Готова ли Украина к банковской оптимизации?
Окремі норми законопроекту наштовхують на думку, що його писали в інтересах іноземних банківських груп. Спрощена процедура капіталізації дозволить їм при бажанні збільшити ринкову частку за рахунок скупки фінансово знесилених конкурентів.
Законодавцівизначили розломи нового банківського ландшафту країни, прийнявши в першомучитанні закон "Про спрощення процедур реорганізації та капіталізаціїбанків". Банків явно поменшає, але вони стануть більшими. Парламентмотивує банки до додаткової капіталізації за рахунок злиття або внесків достатутного капіталу.
Банкірампропонується вибір: заплатити за капіталізацію за спрощеною процедурою, зробитикорпоративне злиття або піти з ринку. Цей вибір – обов'язковий для переважноїбільшості вітчизняних банків. Адже дві третини від їх загальної кількості неукладаються у вимоги Нацбанку за розміром статутного капіталу. Більше 40 з нихвже до 11 липня 2017 року повинні збільшити статутний капітал до 200 млн грн. Адо 2024-го все банки, які залишаться "у живих" будуть зобов'язанікапіталізуватися вже до 500 млн грн.
Наразі єдинийреальний спосіб докапіталізації – нарощування банківського капіталуакціонерами. Натомість процедура злиття банків в існуючих правових умовахтриває близько 1,5 роки. Цей термін не вписується в існуючі вимоги збільшитикапітал до липня 2017 року.
Пропонованийдокумент передбачає скоротити терміни докапіталізації до трьох місяців. Зогляду на це, закон має бути прийнятий у березні, оскільки перший дедлайн – вжеза три місяці. Якщо законодавці затягнуть вирішення питання, то більше 40банків із статутним капіталом менше 200 млн грн, ризикують у липні достроковозавершити професійну місію.
Парламентськаініціатива спрямована як на вирішення проблем недокапіталізованих банків, так іщодо тих, які ще дотримуються нормативів НБУ. Це – примус банків до новихреалій, запропонованих державою. Спрощення процедури – своєрідний бонус длябанків. А необхідність вишукати додаткові ресурси – сувора проза життя.
В цілому прийняттяподібного закону – рішення вірне. Це – спроба зміцнити розхитану банківськусистему. Документ стимулює слабкі банківські ланки ставати сильнішими, абозвільнити своє місце на ринку. Держава "армує" фундамент національноїбанківської системи, ослаблений кризою останніх років. Адже з 2014-го в Україніліквідували або реорганізували близько 90 банків, що становить половинубанківської системи. В їх топках "згоріли" 160 млрд грн вкладників.
Важливо, щобостаточна версія закону не була виписана під диктовку лобістів і не стала новимкорупційним інструментом. Адже після першого читання в документі проглядаютьсяі корупційні ризики, і лобістські інтереси міжнародних банківських груп.
Окремі нормизаконопроекту наштовхують на думку, що його писали в інтересах іноземнихбанківських груп. Спрощена процедура капіталізації дозволить їм при бажаннізбільшити ринкову частку за рахунок скупки фінансово знесилених конкурентів.
У проекті непрописані підстави для відмови Нацбанком капіталізації і реорганізації банків.Законопроект передбачає, що план припинення банківської діяльності повиненвідповідати вимогам НБУ, але не пояснює, яким саме. План припинення необхіднобуде реалізувати за 180 днів, але документ не передбачає санкцій за порушенняцього терміну.
У документівідсутні критерії, на підставі яких банк може почати реорганізацію за спрощеноюпроцедурою. При цьому вибір банків, які зможуть скористатися цією процедуроюзалишається на розсуд НБУ. Всі ці недоладності і протиріччя посилюютьможливості ручного управління НБУ і створюють корупційне поле.
Вважаю помилковимрішення про конвертацію акцій за номіналом при приєднанні банку. Ринковавартість майже завжди відрізняється від номінальної. Різні банки мають різнуномінальну і реальну вартість. Тому правильніше обмінювати акції, виходячи зпоказників поточної діяльності банку.
Проект не міститьгарантій для кредиторів банку, в разі припинення ним діяльності. Оскарженнярішень, пов'язаних із відкликанням банківської ліцензії, капіталізацією абореорганізацією не припиняє їх виконання. Проект суперечить нормам ПодатковогоКодексу, який забороняє регулювання питань оподаткування банку-правонаступника.
Водночас документпередбачає ряд позитивних новацій. Таких, як право банків припиняти діяльністьбез ліквідації юридичної особи. Це дозволить тим із них, які не зможутьвиконати вимоги НБУ щодо капіталізації, покинути ринок без навантаження на Фондгарантування вкладів фізичних осіб. Вони уникнуть тимчасової адміністрації, заумови відсутності невиконаних зобов'язань перед вкладниками. Наразі такаможливість законом не передбачена.
В цілому, експертине сумніваються в необхідності прийняття подібного закону. Але його необхідноістотно доопрацювати. Тільки тоді він спрацює на позитивний результат. Інакшеце буде черговий аперкот проти і так хиткої банківської системи
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 181
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 174
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 126
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
10706
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6070
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 5739
-
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової
Думка 3548
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 3206