Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
23.02.2023 10:21

Про зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування сільськогосподарських кооперативів

Народний депутат України ІX-го скликання, член депутатської фракції політичної партії "Слуга народу"

Комітет Верховної Ради з питань євроінтеграції підтримав законопроєкти, які вносять зміни до Податкового кодексу України, що стосуються оподаткування сільськогосподарських кооперативів.

Зазначається, що законопроекти №4457 та №4457-1 були підтримані членами комітету та визнані такими, положення яких не суперечать угоді про асоціацію, праву Європейського Союзу та/або міжнародно-правовим зобов’язанням України.

Мінагрополітики підтримує обидва законопроекти. Проте проєкт закону, поданий народними депутатами (№4457-1 - авт.), є дещо ширшим і розв'язує питання запобігання подвійному оподаткуванню с/г кооперативів при виплаті патронажних дивідендів його членам. Така практика поширена в Європейському Союзі, в США, Канаді та в багатьох інших країнах.

Урядовий законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів" (№4457) приводить положення кодексу у відповідність із законом “Про сільськогосподарську кооперацію”. Зокрема, приводить термінологію Податкового кодексу у відповідність до закону та встановлює особливості оподаткування виплати патронажних дивідендів.

Документ пропонує виключити кошти, які повертаються члену сільськогосподарського кооперативу, що діє без мети отримання прибутку, внаслідок надлишково сплаченої вартості послуг, із загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на прибуток. Також не оподатковуються частка у статутному капіталі кооперативу і поворотний цільовий внесок, що повертаються у разі припинення ним членства.

Депутатський законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів" (№4457-1) також пропонує привести термінологію кодексу у відповідність до закону “Про сільськогосподарську кооперацію” та встановлює особливості оподаткування виплати патронажних дивідендів.

Зокрема, документ дозволяє не сплачувати авансового внеску з податку на прибуток підприємств при виплаті патронажних дивідендів такими кооперативами. Водночас отримані юридичними та фізичними особами – членами кооперативу патронажні дивіденди підлягають оподаткуванню як дохід такої особи.

Сільськогосподарська кооперація вигідна як з економічної, і соціальної точки зору. Вплив одних переваг відбувається безпосередньо, наприклад, завдяки їм зростає чистий прибуток та заощадження. Інші впливають опосередковано, наприклад, сприяють формуванню ринкових цін чи підвищенню якості товарів та послуг. Також треба пам’ятати, що плюси кооперації можуть проявлятися як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі.

До основних переваг сільськогосподарських кооперативів належать:

- демократичність та прозорість сільськогосподарської діяльності;

- зростання прибутку;

- підвищення якості продукції та послуг;

- зменшення витрат на купівлю сировини;

- розширення ринку збуту товарів та покращення конкуренції;

- юридична підтримка;

- соціально-економічний розвиток регіону.

Аграрні об’єднання дозволяють фермерам контролювати канали постачання та збуту. Разом з іншими учасниками вони можуть купувати сировину та продавати свої товари та послуги за більш вигідними цінами. Також сільськогосподарські кооперативи підвищують конкурентоспроможність індивідуальних виробників та привертають увагу великих гравців ринку до їхніх товарів. Таким чином, аграрні об’єднання підвищують рентабельність бізнесу окремих фермерів.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]