Новий закон про суддів: Зрада влади чи Перемога адвокатів?
Щодня кожен з нас читає багато коментарів про новий закон, що вступив в силу 30 вересня - "Про судоустрій та статус суддів". Зазвичай, такі коментарі стосуються "хто винен?", "навіщо?" і "що тепер?". Мене ж, як професійного адвоката, найперше цікавить наст
Щодня кожен з нас читає багато коментарів про новий закон, що вступив в силу 30 вересня - "Про судоустрій та статус суддів". Зазвичай, такі коментарі стосуються "хто винен?", "навіщо?" і "що тепер?". Мене ж, як професійного адвоката, найперше цікавить наступний аспект: як далі працювати?
Найперше, що знецінює сьогоднішню адвокатуру, - це корупція. Раніше судді призначалися на 5 років, тепер же - безстроково. Для нас не секрет, як працює більшість адвокатів. Це - доволі простий механізм, в якому все, що тобі потрібно - це знайти відповідного суддю і знати, як з ним "сконтактувати". Беру в лапки, адже для суддів "сконтактувати" з адвокатом - насамперед, означає отримати профіт і дивіденди від його клієнта. Тобто, ти дізнаєшся про суддю, який слухає справу, "контактуєш" і виграєш. Коли справ в адвоката стає більше, то і контактів також. Адвокати-старожили знають, як це працює. І коли ти - не той, хто захищає чесно, а той, хто "заробляє" - ти встановлюєщ максимальну кількість контактів, створюєш свою базу суддів, - як би цинічно це не звучало, - і несеш їм гроші. Але кожні 5 років, не враховуючи деякі поточні заміни суддів, ця база тим чи іншим чином змінювалася, - бо змінювалися ті, хто ведуть судочинство.
Наразі ж закон скасував зміни до такої "бази" - і в адвоката вона лишається назавжди. Отже, це зрада чесних адвокатів, адже в них немає і шансу на заміну нечесного судді, і перемога для "передавачів". Роботи в рази стає менше.
Зачепив момент і створення Вищої ради Правосуддя. Така ВРП складатиметься з тих же суддів, які знають, як працює система. Вони самі звільняють суддів чи переводять їх. Також ця ВРП має доступ до Президента: фактично, всі карти в руки. Яким чином система оновиться? Це те саме, коли в Пармаменті існує пропрезидентська більшість. Голосуємо однаково, призначаємо так само.
Виходить, що така ВРП має прямий вплив і на Президента. Чом би їй не звільнити суддю, "який не йде на компроміси", тільки через те, що за її поданням Президент призначить того, що більш схильний домовлятися? А Порошенко теж все контролювати не може - кожного претендента досконало не вивчиш.
Це - зрада адвокатів, - вони не розуміють, що відбувається і як далі бути. Це - зрада принципових суддів, які інтереси суспільства ставлять вище за власні.
І як бути з тим, що відтепер неможливо притягнути суддю до відповідальності за певними параментрами? Такими, як винесення неправосудного рішення з умислом чи порушення присяги.
В Штатах за суддею висить напис 'In God we tust'. Для людей це дещо означає - і для суддів також. У нас такого напису немає - але це не означає, що такого не має бути в голові.
Очевидно, що суддя може діяти, як йому зручніше - і ніхто його не звинуватить. Він може винести неправосудне рішення, порушити свої моральні та етичні норми. Доля людини повністю в його руках - він це розуміє. І він цим користується. Неможливість притягнення до відповідальності умисно скоєний злочин, - а я вважаю неправосудне рішення злочином, - це зрада слова "правосуддя". Це - зрада людей цієї держави.
Обурило нововведення щодо Конституційного Суду. Не треба бути адвокатом, щоб розуміти: КС прямим чином впливає на всю політику держави. Він вирішує, які акти є неконституційними - чи то Кабміна, чи Президента, чи ВР. Офіційно повноправно розтлумачити той чи інший закон може лише Верховний Суд, і прийняте ним рішення з усіх вищезазначених питань не можна оскаржити. Так от, зміни стосуються звільнення судді КС. Раніше це право мали Верховна Рада, з'їзд суддів та наш президент - тепер це все скасовується. Тільки члени КС можуть звільнити суддю КС. Така от тавтологія. Тобто, якщо вони разом зберуться за келихом вина, ухвалять рішення, яке їм подобається, нехай і не на користь країни - хто на них вплине? Є хороший вислів: "Сам сказав і сам посміявся". Вони - володарі судової системи, що не кажи. Оскільки ще й безпосередньо впливають і на зміни до Конституції України, то вони й конституційні володарі теж. І звичайно, свої звільняють своїх з однієї причини - не змогли домовитися так, як потрібно більшості. А ми знаємо, що саме їй потрібно. От яка "перемога".
Є й інші нововведення, які необхідно обговорювати. З позитиву - судді втратили недоторканність і їх можуть затримати правоохоронні органи. З негативу: а сенс? Це ж "високий титул", це - Суддя. Зрозуміло, що нічого кардинального з ним чи його кар'єрою не трапиться. Максимум - відпочине декілька місяців на островах.
Мене ця ситуація хвилює і з професійного боку, і з погляду суспільної свідомості. Неможливо збудувати країну, приймаючи закони, не радячись з громадськістю. Або радитися і приймати власні рішення. Суспільство має розуміти, що відбувається. Має вчитися аналізувати. А громадські діячі, політики, юристи мають ділитися досвідом та думками. Щоб Україна знала, з чим зіштовхнеться завтра.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87043
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11232
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9244
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5710
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5393