Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
14.12.2015 09:37

Венчурні офшори vs спрощена система або (ФПГ vs МСБ)

Врівноважити замах на спрощену систему оподаткування може лише вимога - прибрати венчурні фонди з інститутів спільного інвестування, що звільнені від оподаткування.

Не заспокоюється влада і знищує убудь-який спосіб спрощену систему оподаткування, розуміючи, що саме такасистема є паростком вільного економічного українця, який для представниківвлади, що не вміють заробляти, а вміють лише красти, є загрозою.

Для самих себе та для своїх хазяївпредставники влади залишають внутрішній офшор – венчурні інвестиційні фонди,які поряд з іншими типами інвестиційних фондів, звільненні від оподаткуванняподатком на прибуток.

Зосередимо свою увагу саме на венчурнихфондах, і ось чому.

Для тих, хто ще не зустрічав цієїдивної економічної істоти, пояснюємо. Є в державі так званий закон «Проінститути спільного інвестування», завдяки ньому існують інвестиційні фонди,покликані начебто за рахунок спільних внесків інвесторів розвивати економічніпроцеси через вкладення у перспективні цінні папери, корпоративні права,нерухомість, і так далі. В теорії. Ну так, принаймні, працюють інвестиційніфонди за кордоном, з яких копіювали для нашої країни їх прототипи.

Все би нічого, але знову бажання мативсіх … перемагає, і з’являється на світ так званий гібрид українськогопоходження – венчурний інвестиційний фонд.

Взагалі-то, у нас по закону існують іінші фонди, начебто які і діють за правилами спільного інвестування, але вонине є предметом дослідження даної статті, адже їх питома вага мінімальна. Самете, як діють інші типи фондів може стати предметом дослідження іншої статті,наприклад, щодо шахрайства. Але зараз зупинимось на венчурах.

В чому його суттєва різниця ігібридність? Венчурв нашій країні стає внутрішнім офшором для оптимізації оподаткуванняфінансово-промислових груп, проще кажучи, так званих «олігархів». Хоча, термін«оптимізація» можна застосовувати лише для малого та середнього бізнесу, увипадку ж використання венчурних фондів треба застосовувати істинний термін –мінімізація оподаткування.

Як вона реалізується. Венчурні фондиможуть купувати «мусорні» і не тільки цінні папери, векселі, облігації, роялті,видавати позики, купувати нерухомість, здавати її в оренду та лізинг, навіть купуватиправо вимоги. Ось такий, далеко не повний набір інструментів легалізаціїгрошових коштів та майна і це все через фонди, які взагалі не сплачують податокна прибуток.

Наприклад, фонд може видати позикуафілійованим структурам, а ті будуть сплачувати відсотки за користування імінімізувати свій податок на прибуток, так само із процентними облігаціями,фактично ганяючи кошти по колу. Венчур може продавати цільові облігаціїемітовані під будівництво, приховуючи весь прибуток від реалізації нерухомості(квартир) у фонді. Венчур може придбати нерухомість і здати її в оренду несплачуючи податок на прибуток. Може просто через себе продавати вартісні активиу вигляді корпоративних прав чи цінних паперів, приховуючи прибуток відоподаткування. Дуже полюбляють венчурні схеми банківські структури і головне ті структури, в яких зараз тимчасова адміністрація та Фонд гарантування вкладів. І так далі, схем не мало. Особливо кмітливі навіть реєструвалисьплатником ПДВ для гібридизації схеми пов’язаної з відмиванням ПДВ.

Головнаособливість - для фіскального контролю венчурні фонди не досяжні. Не майженедосяжні, а взагалі недосяжні.

Фондами управляють компанії зуправління активами і облік по них ведеться окремо, так само і звітність. Але,венчура, у вигляді так званих пайових фондів, взагалі не є юридичною особою істворюються компаніями з управління активами шляхом реєстрації в НКЦПФР, а томузвітність до органів ДФС не подають (!). А до цього додайте ще мораторій наперевірки і зрозумієте, що це не просто офшор - це подвійний захист відможливого правоохоронного впливу.

Адже представники влади змінюються іякщо, наприклад, прийде хтось дійсно патріотичний, він може не просто знищитисистему мінімізації, він викриє колосальні корпоративні зв’язки сучаснихполітичних опонентів.

Той, хто продумав цей механізм, добре попрацював над системою захисту.Виникає питання - хто породив венчурний механізм?

Венчурні фонди – це симбіоз тіньовихдоопрацювань всіх владних і політичних представників, будь-якого періоду. ФПГмають владу, а тому бережуть для себе універсальну систему обігу тіньовихкоштів, яка здібна одночасно: здійснити швидке рефінансування проектів,бізнесу, мінімізувати оподаткування при продажі вартісних активів, перевести утіньовий обіг (просто вкрасти та відмити) значні суми коштів, яким ПДВ дляцього не потрібен. Ніхто їх не чіпає, адже така корова потрібна…

Хтось скаже, що може венчурні фондиздатні працювати для наших співвітчизників фізичних осіб, які мають намірвкласти заощадження, як альтернативу депозитів та ін. Так, можуть працювати,але за однійєї важливої умови, якщо така фізична особа має вільні заощадження врозмірі - 1 827 000 грн. (!). Здивовані, це норма закону, яку прописалисаме під «пересічного» українського трудягу.  

Звичайно знайдеться сегмент, якийвикористовує венчурні фонди не для масштабної мінімізації, але він дуженезначний в загальних обсягах діяльності таких фондів.     

Тепер мовою цифр.

За даними звіту Української асоціаціїінвестиційного бізнесу, яка є саморегулівною організацією для інвестиційнихфондів (СРО), вартість чистих активів всіх типів інвестиційних фондів у2014 році склала – 180 404,7 млн. грн., з них: 170 038,1 млн. грн. –венчурні фонди (!). Тобто, майже 95 % - займають активи венчурних фондів. Тихфондів, в які пересічний громадянин кошти вкласти не може апріорі.

У 2015 році тенденція змінюються лишедля венчурів, вже майже 96 % питомої ваги займають венчурні фонди, і збільшуютьвартість чистих активів до 186 562, 3 млн. грн., при цьому інші типифондів зменшують свої позиції до 9 488,9 млн. грн. (!) Ну і як можназрозуміти кількість венчурних фондів, у порівнянні з іншими теж на першомумісці: 2014 рік – 1006 з 1569 всіх типів, у 2015 році – 995, але все одно 86%від загальної кількості. 

Ще можна додати, що деякі венчурніфонди, наче знущання над логікою, створюються на термін до закриття від 30 чи50 років, інколи до 100 років (!), це при тому, що виплата інвесторамздійснюється при закритті фонду. Це що, такий оригінальний спосіб спадкування?Ні, це точне визначення мети фонду – не виплата доходу від діяльності призакритті, а схема мінімізації вперіод діяльності, через зловживання звільненням від оподаткування.   

Це лише короткий аналіз діяльності цих«перспективних» інвестиційних напрацювань в державі, більш детальний можезайняти більше тексту і звичайно емоцій. Але одне можна сказати точно, венчурнеінвестування не має нічого спільного із спільним інвестуванням, і відповідно, зпозитивним впливом на економіку. Для фізичних осіб цей інструмент не працює, ітому це лише засіб, засіб для мінімізації податків в повному сенсі цього словаі ще в особливо великих розмірах.

Що можна зробити в даний час і чомуназва статті, це протистояння венчурного відмивання та спрощеної системиоподаткування.

Сучасні представники влади навмиснозаплямували спрощену систему оподаткування начебто оптимізацією, приховавши туінформацію, що 1 038 829 осіб зареєстровано станом на 2014 рік,як платники єдиного податку фізичні особи, і більшість з них вважаємозайнятими, ще додамо юридичних осіб – 153 060. І у них разом найманих осіб- 865 676 (!). І ще до цього додайте сплаченого податку в розмірі близько5 млрд. грн.

А скільки робочих місць створенокомпаніями з управління активами, що управляють венчурними фондами, коли такихкомпаній всього в Україні – 320. І в них зайнято всього по декілька осіб, і прицьому значна кількість трудових «туристів» лише для виконання ліцензійних умов.  І це при сплаченому податку в розмірі – 0 грн.

Врівноважити замах на спрощену системуоподаткування може лише вимога - прибрати венчурні фонди з інститутів спільногоінвестування, що звільнені від оподаткування.

Для цього достатньо лише домогтисьвключення до Податкового кодексу всього трьох слів (!) – КРІМ ВЕНЧУРНОГО ФОНДУ.

Саме зараз і в новому проекті Податкового кодексу чи змінах до нього представники влади зберігають для себе венчурний офшор.

Завдання небайдужої громадськості звернути на це увагу та вимагати внести зміни або до статті 152.5.1. нового законопроекту № 3630 "Проект Закону про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні" або до діючої редакції Податкового кодексу п.п. 141.6.1. п. 141.6 статті 141 де зазначено, що звільняються від оподаткування кошти спільного інвестування, а саме: кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо).

Виклавши її в такій редакції:

Звільняються від оподаткування коштиінститутів спільного інвестування (крім венчурного фонду), а саме: кошти,внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та інші активи, залучені відучасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій зактивами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активамиінституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інститутуспільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі,роялті тощо).

Міністр фінансів шукає по засікахкомпенсатори для наповнення бюджету – ось вони - всього три слова - КРІМВЕНЧУРНОГО ФОНДУ.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи