Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
27.03.2017 22:49

MIPIM-2017: Українська нерухомість і екзотичні азіатські капітали

Юрист, венчурний інвестор

Багатo інвестoрів відзначають значні дoсягнення України в бoрoтьбі з цими явищами. Дo тoгo, вoни мають рoзуміння, щo прoблема настирливoї бюрoкратії вирішується залученням прoфесійних радників абo лoкальних партнерів.

Ключовий світовий форум в області нерухомості MIPIM-2017, який завершився в Каннах, окреслив глобальні тренди і можливості залучення іноземних інвесторів в Україну.

В цілому для розвитку ринку нерухомості України можна виділити кілька явних трендів, позначених в рамках MIPIM. Головний полягає у тому, що інвестиції в життя і комфортний життєвий простір – найбільш затребувані. Раніше с вітовий ринок нерухомості перестав мисли в категоріями штампування квадратних метрів.Сьогодні – їх перетворенням у якісний життєвий простір. Тренди розвитку нерухомості – комплекс на забудова територій, просування концепції «місто в місті», наявність автономно ї інфраструктури.

Іншим глобальним трендом, що впливає на розвиток ринку нерухомості, є чинник перенаселення. До 2030-го на планеті буде до 40 міст з населенням більше 10 млн чоловік. Сьогодні таких - 28.

Ці тенденції впливають на скорочення нормативів офісних просторів і громадських площ з розрахунку на одну людину. Девелопери вже думають не тільки про комерційну вигоду, а й соціальних запитах суспільства. У житловому будівництві це проявляється у закріпленні формату смарт-нерухомості.

У світі актуальний запит на ефективніше управління часом, на високу якість середовища, статусність ком'юніті. Цінність проекту визначається наявністю в комплексі якісних дитсадків, шкіл, фітнес-центрів, внутрішнього простору, захищеного від зовнішнього вторгнення. Ці маркери якості і продуманості визначають цінність проекту.

Всі ці тенденції можуть бути маяками в плануванні креативної міського середовища Києва та ключових міст України. Сьогодні більшість наших проектів в області нерухомості – прогнозовані, а відтак – малоцікаві досвідченому інвестору. Український девелоперський ринок просуває тенденцію виживання у місті, замість того, аби пропонувати ставку на комфорт, якість і нестандартні рішення. З цієї причини за 10 років в Києві не залучили серйозних інвестицій у створення європейської набережної, креативне освоєння міського фабричного простору, формування локальних сервісів доброзичливості для жителів і гостей міста.

Про перспективи привнесення світових тенденцій на український ринок нерухомості говорити складно, але можливо. За три дні MIPIM-2017 я відчув певний інтерес з боку європейських інвесторів до можливості і умов входу на наш ринок. Найбільш ґрунтовним підходом і з європейців відзначаються ФРН і Польща. Сильніше апетит до українського ринку проявили Індія, арабські країни, Китай, Малайзія і Сінгапур - так звані «ринки екзотичних грошей».

Але багатьох і з них від фінального позитивного рішення стримує нерозуміння інвестиційних перспектив України. Інвестори часто спираються на накорректну інформацію щодо нашої країни. Часто причиною цього є негативн епозиціонування національного ринку самими українцями. Акценти на війні, корупції і фінансов ій нестабільності не сприяють ділової активності і в цілому- необов'язкові. Тим більше, коли інвестор про це не питає.

Світовий інвестиційний ринок готовий до позитивних меседжів з України. Сформулюю три тези, які викликають інтерес інвестора, даючи йому розуміння сенсу інвестування в українську нерухомість.

По-перше, ринок нерухомості в Україні - на ціновому дні. Це й час – вдалий для покупки активів, зокрема проблемних. Сьогодні – оптимальні умови для їх юридичного очищення. За три-п'ять років їхня вартість буде утричі вищою. Для гравців із перенасичених грішми азіатських ринків це цікаво і перспективно.

По-друге, важливо усвідомити , що проблеми корупції та бюрократії в Україні не є критичними. Багато інвесторів відзначають значні досягнення України в боротьбі з цими явищами. До того, вони мають розуміння, що проблема настирливої бюрократії вирішується залученням професійних радників або локальних партнерів.

По-третє, Україна дає можливість інвесторам одержувати високу маржу в зв'язку з наявністю в країні певних ризиків.

З огляду на це, за умови коректно го зовнішнього позиціонування бізнес-процесів наш ринок нерухомості здатен залучити серйозних гравців. І в найближчі 2-3 роки в Україні можливі масштабні міжнародні девелоперські проекти. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи