Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
19.06.2019 09:28

Зеленський і Європа

Блогер, письменник

Приємно усвідомлювати, що зовнішня політика України критичних змін не зазнає, але з такою реалізацією нічим хорошим вона не завершиться.

Під час передвиборчої кампанії кандидат Зеленський всіляко критикував міжнародну політику України, провідником якої був колишній президент Петро Порошенко. Заяви про наміри «перезавантажити Мінський процес» і «діяти у Норманському форматі» від нього лунали неодноразово.

А що тепер – коли він повноцінний голова держави?

Тепер антиросійські санкції доводять свою ефективність. На початку червня у Москві сталося нечуване – люди які назвали себе працівниками заводу групи «ГАЗ» (належить російському олігарху Олегу Дерипасці) провели акції протесту біля… посольства США. Згадані особи протестували проти впровадження нового пакету санкцій США, які мусять вступити в силу після 6 липня. Вже зараз говорять про 40 тисяч працівників заводу, які залишаться без роботи. В РФ лементують ніби США зачищає ринок для продукції концерну «Ford».

Але й з «Ford» вийшла промашка. Автомобільний гігант об’явив про намір піти з Росії – завод у Ленінградській обл. (на піку попиту випускав 120 тис. автівок на рік) готують до продажу. 26 червня на заводі почнуться масові звільнення. Причину власники підприємства називають банальну – шалено впали продажі. Виробництво перестало бути рентабельним. Оцінки автоконцерну збігаються з оцінками Росстату – у першому кварталі 2019 р. різко уповільнилося зростання ВВП. Російська статистика видала зростання лише у 0,5% - за умови того, що торік, після заміни керівництва Росстату показники російської економіки злетіли до небес. Причина очевидна – західні санкції. Очевидно, зняття санкцій для Росії стає питанням все більш кричущим. Секрет Полішинеля – Москва покладала чималі сподівання на зміну влади в Україні. Проте…

Президент Зеленський під час зустрічі у Берліні з канцлером Ангелою Меркель висловився рішуче за збереження режиму санкцій. «Ми не хочемо, щоб від санкцій страждали наші європейські партнери, але це єдиний безкровний шлях до відновлення миру на континенті» - заявив президент України і закликав політиків, що виступають за зняття санкцій побувати на Донбасі і в Криму та побачити скільки лиха принесла війна Україні. В інтерв’ю німецькому виданню «Bild» Зеленський був іще категоричніший: «Санкції можуть посилити, якщо їхній ефект не буде задовільним».

Варто також звернути увагу на курйоз, що стався між президентами Зеленським і Макроном. Коли президент Макрон пригадав, що Зеленський, мовляв, готовий почати переговори з терористами ДНР/ЛНР, президент України заявив що до переговорів він не готовий, тобто по-факту звинуватив Макрона у брехні. Заява зразу розставила пріоритети української сторони. Експерти вже в один голос говорять про те, що зовнішньополітична риторика президента Зеленського один в один повторює риторику президента Порошенка. Проте.

Здавалося б, можна аплодувати президенту Зеленському за те що не сходить з державницьких позицій, якби не кілька але. Президент Порошенко не тільки був категоричний у відстоюванні санкційного тиску на РФ, він ще й примушував західних лідерів із собою рахуватися, а для того дуже гарно планував свої дії і не допускав відвертих ляпів. Кортить порадити президенту Зеленському перед наступним вояжем до Європи проконсультуватися щодо мистецтва зовнішньої політики з Петром Порошенком. Думаю, він не відмовить. Бо наразі…

Для початку, навряд чи Макрон придумав фразу Зеленського про переговори з бойовиками ДНР/ЛНР – явно Зеленський щось подібне «ляпнув» під час попередньої зустрічі. Це серйозний урок президенту – слідкуй, що говориш. Проти тебе – люди, які в політичних баталіях пройшли вогонь і воду, коли їм треба чогось добитися – вони пригадають ще й не таке.

Зеленський заявив, що українська сторона має свіжі напрацювання до нової зустрічі в Мінську. Просто з допитливості цікаво – на що розраховує він на переговорах у Мінську після заяв у Європі про посилення санаційного тиску на РФ? Те саме – всі заяви Зеленського про Норманський формат. Відбудуться чи не відбудуться такі зустрічі – залежить від Путіна, а він після заяв Зеленського навряд чи захоче про щось там говорити. Про що можна говорити в Норманському форматі, якщо Україна не згодна робити конкретно те, чого потребує РФ – відмінити санкції? Нарешті. За питанням санкцій і «туристичних брендів» Зеленський повністю пропустив тему повернення Росії у ПАРЕ. Європейські лідери недвозначно висловили бажання Росію в ПАРЕ повернути. Будь на місці Зеленського Порошенко – ці заяви точно не залишилися б без відповіді. А тут…

Приємно усвідомлювати, що зовнішня політика України критичних змін не зазнає, але з такою реалізацією нічим хорошим вона не завершиться. А часу навчатися президент Зеленський не має.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]