Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Редакция ЛІГА.net может не разделять мнение авторов блогов.
07.06.2017 09:15

Витребування майна власником від добросовісного набувача

Адвокат (судебная защита), магистр права

Власник майна може витребувати належне йому майно від будь якої особи, яка є останнім набувачем майна та яка набула майно з незаконних підстав, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене попередніми набувачами.

истребование имущество.jpg

Власник майна може витребувати належне йому майно від будьякої особи, яка є останнім набувачем майна та яка набула майно з незаконнихпідстав, незалежно від того, скільки разів це майно було відчужене попередніминабувачами .

Упостановах Верховного Суду України від 16 квітня 2014 року та 16 вересня 2015року (справи №6-146цс13, 6-1203цс15 ) викладено правовий висновок про те,що за змістом статті 388 ЦК України випадки витребуваннямайна власником від добросовісного набувача обмежені й можливі за умови, щомайно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно, поза їхволею.

ВАЖЛИВО:   Наявністьв діях власника волі на передачу майна іншій особі виключає можливість йоговитребування від добросовісного набувача.

Міжтим Постановою ВСУ від 17.12.2014 року по справі №6-140цс14   (№в ЄДРСРУ 42576425) передбачено, що за положеннями зазначених норм права власникмайна може витребувати належне йому майно від будь якої особи, яка є останнімнабувачем майна та яка набула майно з незаконних підстав, незалежно від того,скільки разів це майно було відчужене попередніми набувачами, та без визнанняпопередніх угод щодо спірного майна недійсними.

Якщопісля укладення недійсного правочину було укладено ще декілька, то вбачаєтьсяправильним визнавати недійсними не всі правочини, а лише перший і заявлятипозов про витребування майна в останнього набувача.

Уразі встановлення що відповідач є добросовісним набувачем суд повиненустановити, чи вибуло майно з володіння власника поза його волею або булопродане в порядку виконання судових рішень.

Такасама правова позиція міститься в постанові колегії суддів судової палати уцивільних справах Верховного суду України № 6-53цс12   (№в ЄДРСРУ 27595059).

ВИСНОВОК:   Вирішуючиспір про витребування майна із чужого незаконного володіння, суди повиннівстановити, чи вибуло спірне майно з володіння власників у силу обставин,передбачених частиною першою статті 388 ЦК України, зокрема чи з їхньоїволі  вибуло це майно з їх володіння. Крім того, виходячи з положеньзазначеної статті майно, яке вибуло з володіння власника на підставі рішеннясуду, ухваленого щодо цього майна, але в подальшому скасованого, вважаєтьсятаким, що вибуло з володіння власника поза його волею (Верховний суд України 27 квітня2017 р. справа  № 6-2894цс16 ).

           

Матеріалпо темі:   «Витребування майна із чужого незаконного володіння:судова практика» 

 

Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter.
Последние записи
Контакты
E-mail: blog@liga.net