Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
07.12.2011 10:25

Закон про вибори прийнятий з порушенням Конституції

Консультант з питань фінансів та бюджету Львівського регіонального відділення Асоціації міст України

Маніпуляції з новим законом про вибори до Верховної Ради можуть у підсумку призвести до бунтів на шквал тих, що відбуваються в сьогодні в Росії.

Маніпуляції з новим законом про вибори до Верховної Ради можуть у підсумку призвести до бунтів на шквал тих, що відбуваються в сьогодні в Росії. причиною цьому може послужити навіть не самі норми закону, а "технологія" його прийняття.

Відповідно до частини третьої ст. 89 Конституції України Верховна Рада своєю Постановою № 4007-VI, від 3 листопада 2011 року утворила Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питання підготовки проекту Закону України про вибори народних депутатів України. Тимчасовій спеціальній комісії доручалось підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України до 17 листопада 2011 року проект закону «Про вибори народних депутатів України», тобто створити цілком новий закон.

Створення та діяльність спеціальних тимчасових комісій достатньо детально описано в регламенті Верховної Ради, а саме що створюються такі комісії для розробки, попереднього розгляду та доопрацювання проектів законів. Порядок ж роботи самої Верховної Ради України встановлюється ст. 82 Конституції та Законом про регламент Верховної Ради.

Як і слід очікувати розгляд проектів законів чітко та скрупульозно виписано в регламент Верховної Ради - законопроекти розглядаються депутатами, як правило, за процедурою трьох читань. У свою чергу розгляд і прийняття законопроекту за процедурою трьох читань включає:

·         перше читання - обговорення основних принципів, положень, критеріїв, структури законопроекту та прийняття його за основу;

·         друге читання - постатейне обговорення і прийняття законопроекту в другому читанні;

·         третє читання - прийняття законопроекту, який потребує доопрацювання та узгодження, в цілому.

Правда, у виняткових випадках за рішенням Верховної Ради допускається остаточне прийняття законопроекту відразу після першого читання, якщо законопроект визнано таким, що не потребує доопрацювання, та якщо не надійшло зауважень щодо його змісту від народних депутатів, інших суб'єктів права законодавчої ініціативи.

Але така процедура не стосується проектів кодексів та законопроектів, які містять понад 100 статей. У прийнятому законі про вибори - 115 статей. Прийняття такого закону мало прийматись за повною, як це передбачено законодавством процедурою.

Саме цікавим є те що відповідно до ст. 6 Конституції орган законодавчої влади здійснює свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади, також, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання на ст.6 необхідне для прогнозування можливого наступного розвитку подій.

Як ми знаємо прецеденти, скасування не тільки законів, але і самої Конституції вже є. В наслідок того, що вище згадуваний закон ще й по суті був повністю «злитий» так званою опозицією та внаслідок його неоднозначності, в Україні тепер можливе все.

Після підведення підсумків результатів виборів, внаслідок порушення процедури прийняття закону про вибори, суб'єкти права на конституційне подання, наприклад народні депутати яких за якихсь причини не задовольнить волевиявлення народу, елементарно можуть звернутись до Конституційного Суду України для прийняття відповідного потрібного рішення, а саме скасування результатів виборів та визнання неконституційним самого закону. 

Ото ж цілком неважко прогнозувати подальший розвиток подій.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]