:

-         заяву;

-         копію паспорта заявника;

-         копію паспорта дитини (у разі наявності);

-         довідку про реєстрацію місця проживання заявника (у разі коли в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);

-         довідку про реєстрацію місця проживання дитини;

-         копію свідоцтва про народження дитини;

-         копію рішення суду про розірвання шлюбу (у разі наявності);

-         підтвердження про відправлення рекомендованого листа тому з батьків, хто проживає окремо (у разі наявності);

-         копію документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, в порядку та за формою, встановленими МОЗ (подається для тимчасового виїзду за межі України дитини з інвалідністю та дитини, яка хворіє на тяжкі захворювання).

Служба у справах дітей вчиняє наступні дії:

-         розглядає зазначені документи;

-         відвідує дитину за місцем її проживання;

-         проводить бесіду з тим із батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі можливості її проведення), або бесіду з дитиною, яка досягла 14 років;

-         готує висновок про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України;

-         готує проект рішення/розпорядження районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади про затвердження висновку служби у справах дітей про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України або про відмову у затвердженні такого висновку.

Підставами для відмови у затвердженні висновку про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України є:

-         неподання заявником вищевказаних документів;

-         наявність рішення суду, в якому визначено місце проживання дитини з іншим із батьків або відкриття провадження у справі щодо визначення місця проживання дитини.

Відповідне рішення/розпорядження має бути прийнято уповноваженим на те органом протягом семи робочих днів з дня подання заяви.

Служба у справах дітей в день прийняття рішення/розпорядження інформує про нього:

-         заявника - засобами телефонного зв’язку;

-         того з батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі коли місце його проживання відоме) - шляхом надсилання йому копії рішення/розпорядження рекомендованим листом.

У разі коли протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення/розпорядження його не оскаржено, воно набирає законної сили і його копія, завірена в установленому порядку, видається заявнику для пред’явлення під час перетинання державного кордону України.

Строк дії рішення/розпорядження – один рік з дня набрання ним законної сили.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]