Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.05.2022 21:29

Податкова реформа: держава очікує на ваші податки та посилює контроль

Партнер, Керівник податкової практики Юридичної групи LCF, адвокат

Огляд ключових податкових змін за законопроектом 7360

Заклики влади до повернення до економічно активного життя супроводжуються поступовим поверненням платникам податків їх обов’язків, виконання яких було зупинено на час воєнного стану. Так, 12 травня 2022 року Верховна Рада проголосувала за Проект Закону №7360 від 10.05.2022 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (надалі – «Законопроект №7360»)Прийнятий закон ще очікує підпису Президента та публікації, але навряд чи процедура затягнеться. 

1. Реєстрація податкових накладних. 
1.1. Як зараз? 

Наразі реєстрація податкових накладних є заблокованою через відсутність доступу до оновленої форми накладної в Електронному кабінеті. Платникам ПДВ дозволено показники податкового кредиту відображати на підставі первинних документів.

1.2. Як буде? 

Формування податкового кредиту на підставі первинних документів дозволятиметься лише за податкові періоди з лютого по травень 2022 року. В подальшому, як і раніше, податковий кредит формуватиметься лише на підставі зареєстрованої податкової накладної. Перебіг строків для реєстрації буде поновлено, тому, очевидно, доступ до форми накладної буде відновлено.

Якщо в платника податків є можливість, то до 15 липня 2022 року необхідно буде зареєструвати податкові накладні за лютий-травень, а також привести у відповідність задекларований раніше податковий кредит. В інакшому випадку до платника можуть бути застосовані заходи відповідальності за несвоєчасну реєстрацію.

Ті платники, у яких можливість реєстрації податкових накладних наразі відсутня, для звільнення від відповідальності, повинні будуть їх зареєструвати протягом 6 місяців після закінчення воєнного стану, або протягом 60 днів з початку наступного місяця після відновлення можливості виконати відповідний податковий обов’язок. 

Немає сумніву, що після відновлення процедури реєстрації податкових накладних платники ПДВ згадають «щасливі» часи зупинення їх реєстрації. Зупинення реєстрації податкових накладних і до повномасштабного вторгнення приносило чимало проблем. Наразі ж – більшість строків, передбачених податковим законодавством, зупинені. Тому, якщо реєстрація податкової накладної буде зупинена, то навряд чи варто очікувати до кінця воєнного стану розгляду контролюючим органом наданих пояснень та копій документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Дана проблема не стосуватиметься операцій з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1 - 24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), які здійснюються малими та мікропідприємствами, основний вид діяльності яких пов'язаний із сільським господарством та харчовою промисловістю (вичерпний перелік міститься в пп.5 п.3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних). Для податкових накладних за відповідними операціями, до закінчення воєнного стану, передбачена безумовна реєстрація. 

2. Бюджетне відшкодування. 
2.1. Як зараз? 

На даний момент зупинена дія пунктів 200.10-200.12 статті 200 ПК України, якими визначена процедура узгодження суми бюджетного відшкодування. Також зупинені строки для проведення податкових перевірок, необхідних для такого узгодження, крім камеральних перевірок деклараційіз показниками, сформованими за зареєстрованими податковими накладними (фактично за довоєнними).

2.2. Як буде? 

Законопроектом №7360 визначено, що пункти 200.10-200.12 статті 200 ПК України відновлюють свою дію з 21 липня 2022 року. Крім того, відновлюється право контролюючих органів проводити камеральні та документальні перевірки в процедурі бюджетного відшкодування. 

Однак, зазначені зміни не означають, що платники податків зможуть отримати бюджетне відшкодування на свої рахунки.

Основна проблема –  загальне зупинення строків, передбачених податковим законодавством. Так, сама процедура узгодження буде відновлена, як і перебіг строків для проведення перевірок. Однак, строк для внесення узгодженої суми бюджетного відшкодування до реєстру, або строк виплати цієї суми казначейством, залишаються зупиненими. Риторичним видається питання, чи будуть державні органи зацікавлені здійснювати дії, направлені на виплату бюджетного відшкодування при очевидному дефіциті бюджету, якщо строки для таких дій зупинені. 

3. Зупинення перебігу строків. 
3.1. Як зараз?

За діючою редакцію Перехідних положень ПК України, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

3.2. Як буде? 

Законопроектом №7360 відновлюється перебіг ряду строків, зокрема строків реєстрації податкових накладних, подання звітності і сплати податків та зборів платниками податків. Також поновлюються строки проведення камеральних перевірок, фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами таких перевірок. Крім того будуть поновлені строки для адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок, а також нарахування пені.

Для платників податків це означає не лише необхідність подальшого своєчасного виконання податкового обов’язку, але і необхідність виконати його за попередні періоди. Теоретично, необхідно відрахувати кількість днів, які не спливли до дати зупинення перебігу строків, та виконати податковий обов’язок за відповідну кількість днів після поновлення їх перебігу, тобто з дати набрання  чинності Законопроектом №7360. Водночас, Законопроект №7360передбачає, що платники звільнятимуться від відповідальності, якщо зареєструють податкові накладні до 15 липня 2022 року, подадуть звітність до 20 липня 2022 року, а податки сплатять до 31 липня 2022 року.

Поновлення строків виконання податкового обов’язку, зокрема в частині сплати податків особами, які мають на те можливість, є обґрунтованим. Однак законодавець випустив з уваги необхідність поновлення строків для виконання ряду обов’язків контролюючими органами, обмежившись лише перевірками та процедурою оскарження їх результатів.

Звичайно, мова не йде про надання індивідуальних податкових консультацій, хоча питань у платників в умовах постійно змінюваного законодавства чимало. Основний акцент на тих обов’язках контролюючих органів, які пов’язані із виконанням податкового обов’язку платниками.Вже згадане ймовірне затягування строків розгляду пояснень та скарг після зупинення реєстрації податкових накладних може залишити платників ПДВ без податкового кредиту, як мінімум, до кінця воєнного стану. 

4. Податкові перевірки. 
4.1. Як зараз? 

Наразі можуть бути проведені лише камеральні перевірки в процедурі бюджетного відшкодування і декларацій платників єдиного податку четвертої групи, та будь-які фактичні перевірки.

4.2 Як буде?

Із набранням чинності Законопроектом №7360 контролюючі органи зможуть проводити будь-які камеральні та фактичні перевірки, а також документальні позапланові перевірки за зверненням платників або в процедурі бюджетного відшкодування, або якщо платник проводить реорганізацію, або якщо виявлено порушення строків розрахунків за експортно-імпортними операціями.

При цьому, документальні перевірки будуть проводитись, якщо є безпечні доступ до приміщень, документів та можливість провести інвентаризацію. Якщо перевірка була розпочата, однак не може бути завершена через небезпеку, то її проведення зупиняється на підставі наказу керівника контролюючого органу, який надсилається в електронному кабінеті та на електронну пошту платника. Загалом усі документи в результаті усіх дозволених перевірок будуть надсилатись платнику через електронний кабінет, що вважатиметься належним їх врученням під час воєнного стану. 

Поновлення проведення додаткової частини податкових перевірок є логічним продовженням поновлення необхідності платникам своєчасно виконувати свій податковий обов’язок, а також теоретичного поновлення процедури бюджетного відшкодування. 

Водночас надання можливості проводити документальну перевірку, якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про недотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, виглядає необґрунтованим на фоні зупинення перебігу відповідних строків пунктом 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, як в діючій редакції, так і в запропонованій Законопроектом №7360.

5. Звільнення від відповідальності. 
5.1. Як зараз?

Діючою редакцією ПК України, платники податків маютьпевну відстрочку виконання податкового обов’язку в разі безпосередньої участі в у воєнних діях, в разі відсутності можливості виконати свій податковий обов’язок, у зв’язку із форс-мажорними обставинами та у зв’язку із зупиненням строків. 

5.2. Як буде?

Перебіг стоків виконання податкового обов’язку Законопроектом №7360 буде поновлено, а така підстава як «неможливість виконати» буде дещо переформатована. 

Якщо платник податків не має можливості виконати свій податковий обов’язок, то він звільнятиметься від відповідальності, якщо виконає його протягом 6 місяців після закінчення воєнного стану. 

Особи ж які наразі мають можливість виконати податковий обов’язок, але цього не зробили, наприклад в силу зупинення строків, для звільнення від відповідальності повинні виконати його до 15 липня 2022 року в частині реєстрації податкових накладних, до 20 липня 2022 року в частині подання податкової звітності та до 31 липня 2022 року в частині сплати податків та зборів.

Якщо можливість виконання податкового обов’язку у платника в певний момент відновиться, то він звільнятиметься від відповідальності, якщо виконає податковий обов’язок протягом 60 днів з початку наступного місяця після поновлення можливості. 

Платники податків, які перейдуть на сплату єдиного податку за ставкою 2%, звільнятимуться від відповідальності за період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу на сплату єдиного податку, якщо виконають податковий обов’язок протягом 60 днів з моменту переходу на сплату єдиного податку.

Також, платники податків, які самостійно виявлять факти заниження податкових зобов'язань за періоди до 20 липня 2022 року та подаватимуть уточнюючі податкові декларації, звільнятимуться від «самоштрафів» та пені. 

В цілому, можна зрозуміти державу у намаганні відновити стабільні обов’язкові платежі до бюджету. Однак посилення податкового контролю – не той інструмент, який платники податків очікують в даний момент чи який призведе до стимулювання економічної активності. Посилити негативний ефект нововведень можуть прогалини Законопроекту №7360, які можуть як позбавити платників обіцяного бюджетного відшкодування, так і в інших питаннях додати головного болю.


Підготовлено у співавторстві з Ігорем Бєліцьким, адвокатом Юридичної групи LCF

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]