Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
21.06.2022 20:27

ПДВ на імпорт повертається. Очікуємо на подорожчання продуктів?

Партнер, Керівник податкової практики Юридичної групи LCF, адвокат

Загальний огляд законопроекту № 7418 та його впливу на бізнес та громадян

Верховна  Рада України 21 червня 2022 року прийняла зміни до податкового законодавства, результат яких відчують не лише представники бізнесу, але і пересічні громадяни. Мова йде про Проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо перегляду окремих пільг з оподаткування» №7418 від 30.05.2022 (надалі «Законопроект №7418»), яким пропонується скасувати ряд пільг, якими платники податків поки можуть користуватись під час здійснення операцій з імпорту.

Скасування пільг на імпорт авто

Прийнятим Законопроектом №7418 скасовується звільнення імпорту фізичними особами на митну територію України легкових автомобілів та ряду інших транспортних засобів від оподаткування ПДВ, акцизним податком та митом.

Дане питання вже давно підіймалось, однак згоди щодо його вирішення до 21 червня не було досягнуто. Про це, зокрема свідчать альтернативні законопроекти з примітками «1», «2», «3» та «4», якими пропонувались різні варіації часткового скасування пільги. Серед запропонованого: залишення пільги учасникам бойових дій, зменшення ставки ПДВ до 7%, встановлення до автомобіля вартісного критерію в розмірі 5, 8 або 10 тисяч доларів в цілях застосування пільги.

Разом з тим, пільга на імпорт авто була скасована повністю, без жодних виключень, тому, якщо Законопроект №7418 набуде чинності, то вже з 1 липня 2022 року імпорт автомобілів здійснюватиметься за «довоєнними» правилами та цінами.

Скасування пенсійного збору за реєстрацію електрокарів.

Водночас, законодавець вирішив стимулювати ринок електромобілів, на які, особливо в умовах паливної кризи, починають все більше звертати увагу. Так, Законопроектом №7418 скасовується сплата збору на обов’язкове державне пенсійне страхування особами, які набувають право власності на легкові автомобілі, оснащені виключно електричними двигунами.

Ця пільга стане додатковою, оскільки наразі, згідно пункту 64 підрозділу 2 розділу XX ПК України, до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції із імпорту та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами. Також, Закон України «Про Митний тариф України» передбачає нульову ставку мита на відповідні автомобілі. Фактично, серед податкових платежів особа сплачує лише акциз за ставкою 1 євро за 1 кіловат-годину ємності електричного акумулятора таких транспортних засобів. Тобто, умовний Ніссан Ліф з акумулятором ємністю 62 кіловат-годину, обійдеться в 62 Євро акцизного податку.

Скасування пільг на імпорт товарів

Наразі платники єдиного податку, крім тих, які є платниками ПДВ та сплачують єдиний податок за ставкою 3%, до закінчення воєнного стану звільняються від сплати ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України.

Однак, після набуття чинності Законопроектом №7418 відповідна пільга буде скасована.

Відзначимо, що відсутність імпортного ПДВ було однією з вагомих причин переходу на сплату єдиного податку на особливих умовах, за ставкою 2%. Скасування ж пільги поставить таких платників в ситуацію, коли імпортне ПДВ слід нараховувати, однак, у зв’язку із призупиненням реєстрації платника ПДВ, заборонено формувати податковий кредит.

Для платників податків є три основні виходи із ситуації в цілях мінімізації неочікуваних втрат: повернення на загальну систему оподаткування (однак необхідно буде врахувати всі податкові ризики термінового повернення, пов’язані з тим же ПДВ та податком на прибуток), перехід на третю групу єдиного податку за ставкою 3% (однак не для всіх такий перехід можливий, як мінімум через наявність відносно низького обмеження річного доходу та більшої кількості заборонених видів діяльності), або підняття цін на імпортовану продукцію, оскільки сплачене ПДВ не буде перекрите сформованим податковим кредитом.

Очевидно, що в умовах війни державний бюджет несе значні втрати. Разом з тим, подібні скасування нещодавно запроваджених податкових пільг не додають бізнесу оптимізму та впевненості у завтрашньому дні. При чому, в даному випадку теоретичне питання прогнозованості податкового законодавства прямо пересікається з практичними наслідками у вигляді потенційного підняття цін на широкий асортимент товарів в не найбільш відповідний для цього час.

Відзначимо, що наразі Законопроект №7418 чинності не набрав, тому ще є вірогідність його ветування Президентом, який може направити його на доопрацювання. Компромісним рішенням між наповненням бюджету та забезпеченням інтересів суспільства виглядає, як мінімум, залишення пільги щодо сплати ПДВ при імпорті ряду критично важливих товарів, наприклад, продуктів харчування або автомобілів, які імпортуються громадянами, які втратили своє майно внаслідок військової агресії рф. 

Підготовлено у співавторстві з Ігорем Бєліцьким, адвокатом Юридичної групи LCF 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]