Ще раз про всеукраїнський референдум і питання, які дійсно можна на нього виносити
Це вже не перший випадок, коли Зеленський апелює до референдуму як інструменту народовладдя протягом своєї політичної кар'єри. І, мабуть, точно не останній.
21 березня 2022 р. Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Суспільному заявив: "Я пояснював усім переговорним групам; коли ви говорите про всі ці зміни, і вони можуть бути історичними, ми нікуди не дінемось, ми прийдемо до референдуму. Народ повинен буде сказати і дати відповідь на ті чи інші формати компромісів. А ось якими вони будуть — це вже питання нашої розмови і розуміння між Україною і Росією.”
Однак, якщо відкинути будь-які емоції і уважно почитати Конституцію України, стає ясно, що референдуми з питань, які часто озвучувалися Президентом, є неможливими, тому що ні Президент, ні ВРУ не можуть просто так винести на референдум будь-яке питання: Конституція України суттєво обмежує такі повноваження глави держави та парламенту.
З яких питань Президент може дійсно ПРИЗНАЧИТИ всеукраїнський референдум?
Тільки одне питання – затвердження, ухваленого не менш як двома третинами від конституційного складу ВРУ, законопроєкту про внесення змін до розділу I «Загальні засади», розділу III «Вибори. Референдум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України» (ч. 1 ст. 72, п. 6 ч. 1 ст. 106, ч. 1 ст. 156). Однак, для того, щоб призначити такий референдум необхідно, щоб спочатку ВРУ ухвалила відповідні зміни. Неможливо змінити Конституції України просто на референдумі без залучення до цього процесу Парламенту.
Крім того, Конституція передбачає можливість ПРОГОЛОШЕННЯ Президентом всеукраїнського референдуму за народною ініціативою – на вимогу не менш як 3 млн громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по 100 тис. підписів у кожній області (ч. 2 ст. 72, п. 6 ч. 1 ст. 106). Однак, без зібраних підписів Президент не може знову-таки проголосити такий референдум. Так, цей референдум може відбутися практично з будь-якого питання (див. винятки в ч. 2 ст. 3 Закону "Про всеукраїнський референдум"), однак фактично він буде консультативним, і остаточне слово буде все одно за відповідними органами, які будуть ухвалювати остаточне рішення. Наприклад, просто змінити Конституцію через такий референдум неможливо. Єдина можливість, коли наслідки такого референдуму будуть автоматичними і не потребуватимуть затвердження ВРУ – якщо громадяни забажають винести питання про втрату чинності законом України або окремими його положеннями (ч. 1 ст. 122 Закону "Про всеукраїнський референдум").
З яких питань тоді ВРУ може ПРИЗНАЧИТИ всеукраїнський референдум?
Також лише одне питання, але дуже делікатне – виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України (ч. 1 ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85 Конституції). Як бачимо, таким є конституційний запобіжник щодо порушення територіальної цілісності України: ніхто (ні ВРУ, ні Президент), крім самого народу України, не може ухвалити остаточне рішення щодо територіальних питань. Однак, і тут є ряд нюансів.
Зокрема, Закон “Про всеукраїнський референдум” передбачає, що такий референдум є фактично затвердженням закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України (ч. 1 ст. 18). Тобто, ВРУ не може призначати такий референдум без ухваленого закону про ратифікацію міжнародного договору, а ратифікацію договору неможливо провести без його укладення (логічно).
Отже, гіпотетичний референдум щодо зміни території – це не питання чи, в принципі, змінювати територію України, а вже остаточне затвердження попередніх публічних домовленостей на міжнародному рівні, це завершення довгого і клопіткого процесу.
Якщо гіпотетично припустити, що політична еліта України захоче змінити територію України, виникає ряд логічних запитань. Хто укладе з Україною такий міжнародний договір, і чи він убезпечить Україну від подальшої ескалації російської агресії? Чи не побоїться Президент України підписати такий договір зі сторони України (по-іншому не можна) і чи захоче Парламент ратифікувати його? Та й навіть, якщо Президент підпише, а Парламент ратифікує, чи підтримають самі ж громадяни закон про ратифікацію такого договору на всеукраїнському референдумі? Як бачимо, питань більше, ніж відповідей, однак однозначно, що таке питання гладко і безболісно не буде вирішено.
Крім того, пам’ятаємо про заборону проведення всеукраїнського референдуму та внесення змін до Конституції України під час воєнного стану. Звісно, я не думаю, що хтось буде експериментувати, просто нагадую. Навіть у мирний час не так просто провести референдум чи змінити Конституцію, як собі гадається.
- Нюанси ввезення пального в Україну через кордон для власного споживання Дмитро Зенкін вчора о 15:47
- Як та куди інвестувати на фондовому ринку США Євген Кондратьєв вчора о 15:30
- Неконституційність п.п.7 п.1 ч.2 ст.4 щодо ставки судового збору за подання касації Світлана Приймак вчора о 14:30
- Позбавлення пільг китайських маркетплейсів: якими будуть наслідки? Єфрем Лащук вчора о 11:36
- Як Трамп зробить видобуток великим знову? Ксенія Оринчак вчора о 11:31
- Зміна світового порядку: виклики та можливості нового часу Юрій Гусєв вчора о 09:16
- Оцінка ефективності медіа: що робити, коли даних недостатньо? Вікторія Новак 20.01.2025 18:42
- Воднева економіка України: регуляторні виклики та економічна доцільність Олексій Гнатенко 20.01.2025 13:41
- Чи підходить Польща для реєстрації ІТ бізнесу? Сергій Барбашин 20.01.2025 11:53
- Європейський Союз у боротьбі за економічне лідерство: виклики та перспективи Сильвія Красонь-Копаніаж 20.01.2025 11:28
- Міжнародні правові тренди в енергетиці: як змінюються регуляції для експортерів Ростислав Никітенко 20.01.2025 11:10
- Бронирование по новым правилам: сроки и ограничения Віра Тарасенко 19.01.2025 23:08
- Оцінка впливу та інтересів: новації в українській правозастосовній практиці Анастасія Полтавцева 19.01.2025 18:00
- Канбан – проста історія управління запасами Наталія Качан 18.01.2025 23:44
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак 17.01.2025 15:25
- Сторічна угода: несподіваний аспект 314
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу 106
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії 90
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК 84
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти 67
-
"ДНК старих будівель прокляте". Як архітектор Микола Віхарєв пропонує змінити Київ
Бізнес 8944
-
Суд заарештував і передав АРМА майно Нікопольського феросплавного заводу – фото
Бізнес 6322
-
Між правами бізнесу та покаранням за корупцію. Чому правки Лозового викликали дискусію
Бізнес 2522
-
Трамп пообіцяв запустити посилене буріння нафти та знизити ціни на енергоресурси
Бізнес 2503
-
Меланія Трамп на інавгурації 2025: два елегантні образи — у капелюсі вдень, у сукні ввечері
Життя 2492