Чиї порушення побачив АМКУ під час зростання цін у розпал епідемії
Спробуємо розібратись – чи варто згадувати АМКУ в першу чергу при будь-яких підвищеннях цін.
Як свідчить інформаційний дайджест Комітету про його діяльність у першому півріччі 2020 року, від початку карантину АМКУ зробив ставку на попередження недобросовісної поведінки виробників лікарських засобів та телерадіоорганізацій, що їх рекламують. В поле зору органів АМКУ потрапили також ринки роздрібної торгівлі продуктами харчування.
При цьому органами Комітету було обрано надання рекомендацій – найлегший та швидкий засіб реагування, який є найменш шкідливим для потенційного порушника.
У дайджесті повідомляється лише про одну справу про порушення, розпочату проти ТОВ «БаДМ», яке підвищило відпускні ціни на медичні маски. Як зазначається, товариство має структурні ознаки монопольного утворення на загальнодержавному ринку постачання оптових партій лікарських засобів у широкоасортиментному наборі. І у період пандемії використало своє становище для отримання надприбутків від продажу медичних масок, що користувались великим попитом. У випадку доведення зловживання монопольним становищем у вигляді встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку, товариству загрожує штраф до 10 % доходу від реалізації продукції за останній звітний рік, що передує року накладення штрафу.
На ринках роздрібної торгівлі продуктами харчування, ціни на які в період епідемії також стрімко зростали, АМКУ запровадив щоденний моніторинг цін, в межах якого територіальними відділеннями надавались рекомендації щодо необхідності дотримання законодавства. Комітет вважає що таким чином вдалось стримати різке зростання вартості продуктів харчування.
Привертає увагу те, що узагальнена інформація АМКУ про роботу за півріччя не містить посилання на справу проти оптових постачальників продуктів харчування та найбільших мереж продовольчих магазинів Києва, яку Київське обласне відділення відкрило 26 березня. Як і не повідомляється про відкриту цим же відділенням 30 березня справу проти виробників, постачальників та аптечних мереж Києва та області через значне подорожчання медичних масок.
Сподіваємось, що результати розслідувань, принаймні у цих справах будуть оприлюднені та відомі громадськості.
Адже вжиття з боку органів Комітету більш жорстких заходів в періоди, коли ринок користується ситуацією для отримання надприбутків, могло би попередити від вчинення таких дій у майбутньому, в періоди надзвичайних ситуацій і не лише на ринках, що знаходяться у фокусі уваги контролюючого органу.
З іншого боку проведення досліджень ринків продовольчих товарів, медичних товарів та розслідування у справах з обов’язковим оприлюдненням результатів і розгорнутої інформації про учасників ринків, чинники що впливають на формування ціни тощо дасть змогу зрозуміти, чи АМКУ завжди тримає руку на пульсі конкуренції та окреслити межі тих питань і дій у цінових коливаннях, стосовно яких він може вживати заходи відповідно до своєї компетенції.
Зростання попиту на окремі групи товарів на початку оголошеного карантину було сприйнято комерційними структурами способом отримання додаткової «наживи» та надприбутків. Звісно не можна відкидати і можливу наявність об’єктивних ринкових факторів, які спричинили зростання цін, наприклад таких як дефіцит товарів.
Відповідь на питання чиї дії з ланцюжка виробник – постачальник – реалізатор спричинили різке зростання цін - міг би дати АМКУ. Комітет вже не перший рік повідомляє про втручання у такі процесі на ринках різних груп товарів. Однак, результати вивчення ринків, як і відповіді на питання хто винен, які причини та яке покарання досі не відомі.
Саме відкритість АМКУ у результатах роботи в цінових порушеннях, а також його узагальнення в цій сфері, можуть відвести приціл уваги від АМКУ, як першого, а іноді єдиного органу, який «бореться» з завищеними цінами.
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков вчора о 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов вчора о 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? Дмитро Пульмановський 18.04.2025 18:12
- Баланс між обставинами злочину та розміром застави Богдан Глядик 18.04.2025 17:09
- Люди в центрі змін: як Франковий університет створює сучасне академічне середовище Віталій Кухарський 18.04.2025 16:32
- Інноваційні виклики та турбулентність операційної моделі "Укрзалізниці" в агрологістиці Юрій Щуклін 18.04.2025 14:16
- Тіньова пластична хірургія в Україні: чому це небезпечно і як врегулювати ринок Дмитро Березовський 18.04.2025 11:30
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов 17.04.2025 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 17.04.2025 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 17.04.2025 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 17.04.2025 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 17.04.2025 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 17.04.2025 08:44
-
Оприлюднено текст меморандуму щодо угоди про копалини
Фінанси 13657
-
Аграрії з Кіровоградщини купують недобудовану лікарню в центрі Києва. Для чого
Бізнес 5512
-
"Якщо заробляємо півтори гривні – щасливі" – власник мережі АЗС
Бізнес 5339
-
FT: Raiffeisen призупинив продаж російської "дочки" через зближення США та РФ
Фінанси 5198
-
Угода про надра не визнаватиме допомогу США боргом України – Качка
Бізнес 4590