Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
31.03.2020 20:31

Виконавчий напис нотаріуса та підстави його скасування

Юрист практики земельного права та інтелектуальної власності

Попри запровадження карантинних заходів, приватні виконавці продовжують працювати та відкривати виконавчі провадження, а також стягувати з громадян грошові кошти за такими виконавчими документами.

Аналіз автоматизованої системи виконавчих проваджень свідчить про те, що  їхню більшість відкрито саме на виконання виконавчих написів нотаріусів, а також про їх значну кількість, навіть в межах одного календарного дня, у реєстрі  міститься дуже багато таких проваджень.

Випадки стягнення заборгованості на підставі виконавчих написів останнім часом є дуже поширеними, оскільки порядок такого стягнення не передбачає звернення до суду з позовом та отримання судового рішення, а тому стягувачі – фінансові компанії часто практикують такий спосіб стягнення грошових коштів.

У більшості випадків виконавчий напис нотаріусами видається з порушеннями, відтак, може бути визнаний в судовому порядку таким, що не підлягає виконанню.

Які ж наслідки для потенційного боржника передбачає відкриття провадження на підставі виконавчого напису нотаріуса?

1. Стягнення грошових коштів, часто несправедливо нарахованих, з Вас на користь стягувача;

2. Накладення арешту на рахунки та майно, заборона відчуження майна;

3. Звернення стягнення на заробітну плату та інші доходи.

Що потрібно знати потенційному боржнику про виконавче провадження, відкрите на підставі виконавчого напису нотаріуса?

По-перше, обов’язковою умовою для вчинення виконавчого напису нотаріуса про стягнення заборгованості має бути безспірність такої заборгованості. Тобто, виконавчий напис не є документом, який породжує для стягувача будь-яке право на отримання коштів, а лише підтверджує, що таке право виникло раніше.

На підтвердження безспірності кредитної заборгованості стягувач має надати нотаріусу документи, що дозволяють чітко встановити факт виникнення правовідносин між сторонами, момент виникнення права на стягнення простроченої заборгованості та розмір цієї заборгованості (наприклад, договір, письмова вимога про стягнення коштів з доказами отримання вимоги боржником, розрахунок заборгованості).

Не виконання вказаних вимог є грубим порушенням закону.

По-друге, якщо формальні вимоги при видачі виконавчого напису дотримані, але боржник має обґрунтовані заперечення проти суми боргу, слід також викласти їх у позовній заяві про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, оскільки судом досліджуються не лише правильність процедури видачі виконавчого напису, а й законність вимог стягувача по суті.

По-третє, виконавчий напис за вимогами до фізичної особи може бути видано лише у випадку, коли з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.

Належним відповідачем у справах про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, є стягувач за таким виконавчим написом нотаріуса, при цьому нотаріус повинен бути залучений до справи у якості третьої особи.

Позов може бути поданий до суду за місцезнаходженням стягувача – фінансової установи або за місцем виконання (тобто, за місцем здійснення виконавчого провадження).

З метою недопущення безпідставного стягнення коштів в період розгляду справи судом, доцільно подати заяву про забезпечення позову шляхом зупинення виконавчих дій, за результатами розгляду якої суд винесе ухвалу про зупинення виконавчих дій та яку слід подати виконавцю, який здійснює виконавче провадження.

У подальшому, за результатами розгляду судом позову про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, та, у разі задоволення даного позову рішення суду, буде підставою для закінчення виконавчого провадження.

Варто зазначити, що уже сформувалася позитивна судова практика щодо задоволення таких позовних вимог. Зазвичай, суди розглядають такі справи у порядку письмового провадження без виклику сторін, а тому вам не доведеться витрачати час на судові засідання.

На підтвердження позитивної практики вирішення даного питання надаємо посилання на судові рішення:

1.Ухвала про забезпечення позову у справі № 755/14967/18: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79652601;

2. Рішення у справі:http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79799689.

Попри нескладну, на перший погляд, процедуру оскарження виконавчого напису нотаріуса та визнання його таким, що не підлягає виконанню, для уникнення можливих помилок, варто звертатися по допомогу до юристів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]