"Мінімалка" зросла. Хто виграє і що чекати мікробізнесу?
Підвищення мінімальної заробітної плати попри очевидний позитив у цілому для економіки може зашкодити окремій її ланці - мікробізнесу.
Якщо уряд не запровадить компенсаторні механізми, ФОПам доведеться збільшити свої податкові відрахування. Та чи всі підприємці це витримають?
ФОПам доведеться платити більше
Спробуємо розібратися. Отже, з 1 січня 2021 року в Україні встановлено новий рівень мінімальної заробітної плати. Згідно із законом про державний бюджет вона зросла з 5000 до 6000 грн. І це лише перший етап. Із 1 грудня 2021 року «мінімалка» становитиме 6500 грн.
Якщо ми зважимо на темпи інфляції (в бюджеті поточного року вона закладена на рівні 7,3%) та знецінення гривні, то таке підвищення здатне пожвавити економіку, яка перебуває мало не в перманентному локдауні.
Хоча очевидно, що Кабмін, насамперед, цікавить можливість отримати від бізнесу якомога більше коштів до бюджету. Адже зростання «мінімалки» автоматично збільшує об’єм відрахувань із податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та єдиного соціального внеску (ЄСВ).
Зазвичай до перегляду базових показників, що визначають розмір податків, найчутливішим є мікробізнес. Його формують фізичні особи-підприємці, кількість яких на початок року становить понад 1,9 мільйона. Принаймні такі дані нещодавно навів у каналі Telegram голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Нагадаємо, що ФОП-спрощенці І та ІІ групи сплачують єдиний податок, який становить 20% від розміру мінімальної зарплати (з 1 січня 2021 року це 1200 грн). А ФОП ІІІ групи окрім ЄП ще й мають платити ЄСВ за себе (22% від «мінімалки» або 1320 грн на місяць), незалежно від того, мають вони найманих працівників чи ні.
«Тіньовикам» приготуватися!
З іншого боку, підвищення мінімальної зарплати сприятиме зниженню тіньового обороту коштів. Скажімо, підприємство, яке прагне мінімізувати податкові відрахування, звітує про виплату своїм працівникам офіційної «мінімалки». Решту зарплати видає їм необлікованою готівкою, так званим кешем.
Зростання мінімальної зарплати змушує роботодавця збільшувати розмір «офіційної» частини заробітку своїх працівників і менше платити їм готівки. Відтак попит на неї скорочується, а це не може не позначитися на роботі так званих «конвертаційних центрів» та «скрутчиків», які займаються «обналом» безготівкових коштів. Крім того, зростуть і виплати на лікарняні та декрет, які теж прив’язані до рівня мінімальної зарплати.
Нагадаю, що кожне підвищення «мінімалки» означає також і посилення адміністративної відповідальності для порушників податкового законодавства. Наприклад, підприємцеві, котрий «забуде» оформити працівника, доведеться сплатити штраф у 60 тис грн (10 мінімальних зарплат). А з 1 грудня 2021 року ця сума становитиме вже 65 тис грн.
Якщо роботодавець не допускатиме інспекторів до перевірки на своє підприємство, він ризикує бути оштрафованим на 16 «мінімалок» - нині це 96 тис грн., а з 1 грудня - 104 тис грн. Як бачимо, інспекція держпраці за своїм «каральним» функціоналом впритул наближається до ДПС.
Ну і звичайно, збільшення грошової маси пришвидшить інфляцію, яка за такого розвитку ситуації навряд чи втримається в межах прогнозованого рівня. Ще раз нагадаю: в дербюджеті на 2021 рік закладено 7,3% зростання споживчих цін до кінця року. Додам також, що показник мінімальної зарплати є одним із чинників, які впливають на економічний імідж України в світі. Тож напевне урядовці й це прорахували.
Отже, як бачимо, підвищення «мінімалки» може мати для вітчизняної економіки низку, як позитивних, так і негативних наслідків. Повертаючись до питання ФОПів, зазначу, що Кабміну варто було б розглянути пакет рішень, які б пом’якшили податкове навантаження на бізнес. Одним із таких компенсаторів могло б бути пом’якшення умов доступу підприємців до державної програми «Доступні кредити 5-7-9%».
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87049
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11247
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9246
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5717
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5422