Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
29.05.2022 19:48

Приватний виконавець та контроль за його діяльністю в умовах воєнного стану

Приватний виконавець м. Києва, адвокат

З моменту введення воєнного стану був заблокований доступ до АСВП та Єдиного реєстру боржників, що в свою чергу призвело до фактичного зупинення діяльності приватних виконавців

У відповідності до ч. 1, 4 ст. 8 ЗУ "Про виконавче провадження", реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження (АСВП), порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Рішення виконавців та посадових осіб органів державної виконавчої служби виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження. У разі тимчасової відсутності доступу до автоматизованої системи допускається виготовлення документів на паперових носіях з подальшим обов’язковим внесенням їх до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня після відновлення її роботи.

Крім того, доступ виконавця як приватного так і державного до реєстрів прав власності на нерухоме майно, обтяжень нерухомого майна пов’язаний безпосередньо з доступом до АСВП. На практиці це означає, що у випадку відсутності до доступу до АСВП – у приватного виконавця також відсутній доступ до інших реєстрів.

Таким чином, блокування доступу приватного виконавця до АСВП фактично унеможливлює виконання ним своїх професійних обов’язків.

Очевидним є те, що з юридичної точки зору були відсутні будь-які підстави для блокування системи АСВП та Єдиного реєстру боржників.

Але, треба враховувати те, що діюче законодавство України станом на 24 лютого 2022 року не передбачало чітких дій регулятора (Міністерства юстиції України) щодо обставин, які виникли, а тому таке блокування можливо розглядати як єдине із можливих рішень спрямоване на захист даних та недопущення несанкціонованих дій в системі.

Разом з тим логічним є те, що необхідно було врегулювати такі правовідносини, прийнявши відповідний нормативно-правовий акт.

Такий нормативний акт з’явився 04 квітня 2022 року у вигляді Наказу Міністерства юстиції України № 1310/5 Про деякі питання доступу до автоматизованої системи виконавчого провадження та Єдиного реєстру приватних виконавців України у період воєнного стану. Вказаний Наказ передбачав рівні можливості відновлення доступу до АСВП як державним так і приватним виконавцям, що в свою чергу повинно було розблокувати діяльність органів державної виконавчої служби та приватних виконавців.

Абз. 2 п. 2 Наказу № 1320/5 передбачено, що у період дії воєнного стану на території України, приватним виконавцям та помічникам приватних виконавців доступ до автоматизованої системи виконавчого провадження припиняється та відновлюється адміністратором автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яке готується на підставі письмового звернення приватного виконавця.

Протягом квітня-травня 2022 року приватними виконавцями направлено відповідні звернення до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, але станом на момент публікації цієї статті жодне з них не розглянуто та жоден з приватних виконавців України отримав доступ до системи АСВП.

Натомість, 24 травня 2022 року були прийняті зміни до Наказу МЮУ № 1320/5, які певним чином ускладнили процедуру відновлення доступу до системи АСВП саме для приватних виконавців. Оскільки, доступ до системи АСВП що органів ДВС було відновлено ще в квітні 2022 року.

Вказані зміни передбачили те, що повідомлення Департаменту державної виконавчої служби МЮУ, на підставі якого відновлюється доступ до системи АСВП направляється тільки після проходження приватним виконавцем перевірки щодо відповідності вимогам діючого законодавства офісу, в якому приватний виконавець провадить діяльність, наявності діючого договору страхування цивільно-правової відповідальності, відсутності заборгованості за користування АСВП тощо.

Така перевірка проводиться Управлінням забезпечення примусового виконання рішень міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, що перебуває в межах виконавчого округу приватного виконавця за дорученням Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.

Є обґрунтоване припущення того, що зазначені «додаткові умови» відновлення доступу до АСВП для приватних виконавців з’явилися саме тому, що прийнятий Верховною Радою України ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності приватних  виконавців та примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану» № 2256-ІХ не було підписано Президентом України та повернено до Верховної Ради.

Про прийняття Закону № 2256-ІХ (Законопроект № 7317 від 26.04.2022 року) я писав в попередній статті Грубе порушення вимог законодавства про примусове виконання рішень.

Основна суть запропонованих у Законопроекті № 7317 змін до законодавства про примусове виконання стосувалась саме посиленню контролю за діяльністю приватних виконавців з боку Міністерства юстиції України. Зазначені пропозиції були досить контроверсійні, саме тому вони дещо були скориговані та «пом’якшені» в тексті прийнятого верховною Радою Закону.

У відповідності до ст. 16 ЗУ "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", приватний виконавець - це особа, уповноважена державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень у порядку, встановленому законом. Приватний виконавець є суб’єктом незалежної професійної діяльності.

За змістом статті 34 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", Міністерство юстиції України є контролюючим органом і здійснює контроль за діяльністю приватних виконавців у формі планової та позапланової перевірки.

Інших форм контролю Законом не передбачено.

Нажаль, в зазначеному Законі поза увагою залишився такий елемент контролю як АСВП (автоматична система виконавчого провадження).

На мій погляд, АСВП в тому вигляді в якому вона наразі існує створювалась виключно з метою контролю діяльності державних, а згодом і приватних виконавців.

По суті АСВП це засіб контролю за діяльністю приватних виконавців і досить ефективний.

По-перше, контролюючий орган має повний доступ до всій інформації, яка знаходиться в системі, проте будь-яка інша особа в тому числі приватний виконавець має обмежений доступ.

По-друге, до повноважень контролюючого органу віднесено прийняття підзаконних нормативних актів щодо функціонування АСВП, що по суті дає можливість здійснення додаткового контролю у спосіб та у формі, які не передбачені Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Таким чином, Міністерство юстиції України в умовах воєнного стану використовує АСВП як засіб контролю діяльності приватних виконавців, зокрема визначаючи умови блокування/надання доступу до системи АСВП. Такий стан речей може призвести до суттєвих порушень прав та законних інтересів сторін та інших учасників виконавчого провадження.

На мій погляд, питання доступу до АСВП повинні бути врегульовані в профільному Законі, а не в підзаконних нормативних актах. Таке врегулювання буде відповідати принципам верховенства права, законності і незалежності приватних виконавців.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]