Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
12.05.2021 11:49

АМКУ припинив надання 1,5 мільярда грн на будівництво аеродрому у Дніпрі

Державний уповноважений Антимонопольного комітету України (2015-2019 роки)

Цікавий прецедент прийняття АМКУ рішення про тимчасове припинення державної допомоги

"АМКУ припинив надання 1,5 мільярда грн незаконної державної допомоги на будівництво аеродрому у Дніпрі". Зазначена новина була опублікована вчора на веб-порталі АМКУ[1].

Цікавий прецедент прийняття АМКУ рішення про тимчасове припинення державної допомоги.

У зв’язку з цим, підготовила невеликий матеріал у форматі основних питань, які можуть зацікавити.

Що це означає?

АМКУ не лише відкрив справу про державну допомогу, під час розслідування якої, він буде визначати допустимість такої допомоги для конкуренції.

А й тимчасово припинив надання незаконної державної допомоги, тобто будь-яке фінансування будівництва аеродрому неможливо до прийняття рішення за результатами розгляду цієї справи.

Що таке незаконна державна допомога?

Незаконна державна допомога[2] - нова державна допомога

1)     надана без повідомлення Уповноваженого органу або

2)     в період після повідомлення, але до прийняття Уповноваженим органом рішення про допустимість державної допомоги для конкуренції, або

3)     надана всупереч рішенню Уповноваженого органу про визнання нової державної допомоги недопустимою для конкуренції.

Чи мав право АМКУ припинити фінансування аеродрому?

Так, відповідно до статтей 8 і 12 Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» (далі – Закон).

Одним із повноважень АМКУ є прийняття рішень про тимчасове припинення надання незаконної державної допомоги відповідно до зазначеного Закону.

Який статус у такого рішення АМКУ?

Воно є обов’язковим для виконання надавачем державної допомоги з дня його отримання.

Чи може воно бути оскаржене в судовому порядку?

Так, відповідно до статті 17 Закону.

Хто має право оскаржити таке рішення?

Заінтересовані особи[3]. Власне надавач допомоги (Мінінфраструктури), отримувачі (Укрінфрапроект, ДП «Фінансування інфраструктурних проектів» та ТОВ «МА «Дніпропетровськ»), а також будь-яка юридична (і навіть фізична) особа, яка доведе, що її інтереси можуть зазнати впливу від надання цієї державної допомоги.

Які можуть бути джерела інформації для перевірки інформації про незаконну державну допомогу?

- власна ініціатива АМКУ (інформація про незаконну державну допомогу отримано в рамках моніторингу[4] АМКУ або з будь-яких джерел, включаючи медіа)

- заява від суб’єкта господарювання щодо незаконної держдопомоги.

Який механізм?

1.) АМКУ виявив інформацію про незаконну державну інформацію

2.) з метою перевірки надіслав вимогу надавачу такої допомоги надати повідомлення щодо держдопомоги

3.1) надавач надіслав повідомлення. АМКУ його розглянув і або прийняв рішення по суті, або відкрив справу для поглибленого аналізу

3.2) надавач не надіслав повідомлення на вимогу. АМКУ відкриває справу про державну допомогу та зобов’язує тимчасово припинити держдопомогу

4.) прийняття рішення за результатами розгляду справи.

Види рішень:

4.1 не є держдопомогою (не цей варіант)

4.2 є допустимою держдопомогою (тобто, призупинення надання допомоги відбулось на період розслідування АМКУ справи)

4.3 є недопустимою держдопомогою. В цьому випадку допомога не відновлюється, а припиняється остаточно. Крім цього, така допомога підлягатиме поверненню до держбюджету.

Які строки розгляду такої справи?

Законодавчо не обмежені. Розгляд такої справи може тривати не один рік.

При варіанті 3.1 - строк розгляду справи обмежено 6 місяцями. 

Не буду тут надавати юридичний аналіз pro і contra такого рішення, так само як законодавчі колізії та прогалини, які існують для цієї категорії справ.

Однак, цей прецедент є однозначно подією для національної системи державної допомоги. Цікаво спостерігати, чим закінчиться зазначена справа.

Адже, лише активне правозастосування АМКУ у сфері контролю за державною допомогою:

- дозволить удосконалити законодавство у сфері держдопомоги. Лише при практичному застосуванні можна виявити неточності та колізії, які варто змінити у законодавчому полі;

- надати серьйозний імпульс для органів влади і муніципалітетів щодо необхідності дотримання законодавства про державну допомогу та не ігнорувати законодавчі вимоги щодо подання повідомлень до АМКУ;

- є важливим сигналом для бізнесу, який може використовувати цей інструмент для захисту порушених прав.[1] АМКУ припинив надання 1,5 мільярда грн незаконної державної допомоги на будівництво аеродрому у Дніпрі

[2] Стаття 1 Закону.

[3] Заінтересовані особи - надавачі та отримувачі державної допомоги, суб’єкти господарювання, інші юридичні і фізичні особи, їх об’єднання, інтереси яких можуть зазнати впливу від надання державної допомоги (стаття 1 Закону).

[4] Моніторинг державної допомоги - збирання та проведення аналізу інформації про державну допомогу з метою здійснення контролю за дотриманням вимог цього Закону та рішень Уповноваженого органу з питань державної допомоги, визначеного цим Законом, а також підготовка та подання звітності про державну допомогу.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи