Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.04.2023 16:07

Розвиток практики реклами азартних ігор публічними особистостями

Партнер Адвокатського об’єднання "Шавров, Галинський та партнери"

Деякі популярні персони отримують рекламні контракти щодо реклами азартних ігор, проте регулювання таких контрактів повинно бути предметом ретельної перевірки з огляду на чутливість такої реклами.

Британські юристи Майк Ллевелін та Джек Вуд зробили інтересну статтю щодо актуального законодавства та практики в сфері реклами ставок на спортивні події публічними особами. Публікуємо переклад даної статті, а також власні думки стосовно даної практики в Україні:

Великобританія 1 жовтня 2022 року внесла деякі зміни до законодавства щодо рекламних кодексів, таких як: Кодекс Великобританії про заборону трансляції реклами, прямого чи рекламного маркетингу (далі- Кодекс про заборону трансляції реклами) та Кодекс Великобританії про трансляцію реклами (далі- Кодекс про трансляцію реклами). Дані Кодекси були оновлені для того, щоб накласти жорсткіше обмеження щодо вмісту реклами азартних ігор. Ці оновлення стосувалися зміни змісту та формулювання щодо попередньої заборони реклами азартних ігор із фразою «особливий потяг» до осіб віком до 18 років на «сильну привабливість».   

Нові правила віднині ще забороняють показувати в рекламі «особу чи персонажа» або певну «діяльність», пов’язану з рекламою азартних ігор, які можуть бути дуже привабливими для осіб молодших 18 років. Оновлені правила також супроводжуються довгою інструкцією щодо їх впровадження (далі-Інструкція).

Управління стандартів реклами (далі-Управління) раніше видало рішення проти Ladbrokes (букмекерської контори) за рекламу, в якій знялися футболісти поточної Прем’єр-ліги: Філіппа Коутінью, Джессі Лінгарда і Каліду Кулібалі, які були віднесені до категорії осіб із «високим ризиком» згідно з рішенням Управління, яке стосувалося, також, заборони показу цієї реклами повторно, та в поточному вигляді.

Управління, відповідно до своїх оновлених правил, виносило ще два рішення щодо заборони реклами азартних ігор із «сильною привабливістю» для осіб молодше 18 років, зокрема, вони стосувалися появи в рекламі колишніх англійських футболістів: Пітера Крауча та Мікі Річардса. 

Вищенаведені рішення були щодо таких букмекерських компаній, як Paddy Power і Sky Bet. Що послугувало розміщенням Управлінням оголошення, яке містить корисні уроки для рекламодавців, для аналізу чому представлення колишніх спортсменів (ті, що вийшли на пенсію, та, зокрема, тих, які займаються експертною діяльністю), у своїй рекламі азартних ігор також порушують оновлені обмеження Управління.

Оновлена Інструкція, щодо доданих правил заборони реклами азартних ігор та рішення Управління, щодо реклами Ladbrokes

Інструкція Управління передбачає, що відносна сила привабливості конкретних осіб або персонажів буде оцінюватися з посиланням на:

- ролі чи види діяльності, з якими вони пов’язані (включаючи потенціал для осіб, які не досягли 18 років, чи будуть вони мати на них вплив);

- особистий профіль і підписки на особу чи персонажа (включаючи посилання на демографічні дані про підписників у соціальних мережах);

- аудиторія чи аудиторії для видів діяльності та ролями, якими відома особа чи персонаж.

Перейдемо до Інструкції Управління щодо рівня ризику включення певних осіб, персонажів або видів діяльності в рекламу азартних ігор з огляду на ймовірну силу привабливості таких осіб і персонажів для осіб віком до 18 років. Для ілюстрації в Інструкції Управління наводяться приклади осіб або персонажів, які класифікуються як такі, що мають «високий ризик», «помірний ризик» і «низький ризик» сильної привабливості для осіб віком до 18 років. Як детально описано нижче, ці класифікації зосереджені, передусім, на індустрії спорту та кіберспорту.

Серед людей із «високим ризиком» сильної привабливості для осіб віком до 18 років входять:

- британські футболісти, які грають за кращі клуби, національні збірні Великобританії чи на гучних змаганнях – це стосувалося б і менеджерів;

- небританські «зіркові» футболісти, особливо у найкращих європейських клубах –це також стосуватиметься менеджерів;

- інші видатні спортсмени, які займаються такими видами спорту, як крикет, теніс і регбі, чий профіль на найвищому рівні та які мають значне національне значення;

- провідні гравці кіберспорту.

Особи з «помірним ризиком» сильної привабливості для осіб віком до 18 років включають:

- футболісти команд, які не є першими, будуть оцінюватися на

основі свого профілю в соціальних мережах та інших медіа;

- можуть бути футболісти з нижчим профілем у медіа у найкращих клубах Європи та світу;

- футболісти у відставці, які стали експертами/коментаторами, будуть оцінюватись на основі їх профілю в соціальних мережах та інших медіа;

- інші гравці кіберспорту залежать від своїх соціальних мереж і загального профілю;

- cпортсмени, які займаються явно орієнтованими на дорослих видами спорту, відомі «зірки» зі значними соціальними мережами та загальними профілями, роблячи їх добре відомими для осіб молодших 18 років.

Серед осіб із «низьким ризиком» сильної привабливості для осіб молодших 18 років:

- футболісти клубів нижчої ліги та інших клубів;

- футболісти менших євро/світових клубів;

- футболісти, які давно залишили свою кар'єру, та стали відтепер відомими експертами/коментаторами;

- спортсмени, які займаються такими видами спорту, як крикет, теніс і регбі та не мають значної ролі в спорті чи в загальному профілі;

- спортсмени, які займаються спортом, орієнтованим на дорослих (наприклад, дартс, снукер, гольф, скачки та автоспорт).

Щоб дізнатися більше про ці оновлення  Кодексу про заборону трансляції реклами та Кодексу про трансляцію реклами, можна переглянути цю статтю, якщо перейти на сайт LawInSport.

Як ми вже згадували вище, перше рішення Управління суворо застосовувало останні обмеження до реклами Ladbrokes, у якій фігурували нинішні футболісти Прем’єр-ліги Коутінью, Лінгард і Кулібалі, які віднесені до категорії осіб «високого ризику» відповідно до вказівок Інструкції Управління (тобто, вони з високим ризиком сильної привабливості для осіб віком до 18 років), з рішення щодо заборони повторної реклами та в поточному вигляді.

Рішення Управління щодо реклами Paddy Power і Sky Bet

З моменту свого першого рішення щодо реклами Ladbrokes (яке було опубліковано 21 грудня 2022 р.), після цього Управління винесло ще дві ухвали, в яких вирішило не задовольняти скарги на рекламу Paddy Power і Sky Bet, у якій зображені гравці збірної Англії у відставці та нинішні футбольні експерти Пітер Крауч і Міка Річардс, демонструючи більш детальний підхід до реклами азартних ігор, у якій зображені люди з «помірним ризиком».

Paddy Power

Управління отримало дві скарги щодо двох рекламних роликів Paddy Power, які транслювалися в листопаді 2022 року, як різні фрагменти однієї реклами. Обидві реклами зображували Крауча в різних сценах і закінчувалися зображенням Крауча на табличці поряд із текстом «Paddy Power, ДЕ ТИ БУВ У 22 РОКИ?»

Sky Bet

Рекламний твіт для Sky Bet 2 жовтня 2022 року також викликав дві скарги до Управління, оскільки твіт містив зображення Річардса поряд із текстом «[Футбольний смайлик] Клубний футбол повертається після міжнародної перерви… [грошовий смайлик із обличчям] Отримайте £20 ЗА БЕЗКОШТОВНІ СТАВКИ, коли ви робите ставку £5!»

Питання для Управління полягало в тому, чи можуть Крауч або Річардс бути дуже привабливими для осіб віком до 18 років, і головним у рішеннях Управління була категорія ризику Крауча та Річардса згідно з Інструкцією Управління. Під цією інструкцією:

• до осіб із «високим ризиком» належать «будь-хто, хто має прямі зв’язки з особами віком до 18 років через свою роль телеведучих для дітей…»;

• особи з «помірним ризиком» включають «футболістів, які вийшли на пенсію, які перейшли в експертів/коментаторів [і] будуть оцінюватися на основі їхнього профілю в соціальних мережах та інших медіа»;

• особи з «низьким рівнем ризику» включають «футболістів, які давно залишили кар’єру, та тепер відомі експерти/коментатори».

Аргументи рекламодавців та відповідь Управління

Paddy Power і Sky Bet висунули дуже схожі аргументи щодо того, чому на їх переконання Крауч або Річардс не будуть дуже привабливими для осіб молодших 18 років. Ці аргументи базувалися на таких темах:

Ігрова кар'єра

Paddy Power: стверджувалося, що характер ігрової кар’єри Крауча означав малоймовірність, що він все ще буде привабливою або бажаною фігурою для осіб молодших 18 років. Це пояснюється різними фактами: вихід Крауча на пенсію в 2019 році не можна назвати «недавнім» виходом на пенсію; остання поява Крауча за національну збірну Англії відбулася в 2010 році, що означає, що його міжнародна кар’єра більше не матиме привабливості для дітей (якими, для цілей Кодексу про заборону трансляції реклами, є особи віком до 16 років); у своїй міжнародній кар’єрі Крауч грав за «Сток Сіті» та «Бернлі», які були «невеликими клубами» (хоча більшість читачів посперечалася б з цим); і, у досить образливому коментарі щодо одного з найпотужніших бомбардирів Англії (про що свідчить його вражаючий рекорд із 22 голів у 42 матчах на міжнародній арені), Крауч переважно виходив на заміну в останні роки своєї кар’єри, тобто він «провів значно менше часу на полі, ніж багато хто з його порівнянних однолітків».

Sky Bet: подібні аргументи були висунуті щодо Річардса, тобто Sky Bet вважала його більш відомим як футбольного експерта, а не колишнього футболіста, який навряд чи матиме особливу привабливість для осіб молодших 18 років. Sky Bet зазначила, що: професійна кар’єра Річардса також завершилася в 2019 році, але він не був футболістом Прем’єр-ліги з 2015 року; Річардс провів тривалий період за кордоном в італійському клубі «Фіорентина»; хоча Річардс представляв національну збірну Англії, його останній виступ відбувся у 2012 році; після всіх досягнень, міжнародну кар'єру Річардса було обмежено невеликою кількістю виступів у клубі за сезон.

Відповідь Управління: в обох випадках Управління погодилось, що ігрові кар’єри Крауча та Річардса не призведуть до того, що вони будуть дуже привабливими для осіб молодших 18 років у 2022 році, коли реклама транслювалася, і що обидва тепер, швидше за все, будуть широко визнані як спортивні експерти, а не колишні футболісти Прем'єр-ліги. Зважаючи на це, Управління не вважало, що вони були «давно на пенсії», тобто обидва були особами «помірного ризику» відповідно до вказівок Управління. Тому їхню потенційну привабливість для осіб молодших 18 років слід оцінювати на основі їх профілів у соціальних мережах та інших ЗМІ.

Профіль у соціальних мережах

Paddy Power: зазначив, що обмежена присутність Крауча в соціальних мережах ще більше зменшила його привабливість для осіб молодших 18 років. Крауч не мав публічних облікових записів TikTok, Facebook або Twitch і не робив публікації в Instagram протягом кількох років. У той час як Крауч мав понад мільйон підписників у Twitter, демографічні дані показали, що лише 0,46% були у віці 13-17 років, а поведінкові дані показали, що його підписники цікавилися темами для дорослих, такими як політика, бізнес і фінанси.

Sky Bet: так само було показано, що Річардс має обмежену кількість підписників дітей у соціальних мережах. У нього не було загальнодоступних облікових записів TikTok, Twitch або YouTube, а демографічні дані з його облікових записів Instagram, Facebook і Twitter свідчать про те, що його підписники становлять близько 2% осіб молодше 19 років.

Відповідь Управління: хоча Управління не вважає демографічні дані з соціальних мереж, таких як Twitter, де користувачі самостійно перевіряють свій вік, достатньо точними, воно погодилось з Paddy Power і Sky Bet, що профілі футболістів у соціальних мережах вказували, що вони навряд чи будуть дуже привабливими для осіб молодших 18 років.

Профіль на телебаченні та інших ЗМІ

Paddy Power: надав огляд головних телевізійних ролей Крауча та супутні дані, які вказували на те, що вони є мало привабливими для дітей. Поява Крауча як футбольного експерта для BT Sport і в документальних фільмах про футбол були або доступними лише за підпискою, або транслювалися після перелому, або оберталися навколо тактичного аналізу футболу, який показав, що вони були орієнтовані переважно на дорослу аудиторію. Крім того, підтримка Крауча такими компаніями, як Ted Baker, L’Oreal і Carphone Warehouse, а також той факт, що він нещодавно випустив алкогольний напій з Brewdog, додали картину того, що комерційна привабливість Крауча була спрямована на дорослих. Хоча Крауч був учасником сімейного розважального шоу «Співак у масці», яке, як визнав Paddy Power, призначене для широкої аудиторії, вони стверджували, що у програмі великий і різноманітний акторський склад, який не призведе до збільшення привабливості Крауча для дітей, і надали дані про аудиторію та соціальні мережі, щоб підтвердити це.

Sky Bet: висунув аналогічні аргументи щодо телевізійних виступів Річардса. Він регулярно виступав у ролі футбольного експерта, однак тактичний аналіз показує, що він навряд чи має сильну привабливість для осіб молодших 18 років. Інші головні телевізійні ролі Річардса включали участь у серіалах «Власна Ліга» і «Celebrity Gogglebox», які транслювалися після перелому. Його підтримка в AutoTrader разом із його профілем, коли він писав як оглядач для Daily Mail і його власна автобіографія, в якій він часто звертався до тем, орієнтованих на дорослих, таких як расизм і психічне здоров’я, додали Річардсу переважно дорослу аудиторію. У той час як Річардс з'явився в програмі CBBC «Футбольна академія», телеканалі, орієнтованому на дітей, Річардс взяв участь лише у короткому трьох хвилинному ролику в одному епізоді, який не вийшов в ефір на момент реклами.

Відповідь Управління: Управління погодилось, що телевізійні профілі ані Крауча, ані Річардса не будуть дуже привабливими для осіб молодших 18 років. Хоча Управління вважало, що і «Співак у масці», і «Футбольна академія» були програмами, які сподобаються дітям, воно було задоволене тим, що Крауч і Річардс виконували обмежені ролі, а їхня поява не призвела до того, що підлітки дивилися передачі надихаючись ними. Однак Управління зазначило, що якби Річардс регулярно та помітно з’являвся в такій програмі, як «Футбольна академія», то, швидше за все, він би вважався дуже привабливим. 

Рішення Управління

Загалом Управління дійшло висновку, що реклама, включно з появою Крауча та Річардса в ній, навряд чи буде дуже привабливою для дітей або молоді. Не було встановлено, що Paddy Power порушив Кодекс про трансляцію реклами, а також Sky Bet — відповідні розділи Кодексу про заборону трансляції реклами, і рекламу було дозволено продовжувати показувати в поточному вигляді.

Заключні висновки

1. Вийшли на пенсію, але не забуті: комплексний аналіз кар’єри Крауча та Річардса та медіа-профілів, проведений Управлінням, демонструє ретельні перевірки, які очікують від рекламодавців. Намір Управління полягає в тому, щоб не дозволяти всім спортсменам, які вийшли на пенсію, з’являтися в рекламі азартних ігор; відомі спортсмени, які представляли національну збірну і нещодавно завершили кар'єру, а також ті, хто особливо активний на платформах соціальних мереж (і особливо ті, які мають велику молодіжну аудиторію, наприклад, у TikTok), з більшою ймовірністю матимуть тривалу привабливість для осіб молодших 18 років.

2. Колишній спортсмен або нинішня телезірка: хоча поява в якості експерта або в телевізійних програмах після перелому менш імовірно вважатиметься привабливою для осіб молодших 18 років, рекламодавцям слід перевірити, чи з’являвся (і наскільки помітно) спортсмен, який залишився на пенсії, в будь-яких програмах призначених для сімейного або дитячого відпочинку. Управління уважно вивчило відповідні ролі Крауча та Річардса у таких шоу, як «Співак у масці» та «Футбольна академії» CBBC, але встановило, що їхні обмежені ролі не призвели до збільшення привабливості для осіб молодших 18 років.

3. Диявол криється в даних: ключем до аргументів Paddy Power та Sky Bet був діапазон даних про аудиторію, яка була на телебаченні Крауча та Річардса та в профілях їх соціальних мереж. Хоча Управління не вважає демографічні дані на платформах, де користувачі самостійно підтверджують свій вік, є достатньо надійним для комплексного націлювання реклами, ці дані можуть бути переконливими, свідчити про обмежену привабливість когось для осіб віком до 18 років. 

Порівнюючи законодавство Великобританії щодо реклами азартних ігор з нашим, зазначимо, що в Україні воно регламентується ЗУ «Про рекламу»,  ЗУ «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» та іншими нормативно-правовими актами.

Доцільно буде вказати, що спортивні ставки серед українців доволі популярне заняття, тому пару років назад гостро стояло питання щодо легалізації грального бізнесу. Адже, законодавець прагнув за допомогою легалізації проведення азартних ігор вивести контори з тіні та покращити фінансове становище нашої країни внаслідок їх оподаткування. Також, планувалося контролювати цей механізм, не погіршуючи життя звичайних громадян. Проте, практика відрізняється від теорії з урахуванням особливостей стану речей в країні.

Загальна сума інвестицій в розвиток ігорної індустрії склала приблизно 40 млрд гривень. До вказаних витрат відносяться розвиток інфраструктури (наприклад будівництво та реконструкція готельних комплексів), маркетинг, але ці цифри стосуються лише легальних операторів, оскільки велика кількість сайтів, які приймають ставки чи казино досі знаходяться поза межами правового поля.

Також, вкрай важливим буде вказати, що одним із негативних моментів даного бізнесу є наявність людей, які впадають в залежність від азартних ігор. Хоча наразі в так званому реєстрі лудоманів знаходиться всього 450 осіб, це не означає, що вказана проблема відсутня попри наявність також стоп-листів в офіційних ігорних закладах. Тем не менш, все одно проблема лудоманії впирається в знищення нелегального сегмента ігорного ринка. 

Хоча в Україні й існує Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), яка і видає ліцензії, вона ще й веде Реєстр гравців азартних ігор, які потребують кваліфікованого лікування, проте якісної статистика не існує, адже не всі звертаються за допомогою, хтось через незнання, хтось через страх осуду, тому реальну картину реєстр не висвітлює зовсім.

Відтак, американські експерти запевняють, що тільки в США від цієї залежності страждає майже 2 мільйона осіб, більше 80% просто не звертаються по допомогу, а близько 70% тих, хто пройшов лікування, але все одно повертаються до ігор.

За оцінками Європейської асоціації азартних ігор і ставок, до 1% населення ЄС мають схильність стати патологічними гравцями, а до 4% — отримати розлади через азартні ігри.

Щодо України, то важко точно сказати скільки людей страждає від даного захворювання, проте, за думкою експертів 5% всього населення нашої країни можуть бути залежними.

За допомогою вище зазначеного реєстру гральні контори мають не допускати залежних людей,  однак ці обмеження не стосуються сфери онлайн ігор, хоча саме вони і користуються великою популярністю серед нашого населення.

Повертаючись до питання реклами у сфері проведення азартних ігор, тепер стає зрозумілим, чому цей процес також слід контролювати. Адже, якщо школяр чи студент побачить рекламу, навіть, просто дивлячись фільм на піратському сайті, в якій бере участь українська зірка чи світового масштабу, у результаті це може виявитись для нього камінням спотикання.

Якщо аналізувати та порівнювати з цієї сторони, то неозброєним оком бачимо прогалини в національному законодавстві. Рекламу азартних ігор можна зустріти на будь-якому сайті, контори рекламують популярні зірки, які користуються певною довірою у сучасної молоді. Нами було досліджено, які зірки знімаються в Україні у рекламі ставок на спорт, онлайн лотерей та казино.

Так, наприклад, таку контору, як Parimatch рекламували Євген Кошовий, Олександр Усик, Конор Макгрегор, Майк Тайсон та інші знаменитості. Героями реклами «Фаворит спорт» (який, доречи не є ліцензованим оператором) став, також, Олександр Усик і Андрій Ярмоленко. Такі зіркові обличчя як Потап і Ігор Ласточкін не залишаються, також, без рекламування букмекерських контор.

Серед зірок реклами онлайн-казино можна виділити Олега Скрипку, Олю Полякову, Юрія Горбунова, Павла Зіброва, знову ж таки Олександра Усика. Так, Cosmolot у своїй рекламі знімав Павла Зіброва, Жана Беленюка, Юрія Горбунова. У рекламі Favbet знялись такі зірки, як Оля Полякова, Андрій Ярмоленко та Віктор Вацко. А Slots City запускало рекламу з Яною Брилицькою, Іриною Бондаренко, Олександром Лірчуком та Андрієм Шабановим.

Отже, бачимо, що всі зірки, які знімаються у рекламі є достатньо відомими, їх знають, навіть, не відчайдушні фанати. А це означає, що їх залучення до зйомок може призвести (і як ми бачимо на практиці-призводить) до пропагування серед школярів та молоді сфери азартних ігор.

Ліцензовані оператори азартних ігор, які входять до Всеукраїнської ради гемблінгу, підписали меморандум щодо реклами азартних ігор, в якому визначені основні положення щодо заборони окремих видів реклами, віку осіб, на яких націлена реклама6 а також заборону імітації грального процесу в рекламі, обов’язкове розміщення інформації про застереження стосовно залежності від азартних ігор. Незважаючи на добросовісність такого підходу, меморандум не є жорсткою нормою, відсутне покарання за такі порушення, а також компанії, які не мають ліцензій взагалі знаходяться поза полем правового регулювання, що ставить учасників ринку в нерівні умови. Таким чином, м’яч щодо врегулювання цього знаходиться на боці законодавця.

Нагадаємо, що згідно Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14 липня 2020 року до гравців висуваються ряд обов’язкових вимог. Так, гравцем може бути виключно фізична особа, якій на дату участі у грі виповнився 21 рік. Організаторам азартних ігор заборонено приймати ставки та виплачувати (видавати) виграші (призи) в азартній грі особам молодше 21 року (ч. 1 ст. 18). Тобто, наше законодавство висуває до гравця віковий ценз, однак на практиці, особливо в онлайн ставках цей процес достатньо не регулюється.

Відтак, за ч. 2 ст. 18 вищезгаданого закону гравцями не можуть бути: недієздатні та обмежено дієздатні особи; особи, які не досягли 21-річного віку; особи, які відповідно до законодавства мають відповідні обмеження; особи, які перебувають в стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння; особи, визнані організатором азартних ігор небажаними; особи, внесені до Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх. Однак, на практиці дані обмеження можуть працювати, тільки не в онлайн форматі.

Цікавим є те, що законодавець потурбувався про можливість зловживанням певним особам в азартних іграх, так в ч. 4 ст. 18 даного закону забороняється брати участь: особам, які можуть мати інформацію про результат азартної гри; особам, які мають можливість вплинути на результат азартної гри або розмір виплати (видачі) виграшу (призу) та ін. Обмеження, навіть, стосуються спортсменів, які беруть участь у спортивному змаганні, посадовим особам у сфері спорту та членам їх сім’ї - у парі щодо результатів офіційного спортивного змагання, в якому вони або їхня команда беруть участь.

Щодо Закону України «Про рекламу», то в статті 22-1, вказуються певні заборони щодо реклами азартних ігор, так однією з яких є заборона участі в рекламі особи, яка не досягла 21-річного віку, у тому числі як в ролі фотомоделі.

Законодавець, також, прописав норму у цій статті в ч. 3, що реклама азартних ігор не повинна формувати думку, що виграти в азартну гру легко, а також, що участь в азартних іграх може бути джерелом доходів чи альтернативою роботі. Однак, бачимо на практиці, що людина прагне зазвичай отримувати легкі гроші, аніж працювати, тому трапляються непоодинокі випадки, коли ставлять ставку на спорт з думкою: «це точно в останнє, от зароблю і не буду більше ставити, цього вистачить», та просто втрачає над собою контроль. Тому, чи працює на практиці ця норма важко відповісти.

Ще одну суперечливу думку навіює ч. 5 цієї статті, де вказується, що реклама азартних ігор, повинна супроводжуватися текстами попередження такого змісту: "Участь в азартних іграх може викликати ігрову залежність. Дотримуйтеся правил (принципів) відповідальної гри". Однак, чи допомагала насправді схожа фраза з попередженням, наприклад, щодо шкоди куріння сигарет на пачках? Так, що тільки не вигадували, і малювали картинки з попередженням, що навіюють страх, так звані «страшилки» і випускали подібну рекламу по телебаченню, а чи вплинуло це? На думку стає лише фраза, що значну роль відіграє більше за рекламу, в даному випадку, підвищення ціни (особливо це стало актуальним внаслідок війни). Як би дивно не звучало, саме ціновий фактор є тим стримуючим фактором в багатьох випадках.

Далі розберемо ч. 8 вищезгаданої статті, в якій зазначається, що реклама азартних ігор має містити достовірну інформацію, не бути хибною, неправдивою або удаваною. Чи підпадає під ці критерії зображення радісних спортсменів, співаків чи акторів, які запевняють, що стали щасливими завдяки ставкам, показуючи купу розкиданих грошей, та безліч золотих прикрас і одягнене на них хутро. А чи ставлять самі «актори» ставки, чи витрачають вони на це гроші, свій час, а чи насправді можна стільки заробити та стати щасливим від ставок?

Звернемо увагу ще на ч. 11 цієї ж статті, яка зазначає, що забороняється спрямовувати рекламу на вразливі групи населення (неповнолітніх осіб, малозабезпечених, осіб, хворих на психічні захворювання). Однак, як дана норма застосовується насправді? Чи не стають під впливом саме ці ж особи? Саме жага для чогось нового і неочікуваного рухає підлітком, особливо після перегляду якогось ролику від популярного блогера. Тому, як держава може дійсно це проконтролювати насправді?

Вважаємо, що саме в даних випадках вкрай важливо звертати увагу на практику врегулювання реклами азартних ігор в інших країнах. Та запроваджувати дієві механізми і у нашому правовому колі. Так, Нідерландська асоціація азартних онлайн-ігор затвердила перший Європейський кодекс відповідальної реклами азартних ігор, який спрямовується передусім на захисті особливо вразливої категорії населення – дітей.

Обмеження, щодо реклами азартних ігор було запроваджено і в Німеччині. Рух «Unsere Kurve», який об’єднав футбольних фанатів, занепокоєних впливом і кількістю реклами ставок на спорт серед молоді,  призвів до того, що половину доходу від можливого договору між футбольним клубом і рекламодавцем будуть інвестувати у профілактичні заходи від вирішення проблем із залежністю від азартних ігор.

Яскравим прикладом досі залишається, як ми писали раніше Великобританія, яка жорстко поставилася до цієї проблеми. Так, ще одним прикладом було відправлення рекламних електронних листів клієнтам, які відмовилися від азартних ігор, із дуже привабливою пропозицією «ЗРОБІТЬ СТАВКУ 5 ФУНТІВ СТЕРЛІНГІВ – ОТРИМАЙТЕ 100 БЕЗКОШТОВНИХ СПІНІВ». Внаслідок чого, Комісія з азартних ігор Великобританії оштрафувала Bonne Terre Limited на 1,17 млн фунтів стерлінгів.

Зважаючи, на ці приклади, вважаємо, що  варто і нашій державі попіклуватися про захист молоді та вразливої аудиторії від негативного впливу реклами азартних ігор. Особливо обмежуючи у них участь зірок, наприклад, допускаючи лише тих, які давно покинули кар’єру і не є досить відомими і привабливими для сучасної молоді.

Слід зауважити на тому, що від початку вторгнення в Україну країни-агресора 10 березня 2023 року Володимиром Зеленським був підписаний указ № 145/2023, щодо санкцій РНБО проти 120 фізичних осіб та 287 юридичних осіб, які займаються гральним бізнесом. Деякі букмекерські компанії заявили вже про зупинку своєї діяльності після накладення санкцій. Вони передбачають блокування активів, припинення торговельних операцій та інші обмеження і заборони протягом 50 років. До списку «щасливців» потрапили бізнесмени не тільки з росії, але і з Великобританії, Кіпру, Туреччини, Нідерландів, Польщі, Вірменії.

Підводячи підсумки, зазначимо, що гральний бізнес був, є та буде. В Україні його регулювання було відновлено досить недавно, проте це було виправдано боротьбою з нелегальними казино, що цілком виправдовує таку мету. Незважаючи на те6 що повномасштабна війна вплинуло на всі сфери життя, спорт та ставки на спорт нерозривно пов’язано між собою6 тому реклама на ставки повинна регулюватися та законодавства в цій сфері повинно бути покращено з урахуванням кращих практик, які вже існують.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи