Спільні риси Трускавця та Японії: і знову до питання енергозбереження
Новий опалювальний сезон для абонентів централізованого опалення у Трускавці не розпочнеться, як і для низки японських міст. В усіх випадках причиною є відмова від великих електромереж загального користування. Чи буде подібний підхід можливим та доцільним
У 2011 році на Півночі Японіїсталося цунамі та локальний землетрус, що призвело до часткового руйнування нетільки будівель, але й енергетичної системи. Замість відновлення останньоїнизкою міст було прийнято рішення про будівництво мікроенергомереж тадецентралізованої системи виробництва «чистої» енергії. Одним із хедлайнерівцього руху стало місто Хігасі Мацусіма (англ. Higashi Matsushima). Наразімісто виробляє 25% електроенергії в повністю автономному режимі. Практику булопідтримано на загальнодержавному рівні, що призвело до впровадження подібнихпроектів у низці інших населених пунктів та навіть районів. Ефект перевершивусі сподівання, що на сьогодні дає можливість японським ученим прогнозувати те,що в майбутньому Японія цілком можливо відмовиться від централізованихенергосистем та перейде на невеликі локальні мережі (докладніше про описпроекту можна почитати в матеріалах REUTERS:
В низці аналітичних звітів(наприклад, Bloomberg 3Q 2017 FrontierPowerMarketOutlookза результатами глобальнихдосліджень робиться висновок, що подібна тенденція набирає сили в усьому світі.
В Україні вже не перший рікведеться мова про досягнення в даному напрямі міста Трускавець, що на Львівщині(докладно з останнім репортажем з інтерв’ю, про які буде вестися мова далі,можна ознайомитися в газеті «Сьогодні» від 22 вересня 2017 р. запосиланням. З 2017 це місто повністю відмовилося від централізованого опалення. Яквиявилося, з цього виграли усі. За словами голови КП «Трускавецьтепло» РусланаКрамара, на сьогодні жителі сплачують за тепло вдвічі менше, ніж у сусідньомумісті. Значно виграло й місто. На сьогодні тепловтрати є практично нульовими,оскільки обігрів соціальних об’єктів відбувається за рахунок котельних, якірозташовано поряд із ними. Також зменшилися шкідливі викиди: раніше однагігакалорія опалення вимагала 180 кубометрів газу, зараз – 120. За словами мераміста Андрія Кульчинського, економія є дуже значною. Ситуацію ще покращуєенергомодернізація як об’єктів соціальної інфраструктури (дитсадки, школи), такі приватних будівель (пластикові вікна, інші заходи з утеплення).
Ще раніше таке саме рішення вжебуло впроваджено як на місцевому (наприклад, місту Долині Івано-Франківськоїобласті це дозволило пройти сертифікаційний аудит за вимогами стандарту ІSО50001: 2011 року «Системи енергетичного менеджменту» і стати єдиним в Україні йпершим в Східній Європі населеним пунктом, котре отримає сертифікатвідповідного міжнародного зразка), так і на регіональному рівнях (зокрема, відпослуг центрального теплопостачання повністю відмовилася Закарпатська область,що, за словами тогочасного голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди, не лишедозволило населенню отримувати реальні та якісні послуги, але й спричинилозначну економію коштів (докладніше – в матеріалах УНІАН).
Наразі в Україні створюєтьсяФонд енергоефективності. Первинне фінансування його діяльності планується зарахунок як коштів державного бюджету України (800 млн грн), так і наданих ЄС(біля 100 млн євро). Планується, що дані кошти головним чином буде витрачено натепломодернізацію будівель. Безперечно, останнє вкрай позитивно впливає назменшення енерговитрат. Проте чи не варто піти дещо далі – не лишевдосконалювати наявний ресурс, а перебудувати принцип надання тепла в цілому.Світовий досвід підтверджує ефективність дрібних мереж. Досвід Трускавця,Долини, Закарпаття тощо доводить, що подібні ідеї можуть бути впроваджені вукраїнських реаліях.
До речі, зменшення масштабіввузлів теплопостачання веде крім переліченого й до додаткових факторів.По-перше, після надання можливості регулювати рівень теплопостачання заособистими потребами, як правило, проводяться невідкладні заходи з тепломодернізації.Так, в багатьох випадках – споживачами і за їх власний рахунок (що може значнозекономити як державні кошти на таку роботу та уникнути зловживань, які вокремих випадках мають місце під час підрядних робот на використаннядержзамовлень). По друге, подібний підхід часто викликає сплеск використанняальтернативних джерел енергії (найчастіше сонця), що також свідчить проактуальність сприйняття подібного напрямку модернізації енергосистем.
Наступним питанням є те, якимсаме чином це зробити. Зрозуміло, що впровадження подібного експериментувідразу на національному масштабі є заскладним. Можливою є наступна тактика.Передусім доцільно обрати декілька пілотних міст, де відсоток індивідуальногоопалення є достатньо значним (тобто опалювальна система вже є певною міроюрозбалансованою) та впровадити підхід, визначений як світовими практиками, втому числі зазначеними вище, так і Трускавцем, з урахуванням місцевихособливостей. Якщо ефект буде позитивним, зробити докладний звіт провпровадження, із викладенням також складнощів, з якими довелося стикнутися, імаксимально широко його оприлюднити, аби як владні органи, так і населенняінших місцевостей мало змогу прийняти рішення про доцільність використанняподібних підходів. Хоча, зважаючи на останні дослідження (див., наприклад), населення України здебільшого подібний підхід підтримає.
І, додатковий, але важливийфактор. Наразі в Україні ведеться робота щодо посилення місцевих спільнот.Надання можливостей вирішувати ступінь енергетичної незалежності може статиодним із факторів активізації громад та сприяти формуванню громадянськогосуспільства країни.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87051
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11261
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9252
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5436