Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
23.06.2020 08:17

Чому боротьба з фіктивним ПДВ є неефективною - 2

На прикладі.

«Порядок № 117, окремі ключові положення якого визнані нечинними судами, визначають механізм виявлення податкових накладних, які реєструються для незаконного отримання права на податковий кредит з ПДВ, та зупинення їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Цей інструмент був введений Законом України №1797-VIII від 21.12.2016 року у зв’язку з запровадженням системи автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ на підставі податкових накладних зареєстрованих у Єдиному реєстрі.

А саме, цим законом були введені норми, відповідно до яких, якщо платник податку отримав від свого постачальника зареєстровану податкову накладну, то на її підставі він отримує безумовне право на податковий кредит з ПДВ (яке не потребує додаткового документального підтвердження та перевірки), який в подальшому автоматично на підставі декларації і заяви платника відшкодовується йому з бюджету.

Для забезпечення безперебійного функціонування вказаного механізму (автоматичного та безумовного відшкодування ПДВ), представники Міністерства фінансів України, податкових органів, Верховної Ради України, разом із платниками податків напрацювали та дійшли згоди щодо запровадження механізму моніторингу та зупинення реєстрації податкових накладних.

…Тобто без функціонування системи зупинки реєстрації податкових накладних – під загрозою руйнування всієї системи автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ»


(витяг з касаційної скарги ДПС України у справі № 826/12108/18 щодо визнання протиправними деяких положень постанови 117). Повний текст скарги за посиланням: https://cutt.ly/7uX2dXN

Серед аграріїв найбільше відшкодування ПДВ у 2019 році отримав зернотрейдер «Кернел-Трейд», з показником 7,1 млрд грн.


ГУ ДФС у м. Києві у 2018 та 2019 роках проведено перевірки ТОВ "Кернел-Трейд", за результатами яких прийнято податкові повідомлення-рішення (ППР) та:

- зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ за серпень 2018 року на 19 985 773,00 грн. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 9 992 887,00 грн.,

зменшено розмір від`ємного значення суми суми ПДВ за серпень 2018 року на 1 925 852,00 грн.

- зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість за грудень 2018 року на 55 515 262,00 грн.

Підстави: нереальність господарських операцій (по зареєстрованим в реєстрі податковим накладним) з ТОВ «Зерно Трест», ТОВ «БЦ Агролідер», ТОВ «Агролізінг ЛТД», ТОВ «Агроніка 2016», ТОВ «Агровнесок», ТОВ «Агрофірма Грейн Плюс», ТОВ «Форвард Трейд», ТОВ «Бізнесхолдинггруп», ТОВ «Альянс Агро АП», ПП «Агроекоконсалт», ТОВ «Хотей Груп», ТОВ «Тім Агро Трейд», ТОВ «Машівка-Агро-Альянс», ТОВ «Цито Оптіма», ТОВ «Альянс Агро АП».

Рішенням від 20 лютого 2020 року у справі № 640/12589/19 Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив у задоволенні позову ТОВ "Кернел-Трейд" щодо скасування вищевказаних ППР.

Посилаючись, зокрема, на те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції, якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

Суд виходив з того, що наявність у покупця належно оформлених документів, які відповідно до закону необхідні для віднесення певних сум до податкового кредиту, зокрема виданих продавцями податкових накладних, не є безумовною підставою для відшкодування податку на додану вартість в подальшому…

А позивачем не було надано: реєстрів портового елеватору про прийом товару на особовий рахунок позивача, дозволів морського порту на здійснення поставки товару, також не було надано суду копії рахунків - фактур. Товарно - транспортних накладних. Реєстрів елеватора з зазначенням в них результатів зважування та лабораторних досліджень елеватора…

В частині наданих позивачем суду на підтвердження існування фінансово - господарських правовідносин з ТОВ «Агровнесок» рахунках на оплату в графі "Виписав(ла)" міститься підпис, водночас не зазначено прізвища, ім`я, по-батькові та посади особи, яка відповідний підпис вчинила...
Рішення суду за посиланням: https://cutt.ly/FuXZ9Wj


Окрім того:

«Впродовж 2019 року посадові особи ТОВ «Кернел-Трейд» (код ЄДРПОУ 31454383) з метою одержання неправомірної вигоди для себе, спричинили тяжкі наслідки державним інтересам, що виразилось у безпідставному формуванні та отриманні відшкодування ПДВ на суму понад 37 млн. грн. в ході експорту сільгосппродукції, що була придбана у підконтрольних підприємств, які у свою чергу документально відобразили придбання сільгосппродукції у підприємств транзитно-конвертаційної групи.

Зокрема, службовими особами ТОВ «Кернел-Трейд» запроваджено механізм закупівлі зернових культур невідомого походження за готівку з подальшим їх перепродажем підприємствам реального сектору економіки та експортом.

Крім цього, вказаний механізм створив можливість ТОВ «Кернел-Трейд», використовуючи підконтрольну транзитно-конвертаційну групу підприємств, штучно формувати та відшкодовувати ПДВ від здійснення експортної діяльності». За матеріалами кримінального провадження № 62019000000001707, https://cutt.ly/wuXXWYd.

Висновок

Безумовність податкового кредиту з ПДВ - не така вже й безумовна.
Відшкодування ПДВ по зареєстрованим податковим накладним - не таке вже й автоматичне…і прозоре.

Чи варто утримувати систему зупинки реєстрації податкових накладних від якої під загрозою руйнування всієї системи економічних відносин та здорового глузду.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи